Psí skafandr, modely raket, družic, dalekohledy, ale také poštovní známky nebo dětské obrázky se zvířecími kosmonauty. To a mnohé další ukazuje nová výstava v Oblastním muzeu v Lounech, která je věnována letům psů do vesmíru. Začala v úterý a potrvá do 26. listopadu.

Název výstavy je Lajka a psí kosmonauti. „Výstavu jsme připravili při příležitosti 60. výročí letu psa Lajky do vesmíru,“ uvedl Zdeněk Klouček z Oblastního muzea v Lounech.

Někdejší Sovětský svaz před 60 lety, 4. října 1957, vyslal na oběžnou dráhu Země první umělý předmět vytvořený člověkem – družici Sputnik 1. Měsíc poté Sověti vypustili 3. listopadu 1957 družici Sputnik 2, ve které se nacházela fena Lajka – potulný pes odchycený v Moskvě na ulici. Jak připomíná výstava v lounském muzeu, byl to první živý tvor pocházející ze Země, který se dostal na její oběžnou dráhu. Lajčin návrat na Zem se neplánoval, tehdy ještě nebyly technologie, které to umožňovaly. Třebaže se očekávalo, že pes přežije v kosmu jeden týden, uhynul následkem stresu a přehřátí po několika hodinách od startu.

Sauna v Lounech
Sauny v Lounech a Žatci se otvírají

Lajka ale nebyla prvním zvířetem, které člověk poslal do vesmíru. Už v roce 1947 vyslali Američané k hranicím vesmíru, tedy do výšky 100 kilometrů, octomilky.

Sověti začali s vypouštěním psů v roce 1951. Sovětský svaz poslal do vesmíru celkem kolem padesáti psů. Od roku 1960 v rámci přípravy na let člověka do kosmu už byly mise koncipované jako návratové – většina z nich se vrátila v pořádku na Zem.