Srpnové hudební žně v okrese Louny pokračují.

Po slavnostech Letní lounské vábení s účastí kapel Kryštof či Nightwork a prvním ročníku obřího podniku Open Air Festival v Panenském Týnci se pozornost fanoušků pomalu přesouvá na Podbořansko. Proběhne tam už pojedenácté festival Rock for Church(ill).

Akce se koná v krásném areálu Myslivny ve vesničce Vroutek a disponuje pouze jedním podiem pro živou hudbu a jednou scénou, na níž radost rozdávají dýdžejové. Přesto se rozhodně vyplatí na tento hudební víkend přijet. Program je nabitý k prasknutí českými hvězdami i celosvětově uznávanými zahraničními interprety.

Bezesporu největší bombou letošního ročníku bude vystoupení formace Stereo MCs. Jedna z nejúspěšnějších britských hudebních formací vůbec, držitelé například několika cen Brit Awards, posluchačům naservíruje hlavně skladby ze svého posledního alba Double Bubble z roku 2008. Jde o především taneční hudbu na vlnách trip-hopu.

Milovníci reggae se ale jistě těší především na vystoupení jedné z největších osobností historie tohoto stylu. Max Romeo & Charmax Band jsou ohlášeni na sobotu 28. srpna. Legendární hudebník z Jamajky je autorem klasických hitů jako jsou „Chase the Devil“, „One Step Forward“ nebo „War Ina Babylon“.

Další Britové, Transglobal Underground, nabídnou už v pátek svou world music. Jejich světově uznávaná tvorba, zaměřená na etno-elektronickou hudbu, nabídne velmi zajímavý zážitek.

Čtyřku velkých zahraničních hvězd pomyslně uzavírá jamajská zpěvačka Doreen Shaffer, která od 60. let jezdila s The Skatalites, se kterými byla roku 1995 nominována na Grammy za reggae album roku. Do Vroutku zavítá s belgickou kapelou The Moon Invaders.

Už tato sestava by stála za to přijet na 11. ročník Rock for Church(ill). Program ale nabízí mnohem víc a na své si přijdou rozhodně také příznivci českých kapel. V pátek vystoupí oblíbení Tata Bojs, punková stálice E!E nebo Wohnout, kteří si ostatně akci ve Vroutku oblíbili a vystupují tam pravidelně. Pominout se nedá ani orchestr Sto zvířat, formace UDG či rebel Xavier Baumaxa. První den festivalu se představí ještě čeští indie (nezávislí) rockoví Southpaw a Elektrošrot Band.

Pátek i sobota budou stát za to

Seznam dobrého jukeboxu připomíná i sobotní program. Představte si taneční Skyline, drsné Cocotte Minute, Prago Union, Navigators, Gang ala Basta, Ondřeje Hejmu a Žlutého psa, Kurtizány z 25. Avenue, přidejte již zmíněné Stereo MCs a Maxe Romea a dostanete dokonalý hudební koktejl na celý den a zážitek na opravdu dlouho.

Fanoušci budou moci v sobotu pozdravit i Rara Avis. Relativně nová kapela na české indie rockové scéně využívá post–punkové i elektronické prvky. Podle recenzí se snaží soustředit spíše na naléhavost projevu, na vytvoření té správné atmosféry a hru se zvuky a ruchy. Vzhledem ke zkušenosti organizátorů si fanoušci mohou být jisti, že půjde o výrazně zajímavý koncert, o který nebude radno přijít.

Oproti původnímu programu se omluvili Ecstasy of St. Theresa, a to kvůli zdravotním problémům jednoho z členů kapely.

Festival Rock for Church(ill) proběhne ve Vroutku na Podbořansku 27. a 28. srpna. Svůj název, v překladu Rock pro nemocný kostel, dostala akce kvůli podpoře místního kostela Svatého Jakuba z 1. poloviny 13. století, na jehož opravy putovala část výtěžku.

Kompletní servis

Návštěvníci festivalu se mohou samozřejmě těšit na kompletní servis, jako je sociální zázemí, řada stánků s pitím i jídlem; zakoupit si budou moci také například stylové oblečení. Dá se předpokládat, že jako obvykle budou k dispozici různé předměty s logy oblíbených kapel, které na akci vystoupí.

Příjemnou tradicí je také stanové městečko s parkováním zcela zdarma! Náročnější řidiči si ale mohou vybrat i blízké parkoviště s dozorem, za které zaplatí rovnou stokorunu za den.

ROCK FOR CHURCH(ILL) 2010

Pátek 27. srpna

Hlavní scéna
13:00 Elektrošrot Band
14:00 Xavier Baumaxa
15:10 Southpaw
16:25 Sto zvířat
17:40 UDG
19:00 Doreen Shaffer (Jamajka) & Moon Invaders (Belgie)
20:40 Tata Bojs
22:10 Transglobal Underground (Velká Británie)
23:40 Wohnout
01:00 E!E

Represent DJ stage
16:00 Shopsky Sound
18:00 Babylon Rocker
20:00 Raggamuffin Whiteman (Belgie)
22:00 T2B
00:00 Drummsound & Bassline Smith (Velká Británie)
01:30 T2BSobota 28. srpna

Hlavní scéna
11:30 Rara Avis
12:30 Prague Ska Conspiracy
13:40 Gang-ala-basta
14:45 Žlutý pes
15:55 Kurtizány z 25. Avenue
17:15 Navigators
18:35 Cocotte Minute
19:40 Prago Union
21:00 Max Romeo & Charmax Band (Jamajka)
22:55 Stereo MCs (Velká Británie)
00:30 Skyline

Represent DJ stage
16:00 JahMusic Lightaz
18:00 Jah Luv Sound (Gambie/Rakousko)
20:00 Ross the Boss
22:00 DJ Zhao (Čína/Německo)
00:00 Smack ex mc z Iscream
02:00 Pressure House / Lucky DUB, Major Pirate, Missy M, Sashaboyz

Náš tip!

Kdo se pořádně baví, musí mít dost energie; kdo pije, musí jíst. Taková je prostě skutečnost. Nechcete-li padnout zmoženi alkoholem či únavou předčasně, najděte si čas na jídlo. Řada stánků přímo v areálu festivalu jistě jako každý rok nabídne celou škálu oblíbených pokrmů, kterými můžete svůj hladový žaludek upokojit i hluboko v noci.

Komu tyto lahůdky nejsou po chuti, může využít restaurační zařízení přímo v obci, jen pár stovek metrů od Myslivny. Pěšky, nebo spíše autem, se dá přesunout na sobotní oběd také do asi 5 kilometrů vzdáleného městečka Kryry, kde se rozhodně tolik nezdržíte čekáním, až budou obslouženi všichni před vámi. V úvahu ještě přicházejí blízká města Podbořany nebo Lubenec.

Zajet na kvalitní a sytý oběd vám může zabrat asi hodinu, což se dá lehce stihnout před začátkem sobotního programu. Čas pro klobásky, langoše a další dobroty si pak můžete vybrat třeba večer. Na druhou stranu to ale znamená zajistit zodpovědného řidiče, který si za volant nesedne pod vlivem alkoholu!