Co a jak právě píše, jak spolupracuje na filmech točených podle jeho knih, i co chystá na příští léta prozradil spisovatel Michal Viewegh na svém úterním autorském čtení v žateckém gymnáziu.

Desítky studentů, i zájemců z řad veřejnosti, si poslechly také dvě ukázky z jeho nejnovějších děl.

Michal Viewegh v Žatci opět zaujal. Úspěch sklidil v aule tamního gymnázia už se svou povídkou na téma smilstvo. Úsměv vyloudil téměř na všech tvářích, připomněl však, že není autobiografická. To ovšem připomínal tak často, že nakonec mu málokdo věřil. „Před nedávnem jsem dokončil s Janem Hřebejkem scénář k filmu Nestyda. Je volně inspirovaný knihou Povídky o manželství a sexu. Ty opět nejsou autobiografické,“ tvrdil s úsměvem na rtech.

Natáčení filmu se v současnosti nejprodávanější český autor beletrie také zúčastnil. „Když jsem viděl, jak s tím herci naložili, nevěřil jsem. Bude to opravdu hodně volně na motivy mojí knihy,“ řekl s nadsázkou.

Prozradil také, že se podílí na výběru herců. „U nás to nefunguje tak, že autor prodá práva a už do toho nemluví. Tady se všichni známe, je nás málo, a tak spolupracujeme,“ přiblížil čtenářům vznik filmu.

Na čem právě děláte?

Besedující zajímalo také co píše právě teď. „Právě pracuji na Románu pro muže, už mám asi 180 stran,“ odpověděl s tím, že se ale určitě nebude jednat o pokračování úspěšného Románu pro ženy. „Bude to prostě pohled na svět očima muže,“ nechtěl prozradit podrobnosti.

Kniha Román pro muže by měla vyjít ještě letos, na další rok chystá autor povídky o lásce. „Rád střídám žánry. Nechci se opakovat,“ nastínil. Připustil také pokračování psaní svého deníku, který knižně vydal v roce 2006. „Lákalo by mě to. Ten minulý byl z roku 2005, tak třeba z roku 2010. Je to i pro mě hodně zajímavé, sám si tak připomínám různé zážitky,“ dodal. Michala Viewegha uvidí i čtenáři v Lounech, chystá se tam 18. dubna.