Chata v Deštném, Dobruška v Orlických horách a Podorlicko, Ještěr z bezinky nalezené v pískovně u Postoloprt, dubová Ještěrka z Lubence. Autorem těchto exponátů je Zbyněk Veverka, sedmasedmdesátiletý výtvarník z Postoloprt, který v těchto dnech vystavuje své perokresby, olejomalby a výrobky ze dřeva v městské knihovně v Postoloprtech.

„Proč jsem se rozhodl vystavovat kraj Orlických hor a podhůří? V Teplicích nad Metují jsem měl tetu a strýce. Velmi rád jsem odtamtud podnikal výlety po okolí. Navštívil jsem tak Adršpašské a Teplické skály, Hronov a Náchod i zámek, Ratibořice, Babiččino údolí. Potom jsem se rozjížděl po Orlických horách, poznával život tamních lidí, architekturu a především krásu horské přírody. Po dlouhých čtyřiceti letech jsem do mých oblíbených východních Čech zavítal s organizací postoloprtských diabetiků, navštívil známá místa a poznal ještě mnoho nového. Zanechalo to ve mně opět překrásné dojmy a ty se snažím dát na papír a ztvárnit. Námětů mám na celou zimu, kdy se chystám pracovat," usmívá se Zbyněk Veverka, autor výstavy.

Kromě olejomaleb, perokreseb horské architektury a přírody má pan Veverka vášeň i pro dřevo. Z nalezených suchých větví či kořenů vytváří nejrůznější tvorečky jako ještěry, ještěrky a další podobné věci. „Mým učitelem po celý život je malíř a ilustrátor Zdeněk Burian. Miluji květiny a přírodu všeobecně. Práce se štětcem a olejovými barvami je krásná. Když kreslíte architekturu, musíte mít obrazotvornost a perspektivu, ovšem když kreslím třeba stromořadí, musím, laicky řečeno, vyťukat tisíce jednotlivých teček je to titěrná mravenčí práce," uvádí umělec.

Expozice je umístěna v budově knihovny a je přístupná od pondělí do pátku, každý den od 9 do 16 hodin.

Zájemci mají možnost vidět novou výstavu až do 19. října.

Alena Dukátová