Bude vítěz celostátní soutěže Strom roku letos z Ústeckého kraje? Rozhodnout o tom můžete i vy tím, že nejprve pošlete svou nominaci stromu se zajímavým příběhem do ankety, kterou letos již podvanácté pořádá Nadace Partnerství a jejímž mediálním partnerem je Deník.

Pokud strom postoupí mezi dvanáct finalistů, může díky zpoplatněnému hlasování pro sebe získat odbornou péči nebo pomoci dalším stromům v okolí. Výtěžek hlasování totiž nově poputuje zpět do míst, kde finalisté rostou. Vítězný strom se navíc zúčastní mezinárodního kola soutěže Evropský strom roku. Příležitost navrhnout strom do ankety máte až do 30. dubna. Podrobnosti o přihlášce i příběhy stromů z minulých let jsou dostupné na nových stránkách www.stromroku.cz.

„Do ankety mohou svůj návrh poslat všichni, kdo mají stromy v okolí rádi a mají zájem se aktivně podílet na jejich ochraně. Co takhle nominovat svého oblíbence u příležitosti blížícího se Dne Země?" vybízí obce, školy, sdružení a další fanoušky stromů koordinátorka ankety Hana Rambousková z Nadace Partnerství. Letošní novinkou v tomto charitativním projektu je podle Rambouskové podpora péče o stromy v regionech. Hlasování mezi postupujícími dvanácti finalisty je zpoplatněné a jeho výtěžek mohou navrhovatelé finálových stromů využít pro odborná ošetření, výsadby nebo k propagaci stromů (například v podobě informační cedule nebo brožury).

O finalistech rozhodne odborná porota

Finálové stromy z došlých přihlášek vybírá odborná porota. „V anketě nehledáme krasavce, ale stromy, které žijí s vámi, jsou centrem dění," vysvětluje Hana Rambousková. Největší šanci dostat se do postupující „dvanáctky" podle ní mají stromy s osobitou historií nebo silným příběhem, které dokáží zaujmout a získat si přízeň lidí. Právě veřejnost z celé republiky pak bude o vítězi rozhodovat dárcovskými SMS a podpisy na hlasovacích arších.

Co má návrh obsahovat?

Přihlášku je možné zpracovat vlastním způsobem, každá by ale měla obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii. Důležité je také popsat, na jaký účel by se anketou získané peníze použily (výsadba stromů, ošetření stromu, propagace stromu) a kdo bude na projektu spolupracovat.

Nominaci je potřeba zaslat do 30. dubna na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mail stromroku@nap.cz.

Anketu Strom roku 2013 spolufinancuje Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.

Dosavadní finalisté z Ústeckého kraje:2002 - 2. místo: Nepomyšlská lípa (lípa srdčitá), obec Nepomyšl, stáří 320 let
2003 - 5. místo: Chlumecký dub (dub), Chlumec u Ústí nad Labem, 100 let
2004 - 7. místo: Buk v Budlíně (buk lesní), Žerotín u Loun, 150 let
2005 - 12. místo: Lípa v Radonicích (lípa malolistá), náměstí v Radonicích, 200 let
2006 - 11. místo: Varnsdorfská hruška (hrušeň obecná), Truhlářská ulice ve Varnsdorfu, 100 let
2009 - 10. místo: Žeberská lípa (lípa velkolistá), nedaleko Kundratické myslivny u Vysoké Pece na Chomutovsku, 700 let
2010 - 5. místo: Borovice v blízkosti ZŠ v Duchcově na Teplicku, 60 let
2011 - 12. místo: Alej na Kamenném vrchu v Chomutově (37× dub letní, 2× lípa malolistá), 70 200 let
2012 - 7. místo: Dub letní v Proboštově na Teplicku, 300 let