Když se v regionu řekne kameraman, drtivá většina lidí si vybaví Lukáše Šimandla, pohodáře ze Žatce. Točí a stříhá pro regionální televizi, svatby, významné události. Kromě toho ale se svým kamarádem Josefem Petráněm pořád vymýšlejí, jakým ztřeštěným nápadem zase pobavit okolí i své fanoušky, kterých mají tisíce. A protože má Lukáš ke kameře blízko, film se doslova nabízel.

Autoři dnes už legendární Žatecké prdy, kteří později jako recesistické duo Brejkdens Bradrs bavili republiku v televizní talentové soutěži, se vydali také na stříbrná plátna. Mají za sebou několik krátkých filmů, ale hlavně natočili Ligu nepotřebných, která loni zaútočila na kina.

Bláznivá komiksová sci-fi komedie si našla své diváky, vyznavače humoru ve stylu právě Brejkdens Bradrs, a nakonec se nečekaně dostala do soutěže o nejlepší český film, bojovala o Českého lva. „Jsme neskutečně šťastní a pořád tomu nemůžeme uvěřit. Amatérský filmeček, bláznivý, který jsme si udělali čistě pro radost a v našem volném čase, šel do kin po celé republice a měl docela úspěch," nevěřícně kroutí hlavou Lukáš Šimandl.

Populární žatecké duo Brejkdens Bradrs, známé například ze soutěže Československo má talent, natočilo sci-fi Liga nepotřebných.Jak se stalo, že se Liga nepotřebných, amatérský snímek, dostala do soutěže o Českého lva, do klání o nejlepší český film roku?
Je to krásný příběh. Musíte splnit určitá kritéria, jako je nasazení do distribuční sítě, dalším, který asi ne každý splní, je uvedení snímku sedm dní po sobě v jednom kině. A to se nám povedlo v Mostě, tam jsme měli úspěch. Takhle jsme se dostali do soutěže a byli jsme pozváni na předávání. A slavnostní galavečer Českých lvů byl parádní zážitek.

Nakonec jste nevyhráli, ani jste nebyli nominovaní.
Ale jen těsně (směje se).

I tak je ale účast v soutěži, pro čistě amatérský snímek, velkým úspěchem.
Určitě ano, moc nás to potěšilo. Ani jsme tomu nemohli uvěřit.

I když jste nebyli mezi oceněnými, určitě jste si večer užívali.
To jsme si užívali hodně. Krásný červený koberec. Ale radši jsem šel vedle, abych ho nepošlapal. Galavečer byl super, spousta známých lidí. Při rautu jsem stál ve frontě na pivo vedle Miroslava Donutila (směje se).

Takže bude hrát ve vašem dalším filmu?
Zvážíme to, ale snad jo, možná ho nakonec vezmeme (tváří se naoko vážně).

Populární žatecké duo Brejkdens Bradrs, známé například ze soutěže Československo má talent, natočilo sci-fi Liga nepotřebných.Připomeňte si: Liga nepotřebných – filmový trhák z dílny Brejkdens Bradrs

Byli jste také v soutěži o nejlepší film podle fanoušků. Ale také, stejně jako u akademiků, jste nevyhráli.
Ale byli jsme těsně druzí, až pětačtyřicátí (směje se).

Kolik lidí vidělo Ligu nepotřebných?
V kinech jsme měli dva tisíce tři sta diváků, například v Žatci bylo čtyřikrát vyprodáno. Není to moc, ale nás to potěšilo. Jsme neskutečně šťastní a pořád tomu nemůžeme uvěřit. Amatérský filmeček, bláznivý, který jsme si udělali čistě pro radost a v našem volném čase, šel do kin po celé republice. Šel ve zhruba pětadvaceti kinech.

Přes dva tisíce diváků. To není tak daleko od nejlepšího filmu loňského roku u nás. Drama Cesta ven vidělo v kinech zhruba pět tisíc lidí. Jste za vítězným snímkem jen kousek.
To je pravda. Tak to není zase tak špatné (směje se).

Za hitem Tři bratři trochu zaostáváte, ten vidělo přes šest set tisíc lidí.
Ale jen malinko (směje se).

A na internetu?
Na You Tube má Liga nepotřebných aktuálně zhruba dvě stě čtyřicet tisíc shlédnutí. Navíc čas od času běží na nějaké menší televizi, už byl na několika. To nevíme, kolik lidí sleduje.

