I když hlavní turistická sezona už skončila, zámky v regionu se rozhodně neuložily k zimnímu spánku. Připravují se oblíbené zimní akce jarmarky, koncerty a slavnosti. Památky také chystají zajímavé novinky na příští rok.

Na zámku v Krásném Dvoře proběhnou o tomto víkendu, 24. a 25. listopadu, Svatokateřinské slavnosti. Během nich budou zámecké komnaty mimořádně otevřeny. „Návštěvníci se mohou těšit na netradiční prohlídky zámku zaměřené na dobu předadventní a doplněné o hudební překvapení. Na zámeckém nádvoří se bude oba dny konat malý jarmark,“ zve Šárka Kovaříková ze správy krásnodvorského zámku.

„Návštěvníci se například dozvědí, jak se slavily svátky svatého Martina či Kateřiny, co znamenají jednotlivé adventní symboly či proč Mikuláš naděluje dětem dárky,“ pokračovala Kovaříková.

V sobotu i v neděli bude otevřeno od 11 do 15 hodin, v parku bude přístupný i Novogotický templ. Během poslední letošní akce na zámku se mohou návštěvníci těšit také na dětský program. „V sobotu 24. listopadu se děti mohou zúčastnit edukačního programu Dětský jarmark. Na tržišti mohou prodávat vlastnoručně vyrobené výrobky, stanoví si ceny, seznámí se s marketingem, program rozvíjí finanční gramotnost dětí,“ uvedla Kovaříková. V sobotu od 16 hodin pak děti uvidí pohádku Červená Karkulka.

Do jara, kdy se opět naplno otevře brána zámku, se bude v Krásném Dvoře intenzivně pracovat. „S novou návštěvní sezonou chceme otevřít severní zahradu, dokončují se opravy schodišť. Přes zimu také dojde k rekonstrukci návštěvnických toalet,“ prozrazuje kastelánka zámku Michaela Hofmanová.

I na zámku v Jimlíně mají napilno. Uvnitř Nového Hradu probíhají v některých prostorách rekonstrukce. „Přes zimu chceme doplnit v některých místnostech zařízení zámku, už se také připravujeme na hlavní výstavu pro příští rok,“ řekl ředitel zámku Josef Kabát.

Nádvoří zámku a okolí památky na Lounsku opět ožije v sobotu 1. prosince. Na tradiční Adventní setkání se opět vydají tisíce lidí. Prohlídky vánočně vyzdobených interiérů zámku budou při té příležitosti zdarma. „Budou určitě čerti v pekle, čertovská diskotéka. Vařit se bude ve středověké kuchyni, lidem zahraje středověká hudba, v programu jsou také bubenická nebo ohňová show, vystoupí Bořek Slezáček, nabídneme i další zajímavý kulturní program. Součástí setkání bude také bohatý jarmark na nádvoří a před zámkem,“ zve Josef Kabát.

Tak vypadal advent v Jimlíně loni:

Fotogalerie: Advent na zámku Nový Hrad

a tak předloni:

Fotogalerie: Adventní setkání na Novém Hradě v Jimlíně

Poslední letošní akcí na zámku ve Stekníku na Žatecku bude adventní koncert. Tentokrát na něm jako host vystoupí herec Josef Somr. Akce je v plánu v pátek 14. prosince od 18 hodin, proběhne ve zrestaurované zámecké kapli. Vedení zámku upozorňuje, že kapacita je omezená a doporučuje si místa rezervovat. „Vánoční čas nám zpříjemní hudební setkání Komorního tria Syrinx se známým hercem Josefem Somrem. Vánoční pásmo příběhů, povídek i poezie podbarví vánoční melodie a koledy,“ přiblížila kastelánka Jana Zajíčková.

Také na Stekníku se už nyní připravují na nový prohlídkový okruh západním křídlem, který chtějí zpřístupnit v příštím roce. „Probíhají restaurátorské práce, dokončují se opravy celého západního křídla,“ dodala Zajíčková.