Anketa Deníku
1) Co u vás v roce 2013 v kulturní sféře vyvolalo euforii, velkou radost, nadšení?
2) Řekl/a jste si při něčem: „Tak takhle tedy ne!" nebo dokonce: „Je to marný boj?"
3) Co si od roku 2014 slibujete?

Vladimír Nečas, Ústí nad Labem

„Nadchla mě Cena Thálie, kterou naše divadlo dostalo"

1. Nadšení, euforii a radost u mne vyvolalo udělení ceny Thálie za balet a tanec za rok 2012 (v březnu 2013) našemu tanečníkovi Robertsovi Skujenieksovi za roli Jima Morrisona v The Doors („The Beatles, The Doors"). Je to ocenění nejen jemu, ale i našemu divadlu a celému baletnímu souboru.

Těší mě, že tanečníci mají radost z práce (ač není finančně lukrativní) a na jevišti jsou díky tomu tak trochu v jiném, neobyčejném, kouzelném, světě. Překonávají v každém představení sami sebe, což dělá divadlo přitažlivým a žádaným.

2. To si člověk myslí párkrát za rok, ale marný boj si s tím nespojuje. Jen hledá jak dál pokračovat, co změnit, jak to kladně ovlivnit. Naštěstí se najdou lidé (prostí i tzv. rozhodující), kteří mohou a jsou ochotni vás vyslechnout i pomoci.

Asi nejvíce si řeknu „Tak takhle tedy ne", když se setkám v naší kolektivní práci v souboru baletu s intrikami a neférovým jednáním motivovaným neempatickým egoismem.

3. Čeká nás taneční a baletní titul „Sen noci svatojánské" (od choreografa Jiřího Horáka znáte krásný titul „Peer Gynt") a „Někdo to rád…" (autor je přední choreograf Libor Vaculík, znáte od něj Edith Piaf) podle filmu Někdo to rád horké. Titul byl dlouho s úspěchem uváděn v ND v Praze i v Plzni.

Slibuji si pohodu v kolektivu bez intrik, jen férové jednání. A tedy větší radost z práce a přízeň našich diváků, těch, kteří si ústecký balet oblíbili i těch, kteří si ho teprve oblíbí…

Mgr. Vladimír Nečas, šéf baletu, autor i choreograf Severočeského divadla v Ústí nad Labem

Filip Nuckolls, Ústí nad Labem

„Přeji si, aby se z Činoherního studia a města Ústí stali dospělí partneři"

1. Přes neustálé přehlížení je stále dost lidí, kteří vyhledávají „živou" kulturu a umění obecně. Navíc je stále dost těch, kteří i přes obrovské potíže a s nulovým společenským (o ekonomických nemluvě) benefitům navzdory akce pořádají, často za cenu vlastních dluhů, obrovského finančního rizika. Jednoho musí až přepadat euforie, když ve městě, které se tak okázale o kulturní vývoj nestará, může stále ještě navštívit Experimentální prostor Mumie, Galerii Emila Filly, klub Max, festival Kult, zajít na mnoho undergroundových koncertů, výstav, přednášek, filmových projekcí, setkání. Byť neskromně, připomínám i Činoherní studio. Aby nevznikla mýlka, není to díky impulsům z vnější, ale jim, paradoxně, navzdory. O to víc si zaslouží mou úctu lidé stojící za výše zmíněnými ostrovy kulturnosti, svobody a zdravého rozumu.

2. I přes riziko odplaty zde musím zmínit chování ústeckého Magistrátu v kauze odvolání správní rady Činoherního studia. Nenapadám samotný krok odvolání, který, ač je extrémní, přece jen v mezích legálnosti byl. A město na něj má v současné chvíli (opět bohužel) plné právo. Zarážející bylo mlčení a nechuť se o tom bavit. V tu chvíli více než jindy vyvstal onen fakt napovrch, že samotné město má podobné instituce a lidi v nich za blázny, šašky, magory, občany druhé kategorie, nepochopitelné, nepoužitelné, nehodící se k partnerské diskuzi, obtěžující a překážející. Jak fatální omyl to je, snad budoucí měsíce nepotvrdí. Mezi přehlíženými je řada odborníků, lidí kreativních, posedlých ne mamonem, ale entuziasmem, kteří by, pokud by k tomu byli vyzváni, mohli tomuto městu přinést velké služby. Takto jsou však od jakékoli spolupráce a práce pro město odrazováni a sami si začínají hledat jiné místo uplatnění, které není nahlíženo jen hlediskem finančním, ale i z hlediska lidské důstojnosti. A opět bohužel, kdekoli po republice, kam s našimi představeními zavítáme, jsem dotazován a pobízen k vyprávění veselých a absurdních historek z ústecké radnice. Všude jinde krom Ústí se jimi posluchači s gustem baví.

