Paní a studentky univerzity Třetího věku při Městské knihovně v Lounech založily divadelní soubor. V pátek 6. března vystoupily na Národní přehlídce recitátorů – sólistů a divadel poezie, která je krajským kolem postupové přehlídky pro Wolkerův Prostějov.

Soutěž se konala v ústeckém klubu Circus. O přízeň poroty se ucházelo celkem 19 soutěžících (souborů i jednotlivců). Do Prostějova poslala porota právě soubor z Loun.

Dlouhotrvající potlesk, nadšení diváků, spontánnost, obdiv, dojetí a slzy. Mnoho emocí doprovázelo vystoupení dam divadelního oboru Třetího věku.

Autorský text Včera se mi zdálo – koláž ztvárňující život protagonistek – nadchl soutěžící i porotu. Herečky Růženka Horáková, Míla Kernerová, Anna Šťastná, Helena Hajná, Eva Venclíková, Věra Rücklová a režisérka Renata Vordová předvedly neuvěřitelný kus práce a opravdové divadlo.

„Schopnost dělat si legraci, dívat se na sebe s nadhledem, dělat svobodný „nažitý“ divadlo, svobodně se pohybovat na jevišti, to dokázaly holky z Loun,“ ohodnotil práci souboru ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem a člen poroty Achab Haidler A. Haidler dával lounské herečky za příklad ostatním a na závěr soutěže pozval soubor na scénu Činoherního studia.

Asi sedmnáctiletý recitátor prohlásil: „To je nejlepší, co jsem tady kdy viděl!“ V lounské premiéře mohou diváci hru vidět v neděli 15. března v 11.30 hodin ve Vrchlického divadle. Na závěr festivalu Lounské divadlení tam herečky nesoutěžně vystoupí.

Soubor byl založen v říjnu loňského roku jako součást projektu Třetí věk Městské knihovny Louny. Režijního vedení se ujala plzeňská režisérka Renata Vordová, které asistuje Věra Pokorná.

Do realizačního týmu patří Arnošt Hajný, Antonín Kerner a Dagmar Bahnerová. Motto hry: „ Neváhejte začít znova, nenechte se odradit“.

Dagmar Bahnerová
(Autorka je ředitelkou Městské knihovny Louny)