Tato terapie je pojmenovaná podle svého objevitele, anglického lékaře a homeopata dr. Edwarda Bacha (1886-1936), který věřil, že přechodné i dlouhodobé negativní stavy mysli brzdí tok tělesných energií, což vede k duševním poruchám a posléze k fyzickým nemocem. Počátkem 30. let se rozšířila nejdříve v Anglii a pak postupně i v jiných zemích.

Bachovu květovou terapii není možné nějakým způsobem kategorizovat. Pracuje na subtilních energiích, a proto se snadno kombinuje s jakoukoli jinou léčebnou metodou, klasické lékařství nevyjímaje. Je to jednoduchý, a přitom velice účinný, systém, který navrací harmonii našim emocím a tím také našemu bytí.

Bachovy esence

Bachova květová terapie je založena na podobném principu jako homeopatie. Za pomoci esencí z 38 vybraných rostlin a stromů pomáhá člověku zvládat nejrůznější záporné emoce, s nimiž je denně konfrontován. K tomuto systému patří ještě 39. esence, která se nazývá Krizová. Ta se používá při jakémkoli psychickém otřesu a zamezuje následkům šoku.

Bachovy esence harmonizují stav mysli a dokáží rozptýlit konkrétní nepříjemné emoce a nálady. Odstraněním bloků a negativních pocitů tak napomáhají konečnému uzdravení. Nepůsobí tedy přímo na fyzické tělo, ale na naše psychické stavy, které jsou odrazem nesouladu a disharmonie v nás. Jejich smyslem je obnovení přirozených obranných a léčebných funkcí těla a předcházení fyzickým onemocněním.

Jak esence fungují?

Každá rostlina ztělesňuje určitý duševní koncept nebo vibruje, vyjádřeno energeticky, v jisté vibrační frekvenci, která souhlasí s určitou vibrační frekvencí v energetickém poli člověka. Je-li v jistém lidském energetickém potencionálu konflikt mezi úmysly duše a osobnosti, pak je v něm vibrační frekvence disharmonicky zkreslená a zpomalená a dochází k negativnímu duševnímu či citovému stavu. Bachova květová esence svou vlastní harmonickou vibrační frekvencí pomáhá znovu harmonizovat tzv. vibrační rezonancí příslušnou frekvenci člověka.

Zdraví pro každého

Bachovy květové esence nemají žádné vedlejší účinky, nejsou návykové, nehrozí u nich předávkování. (Pouze ze začátku může dojít podobně jako v homeopatii k přechodnému zintenzivnění symptomů.)

Jsou naprosto bezpečné a mohou je užívat nejen těhotné ženy, miminka a malé děti, ale také staří i vážně nemocní lidé. Používají se úspěšně i u zvířat, například při agresivním chování, po prodělaném stresu, chirurgickém zákroku. Dále jsou ověřeny jejich pozitivní účinky u rostlin a stromů při přesazování, stěhování, roubování, napadení škůdci apod.

Kdo byl Edward Bach

Doktor Edward Bach (1886 - 1936) patřil v Londýně ve své době mezi nejvyhledávanější lékaře. Studium medicíny započal až jako dvacetiletý a jeho kariéra chirurga traumatologa ho příliš netěšila. Navíc se u něj v té době objevily první příznaky vážné choroby.

Dr. Edward Bach.Začal proto velmi intenzivně přemýšlet o nemocech, jejich příčinách, podstatě a došel k závěru, že člověk onemocní tehdy, je-li jeho duše s tělem v nesouladu.

Po svém uzdravení začal dr. Bach s podrobným zkoumáním imunitního systému, pracoval jako bakteriolog v londýnské nemocnici a jeho výzkum se týkal především střevní mikroflóry. Zde objevil sedm typů bakterií, které lze využít jako očkovací látky, a tímto objevem se stal velmi uznávaným odborníkem.

V červenci roku 1917, v jedenatřiceti letech opět vážně onemocněl, prodělal operaci a to pro něj bylo jen potvrzení působení negativních sil na lidskou duši. V této době mu také umřela jeho první manželka a s těžkou ztrátou se vyrovnal napsáním knihy Uzdrav se, která se stala později základním kamenem květové terapie. Po nějakém čase se Edward Bach oženil podruhé, ale byla u něj diagnostikována rakovina. Lékaři mu dávali tři měsíce života. Bach se tomuto tvrzení vzepřel a nakonec žil dalších téměř dvacet let.

Dalším milníkem v jeho kariéře bylo v roce 1922 zavedení tzv. Bachových nosod, které se v medicíně používají dodnes. Jedná se o propojení homeopatické léčby s vakcinační terapií. Bach byl tak zaujatý svou prací, že jeho osobní život šel stranou a druhé manželství skončilo rozvodem.

V roce 1928 Bach opustil svou luxusní ordinaci v Londýně a vydal se do přírody hledat rostliny a květiny pro nový způsob léčby nemocí a jejich prevenci. V letech 1922 1928 pracoval Bach na své koncepci chronických onemocnění a jejich souvislosti se střevní mikroflórou. Zajímavé je to, že už počátkem dvacátého století doporučoval konzumaci syrové stravy jako součást léčby nejrůznějších onemocnění, zejména rakoviny.

V roce 1930 stanovil Edward Bach první základní rostliny, z nichž vyrobil tinktury k odstranění negativních emocionálních stavů. Následovaly další květiny a dnes Bachova květová terapie obsahuje 38 léčivých rostlin, květů, keřů, jejichž esence napomáhají urovnávat nejen lidskou psychiku, ale pomáhají i zvířatům a dokonce i rostlinám.

Na konci svého života považoval dr. Bach tento systém za kompletní a byl přesvědčený, že zahrnuje lék na všechny negativní emoce a všechny další, že jsou odvozeninami od těchto základních.

Dr. Edward Bach svým výzkumem zásadně změnil vnímání a pohled nemocí, přitom zdůraznil možnost vzít osud do vlastních rukou a těmto nemocem čelit.

Více na: www.spektrumzdravi.cz