3. Nemám věštecké nadání, proto teď budu mluvit ve formě přání. Přál bych si, aby se z města Ústí a z Činoherního studia stali dospělí partneři. Aby nad veškerou pýchou, vzájemnou nenávistí, přehlížením, léta živenými ranami, zvítězil zdravý rozum.

Filip Nuckolls, divadelní režisér, umělecký šéf Činoherního studia Ústí nad Labem

Tomáš Ondrášek, Most

„Žádný boj není marný, když člověk věří"

1. Třeba Eric Gales v Ústí, Gerald Clark v Mostě nebo Young Gods v Kadani… Nadšení ve mně spolehlivě vyvolá koncert každého zahraničního muzikanta. I před nezaplněným sálem hrajou nadoraz, stejně jakoby točili živák někde ve Wembley. Rockeři, bluesmani, jazzmani i symfonici si prostě váží návštěvníků, kteří zaplatili. Opravdu váží, není to fráze.

2. Žádný boj není marný, když člověk věří. Celá republika je dneska naštvaná, protože ten boj proti arogantním šmejdům sami předem vzdáváme a jenom myslíme, že je marný. Ale není! Že to je marný boj jsem si neříkal ani za komoušů.

3. V roce 2014 budu zřejmě stejně jako vloni či předloni každý večer uléhat, že boj s marností už vzdám. Ale ráno se probudím zase s elánem. Nevzdávejme to! Vzdát se smí snad jedině nebožtík, ne?

Tomáš Ondrášek, Městská knihovna Most

Petra Parvoničová, Plzeň

„Co mi opravdu vzalo dech? Byly to broadwayské muzikály"

1. Nadchlo mě toho mnoho. Vlastně každá premiéra a spolupráce s novým souborem v České republice a novým režisérem mi přináší jistou euforii.

Ale co mi opravdu vzalo dech, to byly popravdě broadwayské muzikály.

2. (smích) Ve své branži i v soukromém životě jsem věčný optimista s velkou zásobou energie, tedy tato slova by pro mě znamenala ztrátu naděje. Jediné, kdy slýchávám tato slova, je od mé maminky, když nemám čas na odpočinek (pousmání).

3. Jdu z premiéry do premiéry. Nedávno jsem v Ústí dokončila Hraběnku Maricu, v Liberci muzikál She loves me, na zbytek prosince a část ledna jsem podruhé odlétla do New Yorku na stáž. Čerpám tu energii a získávám obrovské zkušenosti.

Tento měsíc připravuji v Pardubicích muzikál Cabaret, poté se vrátím do Ústí připravit Růži z Argentiny, obratem přeletím do plzeňského divadla na Hoffmannovy povídky. Náročnou premiérou bude v polovině září Fantom Opery v Praze. Tedy mé očekávání není, jen si přeji být zdravá a ať mě neopouští nápady a chuť do práce, kterou stále mám (smích).

Petra Parvoničová, choreografka, tanečnice a lektorka

Jaroslav Yarda Pichlík, Teplice

„Nadchlo mě, že se v Akropoli na křtu prodaly dvě knihy mých povídek"

1. Euforii jsem měl z koncertu Erica Claptona v pražské O2 aréně a z 2CD Neila Younga „Psychedelic Pill". To sice vyšlo už v říjnu 2012, ale dostal jsem se k němu až o rok později.

Radost mi udělalo loni na podzim vydání knížky mých povídek „Indikace k ústavnímu léčení" u vydavatelství Galén a nadchl mě fakt, že se jí při křtu v Akropoli prodaly dva kusy.

