„Jaroslav Čása, narozen 9. prosince. 1953 v Lounech, patří k lidem, kteří v rodném městě zanechali otisk v mnoha různých světech. Za svůj život byl učitelem na gymnáziu, zakladatelem baseballového oddílu, revolucionářem, starostou, kastelánem na Rožmberku, ale po čtvrtstoletí se vrátil zpět a souběžně s tímto návratem dobudoval atelier, aby, jak sám říká, se stal v důchodu malířem na plný výtvarný úvazek. Nutno podotknout, že k tomu má všechny předpoklady; pod vedením Vladislava Mirvalda a Zdeňka Sýkory v mládí získal výtvarné základy natolik pevné, aby na nich mohl svou malbu stavět po celý život,“ uvedl kurátor výstavy Vladimír Drápal.

Při středeční vernisáži přečetl jeho průvodní slovo Bohumír Roedl. „Nechme proto na sebe působit Jaroslavovy obrazy, vnímejme jejich výkřiky i ticho, vášeň i něhu,“ dodal.

Instalace v Galerii města Loun je dosud největší výstavou Jaroslava Čásy, potrvá do 12. března.

Ilustrační foto. Tomáš Klus
Olympic, Lucie Bílá, Kryštof, Klus. Fanoušci se mají v novém roce nač těšit

Druhý z autorů vystavující v divadle Václav Mach (1957 – 2021) byl znám především svými fotografiemi místních událostí, architektury, městských vedut a žateckého chmelařství. Právě při fotografování chmelnic, chmele a jeho zpracování prochodil na Lounsku a Žatecku značný kus krajiny, která se mu zaryla do srdce.

Příroda kolem Ohře se pak stala místem, kde se v posledních letech svého života vrátil k analogové fotografii. Na černobílých snímcích zachytil proměnu krajiny Poohří mezi Louny a Žatcem v různých ročních obdobích. Výstava bude v divadle k vidění do 1. března.