Již tuto sobotu, 5. května, zahájí v Žatci slavnostním průvodem, Chmelmaršem, sedmý ročník jarní veselice Chmelfest 2007. Vznikl původně jako oslava jara a zahájení nové chmelařské sezóny. Je to recesní prezentace místních i regionálních spolků a jejich vzájemné setkání při společné akci.

Atmosféra při Chmelfestu bývá skutečně neotřelá. Vždyť vydat se v dobovém převleku ulicemi města společně s dalšími lidmi, milujícími legraci a humor, se nestává každý den. Při pivu a nějaké té muzice se každý rád uvolní. Navíc, co je důležité, se lidé dokáží na Chmelfestu bavit sami a nečekají, až je k tomu vyzvou z podia placení baviči.

Jaro - pivo - láska

Slunečné počasí a svěží voňavý vzduch dodávají sloganu Chmelfestu: "jaro-pivo-láska" tu opravdovou jarní příchuť. A napřesrok, až se k těmto jarním chmelovým oslavám přidají i studenti se svým dlouho očekávaným Majálesem, to bude ještě lepší. Letos by mohl být chmelfestový Chmelmarš docela zajímavý. Z jižní Moravy do Žatce zavítají zajímaví hosté. Josefa Zimovčáka, který je mistrem světa v jízdě na vysokém kole a projel s ním i celou trasu Tour de France a Giro d´Italia, snad není ani třeba představovat. Mnozí ho nedávno viděli v dokumentu České televize.

Jeho kolega, Ivan Křivánek, zase vyniká v jízdě na dřevěném kole, na němž získal rovněž světový titul. S oběma pány se představí ještě Iva Zajíčková, dráhová cyklistická legenda, žijící v současnosti ve Vídni. Po skončení průvodu pak všichni tři na náměstí Prokopa Velkého rádi podepíšou zájemcům svoje knížky.

Alegorické vozy a další zajímavosti

V průvodu se se svými alegorickými vozy pochlubí některé spolky ze Žatce a okolí. Měly by se představit až tři alegorické vozy z Libočan, návštěvníci se mohou těšit na překvapení z Nového Sedla a svojí historickou hasičskou stříkačku leští dobrovolní hasiči z Vroutku. Starými, ale spolehlivými a nablýskanými traktůrky se přijede pochlubit i Matouš Šubík. Těšit se prý můžeme i na chmelovou vanu, šlapohyb pro 15 osob, krojovanou Chmelobranu s vlajkami, cyklisty z Loun a další.

Určitě milými účastnicemi Chmelmarše budou fotbalové blšanské fanynky a roztleskávačky z Domu pro seniory v Podbořanech, které navíc po skončení průvodu vystoupí na podiu na náměstí Prokopa Velkého se svým programem pod názvem Pětatřicátnice. Na náměstí Prokopa Velkého pak nastoupí proti sobě v odpoledních hodinách v Memoriálu Lojzy Lupulína čtyřčlenná družstva, aby se utkala ve víceboji o zajímavé pivovarské ceny v disciplínách Pivař - atlet, Pivař - vědec, Pivař - šikula a Pivař - Pivař. Podaří se jim překonat letos některý z loňských rekordů?

Svátek všech pivařů

Po skončení Memoriálu by nemělo chybět soutěžení o nejkrásnější pivní břich v kategorii Pivař – Ideál. Následující hodiny pak zpříjemní živé vystoupení žatecké kapely Lochness, jejíž program bude proložen i soutěžemi pro diváky o zajímavé ceny.

V průběhu roku 2006 nechalo Chmelařství družstvo Žatec zpracovat dokonce animovaný film, ve kterém bude hlavním hrdinou malý chmelový skřítek Hop. Film, jež bude pomáhat v propagaci Žateckého chmele, zažije svoji premiéru právě o letošní Chmelfest. Zájemce bude skřítek Hop vítat na plátně ve vstupní hale Chmelařského muzea v Žatci, a to v sobotu 5. května od 12.00 hodin až do odpoledne.