2. Vzpomněl bych si na večer po prezidentské volbě, ale ptal ses na kulturu, se kterou to nemá co dělat. Tak asi pokračující boom Michaila Davidovova a jeho strkání všude včetně vstřícných reakcí vůči tomuto přiblblíkovi i od lidí, od kterých bych to nečekal a kteří by nemuseli. Stejně jako (mě) nepochopitelné aktivity, otočky a převleky Daniela Landy.

3. Čeká mě lednový pracovní běs a slibuju si, že ho přežiju. Pak snad na chatě dokončení aspoň zčásti toho, co bych měl.

Yarda Pichlík. Místo: Teplice. Funkce: vedoucí okresní chirurgické ambulance. Role: celkově tragikomická.

Písničkářka Radůza, Kladno

„Jsem nadšená, že lidé chodí na koncerty, do divadel i do kin"

1. Nadšení ve mně vyvolává, že lidé stále chodí na koncerty, do divadel a kin a že si kupují desky a knihy. A také vděčnost (spokojený smích).

2. Týká se to narůstající agendy kolem podnikání. Neustálý tlak na další a další formuláře, které jsem nucena vyplňovat a odesílat mne dovedlo k zamyšlení nad tím, jestli podnikat (jako vydavatelka CD) nepřestanu.

3. Čeká mne natáčení nového CD, a to hned v lednu. Na to se moc těším. A předpokládám, že mne čeká další nárůst formulářů, na což se fakt netěším.

Radůza z Kladna, funkce: dokumentace hudbou

Miroslav Rosendorf, občan

„Zklamalo mě, že byl frontman místní kapely agentem StB"

1. V kulturní sféře toho moc, co by mě nadchlo, není. Jednoznačně na špici je v Ústí Činoherní studio, Divadelní festival Kult a Divadlo Demago.

Naopak velmi mě zklamalo a do kolen mě dostalo zjištění, že frontman jedné místní kapely byl agentem StB. To jsem ještě stále nevydýchal…

2. Ano, řekl když se vypsalo výběrové řízení na ředitele ústecké zoo, zdálo se, že bude vše transparentní. Bohužel, jak se ukázalo, město pouze sehrálo s Ústečany pouhou komedii vybralo si jednu z účastnic výběrového řízení z níž udělalo ředitelku bez toho, že by čekalo na verdikt předsedy a členů hodnotící komise. Ti se od jejího výběru rázně distancovali. Vypadá to, jako by si ústečtí radní dosadili na post ředitelky zoo pouhou marionetu, za jejíž nitky bude tahat někdo jiný…

3. Tento rok je rokem komunálních voleb, a tak především očekávám vymetení Augiášova chlévu. Věřím, že konečně z radnice zmizí po řádném průvanu to, co tam dnes je a že nastane doba, kdy se nebudu muset za své zastupitele stydět.

Miroslav Rosendorf, Ústí nad Labem, Občan

Jiří Rumpík, Most

„Kulturní program budoucí vlády? Zřejmě se nic nezmění"

1. Schválení městské dotace pro Městské divadlo v Mostě na rok 2014 a návštěva muzikálu na Broadwayi.

2. Překvapil vlastně nepřekvapil mě program budoucí vlády týkající se divadel a živé kultury vůbec. Takže se zřejmě zase nic nezmění! Kultura bude jako vždy na posledním místě!!!

3. Čeká nás v Městském divadle v Mostě přinejmenším třináct premiér, od kterých si slibujeme ještě více diváků, než v roce minulém.

MgA. Jiří Rumpík, ředitel, umělecký šéf činohry, jednatel Městské divadlo v Mostě

Jana Šiková, Ústí nad Labem

„Koncert Dana Bárty s kapelou v Ústí byl nevšední zážitek"

1. Euforii, radosti i nadšení odpovídá bezkonkurenčně v mé nedávné paměti koncert Dana Bárty „Illustratosphere Maratonika Tour 2013", který se konal v prosinci v Domě kultury v Ústí nad Labem. Byl to nevšední hudební zážitek!

2. Nikdy si o ničem nemyslím, že jde o marný boj.

3. Nevíme, co nás letos čeká, ale ze srdce bych přála všem, aby byl rok 2014 lepší než ten minulý.

Jana Šiková, kancléřka a tisková mluvčí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem