Žáci a učitelé lounské Základní umělecké školy koncertovali v Rusku. Vystoupili v muzeu na Rudém náměstí v Moskvě a knihovně v Petrohradě. Po Chile a Indii tak zazpívali a zahráli v další nevšední zemi.

„Hráli jsme v nádherném prostoru muzea na Rudém náměstí, kde na nás z maleb na stropě shlíželi všichni ruští carové. Vystoupení se nám povedlo a myslím, že mělo úspěch,“ přiblížil moskevský koncert hráč na akordeon Jan Budinský, který je zároveň studentem lounského gymnázia.

Ještě před koncertem si výprava prohlédla centrum ruského hlavního města Kreml, mauzoleum Lenina a obchodní dům GUM. Z Moskvy se lounští hudebníci přemístili nočním lůžkovým vlakem do Petrohradu. I tam byl čas na prohlídku města a jeho významných památek včetně Ermitáže, Kateřinského paláce s jantarovou komnatou nebo křižníku Aurora.

Velký úspěch v Petrohradě

V Petrohradě zahráli lounští hudebníci v knihovně. „Podle všeho měl koncert ještě větší úspěch než ten v Moskvě, publikum bylo nadšené a u národní hymny mnohým ukápla slzička. I sám pan konzul Karel Kühnl zpíval všechny lidové písně,“ sdělil Budinský.

Žáci lounské školy Jan Budinský, Jan Hruška, Tereza Blahoutová, Kamila Hájková a Natálie Kučerová a učitelé Jan Stehlík a Jiří Soukup vystoupili s programem Zpíváme s Masarykem. „Ten obsahuje lidové písničky, Masaryk je měl rád. A také písně z našeho projektu s názvem K čemu slunce, když není den? To jsou zhudebněné texty a básně dětí, které za druhé světové války žily v terezínském ghettu,“ vysvětlila ředitelka lounské „zušky“ Jindřiška Riedlová. Texty předloni zhudebnil skladatel Daniel Dobiáš, který v Rusku také se školou koncertoval.

Kromě zmíněného Ruska, Chile a Indie škola v rámci projektu vystoupila v Belgii a Nizozemí, letos na jaře se chystá do italského Milána a španělského Madridu.