Amatérští hledači však v poslední době zvýšili úsilí v honbě za tímto žlutohnědým minerálem a kopáním a svými auty devastují jednu z nejcennějších částí Chráněné krajinné oblasti České středohoří. V přírodní rezervaci, kterou stát na kopci vyhlásil už v roce 1951, ničí velmi cennou stepní vegetaci.

V posledních měsících hledači minerálů hloubí rozsáhlé jámy, čímž dochází k ničení lokality s výskytem celé řady zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Další škody způsobují terénní auta, která po sobě zanechávají hluboké koleje. „Je to problém, aktivita hledačů je velká, působí škody,“ sdělil Vladislav Kopecký, vedoucí oddělení péče o přírodu a krajinu Správy CHKO České středohoří.

Kopec s nadmořskou výškou 477 metrů mezi Libčevsí a Kozly je mezi botaniky známý stovkami konikleců lučních, které tam na jaře vykvétají. Cenný je také kvůli výskytu kriticky ohroženého okáče skalního. Číčov je jedním z posledních míst, kde se tento motýl v ČR vyskytuje.

V Lounech a Žatci s jarem začalo blokové čištění ulic.
Jarní úklid: V Lounech a Žatci čistí ulice

Kvůli „aragonitové horečce“ a nelegálním vjezdům zvýší Správa CHKO České středohoří nad vrchem Číčov dohled. „Budeme jej zajišťovat našimi zaměstnanci, naší strážní službou a požádáme o spolupráci policii,“ sdělil ředitel regionálního pracoviště správy CHKO Petr Kříž.

„S policií máme v tomto ohledu dobrou spolupráci, loni nám pomáhala třeba hlídat sokolí hnízdo ve skalách u Ústí nad Labem,“ dodal. Podle jeho slov se správa CHKO s tak intenzivní a devastující činnosti hledačů jako u Hořence jinde v Českém středohoří nesetkala.

Na území sedmihektarové rezervace Číčov je sbírání aragonitu bez povolení příslušného orgánu ochrany přírody zakázané.

„Prosíme všechny, ať poklady Země nechají dále v podzemí. Jejich lesk ve vitríně nestojí za způsobené škody. A také ať neničí svými auty zdejší unikátní lokalitu,“ vyzývá Správa CHKO České středohoří.

Viktorie Kateřina Hornová se narodila mamince Kateřině Hornové z Petrohradu  17. března v 16.38 hodin. Váha 3,64 kg, míra 52 cm. M
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Žatecku a Lounsku

Vrch Číčov u Hořence je kvůli výskytu minerálu aragonitu světově proslulý. Největší aragonitové krystaly se tam našly ve 30. letech 20. století, kdy na úpatí vrchu existovaly dva menší lomy. Našly se i kusy mimořádných velikostí, například ve sbírkách Oblastního muzea v Chomutově je téměř 40 centimetrů dlouhá drúza krystalů aragonitu právě z této lokality.

Hořenecké aragonity mají vysokou kvalitu, jsou buď zcela čiré nebo zbarveny do různých odstínů žlutohnědé. Medová barva je pro místní aragonity typická, výjimečně se našly aragonity zbarvené fialově nebo do zelena.

Nelegální těžba minerálů je problémem na řadě míst v České republice. Některé lokality na jihu Čech hledači drancují kvůli vltavínům, v Podkrkonoší je problémem těžba českých granátů, v Železných horách zase křišťálu.

Ples.
TIP NA VÍKEND: Knihovna a radnice mají plesy