Zdroj: Youtube

Jak byl film přijat? Pamatuji si, jak jste se před uvedením v jiných kinech obávali, jak ho vezmou lidé, kteří vás neznají. Přece jen váš humor není úplně hlavní proud.
Tak, jak jsme čekali. Naši fanoušci a lidé, kteří mají rádi podobný styl humoru jako my, byli nadšení. Po celé republice. Kdo ale tento humor nemá rád, tomu se film určitě nelíbil.

Při našem minulém rozhovoru také zaznělo, že na vás fanoušci tlačí, aby jste udělali dvojku. Vy jste odpovídali, že laťku zvednete ještě výš, že dáte rovnou trojku. Takže kdy bude?
Bylo by to krásné. Ale nevím. Jedničku jsme natáčeli se starou bandou, moc nás to bavilo, zabralo to ale spoustu volného času. Teď už máme všichni děti, času už je o hodně méně. Moc už tomu nevěřím, spíš se teď soustředíme na menší a kratší filmečky, to nás teď baví.

Dobře, takže trojku ne. Ale co nějaký jiný opravdový velký film. Neláká vás to?
Jako regulérní film? To asi ne, na to si netroufneme. Navíc opravdu není čas. I když asi bychom český film hodně obohatili (usmívá se).

Žatečtí tvůrci zvolili pro festival téma šachu. Jejich snímek, plný svérázného humoru a recese, bude bojovat o přední příčky.Vraťme se tedy ke kratším filmům, která aktuálně děláte. Nedávno jste uvedli na soutěži 7dayz sportovní šachovou parodii.
Ano, jde o festival sportovních krátkých filmů. Natočit se filmeček musí do sedmi dnů a maximální délka je sedm minut. Zkusili jsme zase něco bláznivého, tentokrát šachy, měli jsme úspěch u diváků, byli jsme ve finále, bohužel jsme nevyhráli.

A přitom šachy jsou hodně akční sport.
Je to snímek přesně v našem stylu, prostě hodně bláznivý. Opět jsme zapojili bojová umění. Jak by to asi vypadalo, kdyby se u šachů poprali intelektuálové? Už jsme se soutěže zúčastnili podruhé a podruhé jsme byli ve finále.

Točíte také krátké filmy z vám blízkého prostředí bojových sportů.
Ano, Aikido street story má na You Tube asi čtyři sta tisíc zhlédnutí. To se povedlo a hodně nás to baví. Určitě ještě nějaké podobné krátké filmy natočíme.

A co chystáte dalšího?
Řekl jsem si, že zkusím natočit poprvé vážný krátký film s dějem. Scénář napsal Jarda Wágner, zapojíme tam aikido, bojové sporty, už se na to moc těším. A hlavního záporáka, mafiána, bude hrát Ruda z Ostravy.

Co Brejkdens Bradrs? Už je to pět let, co jste měli s Josefem Petráněm úspěch v talentové soutěži.
Letí to. Ještě občas vystupujeme na plesech, lidé si nás pořád pamatují. Když jsme začínali, jelo to parádně, to byl neskutečný fofr, pořád jsme někde vystupovali, lidé nás poznávali. Teď už pomalu dojíždíme.

Děkuji za rozhovor.

Liga nepotřebných
Film žateckých nadšenců, bláznivá komiksová sci-fi komedie, do kin šel v roce 2014. Snímek nejprve čtyřikrát vyprodal žatecké kino, poté ho převzala distribuční společnost a nasadila ho do kin po republice. Nakonec běžel v asi pětadvaceti biografech, vidělo ho 2300 lidí. Dalších 240 tisíc lidí si ho našlo na You Tube, běžel i v několika televizích. A o čem vlastně Liga nepotřebných je? „Natočili jsme komiksovou parodii ala Avengers. Sci-fi, neskutečné komiksové sci-fi. Film je o bandě hrdinů, kteří se dají dohromady, všichni jsou samozřejmě ze Žatce, a natřou to grázlovi, který chce Žatec, a pak i ostatní svět, vyhladit," popisují snímek autoři. „Největší grázl, nějaký Thoř, chce nastolit socialismus na celém světě. Má kladivo a snaží se najít srp. Žatec je ale proti. Socialismus a sci-fi, myslím, že je to zajímavá podívaná," dodávají o filmu.