Do krásného přírodního areálu Myslivny si na akci našlo cestu několik tisíc lidí. Zejména v pátek je čekala doslova lavina té v současnosti nejuznávanější české hudby, kterou doplňovaly vyhledávané formace ze zahraničí. Náročná sobota ovšem nezůstala o nic pozadu.

Hurá do stanového městečka

Davy přijíždějících návštěvníků mířily do dvou stanových městeček v těsném sousedství areálu. Oproti ostatním akcím, vyzbrojeným takovými hvězdami, se ale neplatilo ani stanovné a s výjimkou jednoho hlídaného parkoviště ani parkovné. Surové strniště, které tvořilo jedno z kempovacích míst, ovšem také nebudilo nijak příjemné pocity. Někteří řidiči měli sice trochu problémy s navigací, všichni se ale nakonec přeci jen utábořili a zábava mohla začít.

Osmý ročník festivalu, který je podle slov samotných pořadatelů „nejmenším z největších“, začal v pátek tři hodiny po poledni a končil hluboko v noci. Během prvního dne, respektive půldne, se vystřídaly postupně kapely Matahari, skvělý plzeňský ska orchestr Tleskač, Krucipüsk, Mig 21 s Jiřím Macháčkem, hlavní časy patřily formacím Wohnout, Tatabojs a Skyline. Zklamání z vystoupení nemohl pocítit snad nikdo. Wohnout přidali k starším osvědčeným hitům i řadu těch novějších, z aktuálního alba Polib si dědu, výborný výkon předvedli i ostatní.

Nutno dodat, že celý hudební program festivalu se odehrával na jediném pódiu, které ovšem snese i tu nejpřísnější kritiku. A to jak po stránce profesionálního ozvučení, tak třeba večerních světelných efektů. Oproti některým minulým ročníkům v areálu Rock for Church(ill) chyběla taneční scéna; na jejím místě vybudovali stanoviště dobrovolní záchranáři ze Žatce, kteří byli po celou dobu k dispozici.

Stálo za to vydržet

Kdo v pátek nepodlehl únavě, náporu hudby a nějakému tomu pivu, byl krátce po jedné hodině ráno královsky odměněn. Řada totiž přišla na německou kapelu Sorgente. Soudě podle ohlasů posluchačů při její loňské produkci, byla hodnocena jako absolutní špička programu. Výborný výkon podali Sorgente na pomezí funky, reggae a ska i letos. Mnoho jejich příznivců poslouchalo noční produkci už z pohodlí svých stanů.

Kdo na různé festivaly zavítá častěji, ví, že ukrátit si dopoledne, kdy ještě program neběží, není lehké. Není-li ovšem v blízkém okolí nějaká zajímavost. A to ve Vroutku je - kostel sv. Jakuba Většího z 13. století. Kostelík sice není jako ze škatulky, ale k tomu mu má částečně pomoci právě festival Rock for Church(ill). Už název v překladu znamená "Rock pro nemocný kostel". A tak v areálu Myslivny probíhala dobrovolná sbírka na jeho údržbu a rekonstrukci, část výtěžku slíbili sami pořadatelé, kromě jiného z prodeje festivalových triček.

Letošní ročník festivalu má přispět konkrétně na obnovu kostelního zvonu z poloviny 16. století. (foto v galerii). Kostelík byl přístupný a zájemci si tak mohli prohlédnout nejen jeho loď, ale po úzkém a notně vyšlapaném schodišti vystoupat až do věže a prohlédnout si právě tento krásný zvon.

Sobotní program se částečně měnil

Sobota byla trochu ve znamení změn. Nejprve s omluvou nevystoupily Rybičky 48, a tak odpoledne zahajovali crossoveroví Post–it. V tu dobu, po jedné odpolední, se už ale areál proměnil ve skutečnou výheň. Slunce pálilo bez přestání až do večera, kdy se začaly objevovat mraky. Pomoc nabízeli dobrovolní hasiči z Kryr s cisternou plnou vody. Lidé si nabírali chladivou tekutinu do klobouků, kelímků, namáčeli si hlavy i oblečení. Byla to ostatně ta nejrozumnější obrana před případným úpalem nebo úžehem.

Nečekaně osvěžujícím dojmem také zapůsobilo vystoupení mnohým neznámých Eddie Stoilow. Doslova šokem potom byla produkce litvínovského písničkáře, vystupujícího pod jménem Xavier Baumaxa. Jeho značně vulgární slovník mohl sice zahnat do úzkých rodiče mnoha přítomných dětí (vystupoval ve tři odpoledne), nicméně přesvědčivě ironický a vtipný projev byl šokem spíše v tom dobrém.

Poté se představila hip hopová legenda P.S.H. Pořadatelé festivalu takto zřejmě dbají na žánrovou vyváženost - loni například Vroutek přivítal partičku Bow Wave. Četné příznivce potěšil i slovenský ska orchestr Polemic, který se ujal slova po šesté odpolední.

Holky přijely z Berlína

V ohlášené změně poté hrály místo anglických McQueen berlínské dívky Statt Matratzen. Mladičké interpretky sice byly oblečeny jako "městské matrace", jak přeložili název pořadatelé, (statt však v překladu znamená "namísto" (čeho) - pozn. red.) a z jejich nástrojů se linul tvrdý punk, po většinu vystoupení se však usmívaly spíš jako nezkušené školačky. To na přesvědčivosti mnoho nepřidalo. Hudba ovšem za poslech rozhodně stála.

V podvečer se zatáhlo a na účastníky festivalu se snesla krátká, leč poměrně důrazná přeprška. Většina lidí ale toto ochlazení přivítala.

Sobotní hvězdný čas patřil americkým Red Lotus, jež si obdiv přítomných posluchačů dobývali každou písní. Od devíti večer se představili Sunshine a po nich netrpělivě očekávaní United Flavour. Tato zajímavá kapela dohnala tisíce přítomných lidí téměř k šílenství svým skvělým provázáním reggae, ska a latinských rytmů. Festival vyvrcholil koncertem známých Gaia Mesiah a obdivuhodným nočním výkonem Navigators.