V závěru června proběhl v žateckém Piváriu Zlatý chmel druhý ročník festivalu svobodné hudby bez výpalného OSA s názvem VyOsení 1010, který organizovalo místní sdružení České pirátské strany Žatec s přispěním města Žatce.

Večer a noc nabité hudbou rozličných žánrů navštívily téměř dvě stovky fanoušků alternativní muziky. Největší úspěch u posluchačů zaznamenalo dancehallové trio Mr. Roll, Dr. Kary a Wilda Panda, které roztančilo desítky přítomných. Piráti slibují uspořádat další hudební akci na podzim a dále chtějí pokračovat v importu nemainstreamové kultury do města chmele.

Úvod festivalu byl věnován tvrdší muzice. Jako první se představila žatecká kapela Najust, která přítomné posluchače naladila na správnou vlnu. Energickou metalovou show vystřídal originální mix punku a dechových nástrojů v podání kapely WWS.

Po skončení rockového bloku přišel prostor pro hip hop a reggae. V tu chvíli již atmosféra na festivalu hudby dosahovala bodu varu. Jako první se po krátké pauze představila litoměřická hip hopová crew Bod zlomu (dříve Dual Story Boyz), která přítomné zamrazila svým ostrým rapem a libozvučnými beaty. Poté se již na pódiu objevily hlavní hvězdy žateckého Vy-Osení 1010 guru české reggae a dancehall scény Mr. Roll, Dr. Kary a DJ Wilda Panda. Ti rozjeli přes hodinu trvající nářez efektní kombinace reggae rytmů a rapu, který nenechal většinu návštěvníků festivalu sedět.

Festival pak zakončila žatecká rapová sestava Retrospekt, která (nejen) v regionu platí za kvalitní stálici. Ani tentokrát své fanoušky nezklamali a na rozloučenou nabídli solidní porci rapu, který mnohdy odkazuje na město Žatec a život v něm.

Od návštěvníků byly slyšet pochvalné reakce. „Super! Nic lepšího jsem v Žatci dlouho nezažila! Těším se na další ročník téhle výtečné akce," uvedla například Marie Řezáčová. „Je skvělé, že Piráti do Žatce dokáží přivézt opravdu to nejlepší, co může česká alternativní scéna nabídnout. Jsem rád, že oživují nabídku kultury ve městě," vyjádřil spokojenost další účastník Miroslav Myška.

Pořadatelé děkují všem návštěvníkům, kteří se akce zúčastnili, a městu Žatci, jež v rámci oslav 1010 let od první písemné zmínky festival VyOsení finančně podpořilo.

Radek Holodňák