Mladý hrabě Evžen Karel Černín provede návštěvníky zámkem po oba dny v 11, 13 a 15 hodin. "Vyprávět bude o svém dětství na Krásném Dvoře, starostech mladého šlechtice a povinnostech, které jeho společenské postavení přináší. Příchozí se dozví také o životě na Krásném Dvoře kolem roku 1815," zve správa zámku.

Hlavním bodem sobotního programu je divadelně taneční vystoupení Nesmrtelný Harlekýn v podání Hartig Ensemble. Scénka v duchu commedie dell´arte vychází z francouzských, anglických a italských barokních pramenů. Dochované tance bavily rokokovou společnost 18. století a ve své době byly nesmírně populární. Jan Rudolf Černín se nepochybně slavností doplněných o takováto vystoupení zúčastňoval. Předností tanečníků Hartig Ensemble, vedených Helenou Kazárovou, je poučená interpretace dobových pramenů. Nesmrtelný Harlekýn bude k zhlédnutí ve velkém sále zámku ve 14 a 16 hodin. Vstupné je v rámci vstupného na nádvoří.

Po celý víkend bude v parku rytířské ležení. Členové Jihozápadní Aliance Scénických Šermířů nabídnou historický vojenský tábor a jeho denní program včetně vybavení stanů, dobové kuchyně, vojenského tréninku a pěšího rytířského turnaje. Návštěvníci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek tábora a ukázek zbraní a zbrojí. Pro odvážnější je připraven také výcvik panoše a možnost vyzkoušet si svoji obratnost a zručnost. Zvídavé potěší komentované ukázky práce se středověkými ručními zbraněmi zaměřené na téma film versus realita.

Součástí sobotního programu je také vyprávění o dravcích a ukázky jejich výcviku v podání sokolníka Pavla. Po oba dny se koná jarmark na zámeckém nádvoří. Kromě řemeslných výrobků nabídne také sladké či slané občerstvení. Taktéž po celý víkend bude možné – v případě dobrého počasí – projet se po parku bryčkou či v sedle. Pro pěší návštěvníky je zámecký park přístupný volně.

V sobotu je možné využít exkluzivního balíčku Hostem Jana Rudolfa Černína. Jeho součástí je zákusek a káva s Janem Rudolfem, představení Nesmrtelný Harlekýn, prohlídka zámku s mladým hrabětem Evženem Karlem a rytířský turnaj. Začátek ve 13:30, vstupné jednotné 370 korun. „Léto začíná na Krásném Dvoře, zastavte se na ledovou kávu, levandulovou limonádu, pozdravte rytíře a svezte se bryčkou nebo se zchlaďte při prohlídce zámeckých interiérů,“ zve kastelánka Michaela Hofmanová.

Akce je součástí Roku šlechtických slavností, který je letošním tématem projektu Po stopách šlechtických rodů. V sobotu 2. července bude zpoplatněn vstup na nádvoří částkou 50 korun.