Minulý týden vyřadili zloději v Litvínově z provozu hned tři starší klecové zdviže a způsobili škody za desítky tisíc korun. „Každý neodborný zásah do výtahu je velmi nebezpečný,“ upozornil v této souvislosti Jiří Hasman, majitel firmy Hasman Výtahy, která se zabývá na Mostecku servisem výtahové techniky.

První útok na výtah zaznamenala policie před týdnem o víkendu v domě v Rooseveltově ulici. „Kdosi tady odřízl ve výtahové šachtě elektrické kabely o délce 27 metrů. Odnesl si též odkláněcí magnet s měděnou cívkou,“ informovala mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

V noci na čtvrtek 8. března neznámý pachatel či pachatelé zaútočili znovu. Tentokrát v domě v Ruské ulici. „Ve výtazích ve dvou vchodech odřezali 160 metrový měděný kabel,“ konkretizovala policejní mluvčí.

Před lety kradli v Janově cívky

Rozebírání funkčních výtahů kvůli kovům není na Litvínovsku novinkou. Podle Jiřího Hasmana již něco podobného dělali zloději zhruba před třemi lety na sídlišti Janov. „Tehdy nám kradli cívky. Když jsme je vyměnili za jiné, kde je podstatně méně mědi, dali pokoj,“ řekl Hasman.

S krádežemi výtahových kabelů se ale setkal poprvé. „Někdo na to teď zkrátka přišel a za týden stihl poničit tři výtahy,“ dodal Hasman. Vysvětlil, že krádež kabelů není nikterak složitá záležitost. Zloději vlezou do výtahové šachty a jednoduše kabely odříznou. Trvat jim to prý může od pěti do patnácti minut.

Slyšíte hluk. Volejte hned policii

Policie nevylučuje, že všechny tři krádeže mají na svědomí stejní pachatelé. Potvrdit to ale nikdo nemůže, protože zloděje nikdo neviděl. V jednom případě slyšela jedna z obyvatelů domu sice na chodbě nějaký rámus, ale nevěnovala tomu pozornost. Policie proto vyzývá občany, aby byli všímavější.

„Pokud zjistí, že se v domě pohybuje podezřelý člověk nebo slyší hluk, měli by ihned volat policisty nebo strážníky. Ti na místě zjistí, co se skutečně děje,“ doplnila mluvčí. Není totiž vyloučeno, že se zlodějíčci maskují třeba za opraváře, aby jejich pohyb nebyl v domě nápadný.