Nepokoje podle Rendlové dnes, v pondělí 29. května, kolem poledne vyvolali dva občané Nigérie, kteří zahájili vzpouru proti policii. Přidalo se k nim dalších 13 cizinců. "Zabarikádovali se v místnosti. Když je odsud chtěla policie vyvést, tak začali házet nábytek," popsala situaci mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ještě před ukončením zákroku vzpouru odsoudil. Následky by podle něj měli nést ti, kdo nepokoje rozpoutali. "Takovéto chování nebudeme v žádném případě trpět. Doufám, že policie problém v krátké době vyřeší," sdělil ČTK Chovanec.

Zařízení v Balkové, která spadá pod obec Tis u Blatna, má kapacitu 210 lidí a nachází se na rozhraní Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Vzniklo na místě stejnojmenné vísky vylidněné po válce a v roce 1989 začínalo jako škola v přírodě. Šest let nato se změnilo v policejní střední školu, která vydržela dva roky, od roku 1998 do roku 2005 v Balkové bylo záchytné zařízení pro cizince, poté ji policisté využívali jako výcvikové středisko.

Podle aktuálních údajů ministerstva vnitra tam k dnešní půlnoci bylo umístěno 56 cizinců.

Detenční zařízení pro nelegální migranty bylo ještě na sklonku loňského roku v Drahonicích na Podbořansku. Areál bývalé mužské věznice - a nyní budoucí ženské věznice - se stal postupně během zhruba roku nedobrovolným dočasným domovem pro více než čtyři stovky cizinců. S uzavřením Drahonic se otevřelo právě zařízení v Balkové.