První objekt, který byl nazván létajícím talířem, zachytil Americký pilot Kenneth Arnold 24. června 1947. Právě od tohoto dne začali lidé hlásit jedno UFO za druhým.

Roswellský incident

Druhého července se však stala událost, jež se zapsala do dějin. Roku 1947 (stejný rok jako první pozorování létajících talířů pozn. red.) havarovala údajně ve městě Roswell v Novém Mexiku vesmírná loď. Americká vláda ohlásila, že havaroval pátrací balon, avšak farmář, na jehož pozemek předmět dopadl, tvrdil něco jiného. Podle výpovědí několika očitých svědků a vojáků se uvnitř nacházela tři těla bytostí mimozemského původu.

Jaké známe létající předměty?
UFO je zkratkou z anglického Unidentified Flying Object (neidentifikovatelný létající předmět) a jde o jev, kdy pozorovatel není schopen předmět na obloze racionálně vysvětlit. Lidově je tento jev často označován jako pozorování „létajících talířů". Britské ministerstvo obrany při výzkumu UFO po roce 1996 používalo označení UAP (Unidentified Aerial Phenomena), protože označení UFO bylo již zprofanované.

Druhy UFO
- diskovitého, oválného nebo talířovitého tvaru (létající talíře)
- trojúhelníkového tvaru (černé trojúhelníky)
- podlouhlého válcovitého tvaru (doutníkové UFO)
j- iných tvarů (bumerangový, sférický, diamantový, srpovitý, vejčitý, kulový, foo fighter a další).

Roswellský incident se stal velmi populárním a do města se začali sjíždět ufologové z celého světa, aby si prohlédli muzeum, zakoupili suvenýry a samozřejmě prodiskutovali existenci mimozemského života. Nejvíce lidí sem jezdí o výročí havárie, a tak se tento den stal Světovým dnem UFO.

UFO frisbee? Proč ne

Ufologové po celém světě připravují dalekohledy, kamery, nebo alespoň venkovní posedy, aby mohli pozorovat údajné mimozemské návštěvníky. Jiní příznivci této teorie dnes sledují filmy a dokumenty o mimozemských únosech a blízkých setkáních, někde i pořádají různé kreativní soutěže. Například UFO frisbee, večírky v převlecích či dary pro návštěvníky ze vzdálených galaxií.

V některých obchodech jsou dnes dokonce slevy na knihy a DVD se sci-fi tématikou, nicméně řada dokumentů poběží i v televizi.

Až tedy dnes uvidíte na nebi zářící světýlka, o svůj zážitek se podělte s ostatními lidmi na speciálních internetových stránkách.

Třeba na americké stránce www.worldufoday.com.

Přirozená i spekulativní vysvětlení

Přirozená vysvětlení

- pozorování letadel zvláště při startu nebo přistávání, vzducholodí nebo meteorologických balonů v neobvyklém nasvícení nebo pozorované pod zvláštním úhlem

- pozorování raket, družic často v okamžiku jejich zániku v atmosféře

- atmosférické jevy jako neobvyklý tvar mraků, sluneční a měsíční hallo, polární záře či krystalky ledu ve vysokých vrstvách atmosféry

- astronomická tělesa Měsíc, planety (hlavně Venuše), hvězdy…

- kulový blesk

- hořící bahenní plyny

- pád meteoru

- světla reflektorů nebo laserových efektů odražená mraky, vzdálený ohňostroj

- hejna tažných ptáků

- halucinace

- úmyslné falešné hlášení s cílem finančního zisku, vlastního zviditelnění nebo i duševní poruchy

Spekulativní vysvětlení

- zkoušky vysoce utajovaných letadel založených na nově vyvinutých technologiích nebo nových principech pohonu (teorie spiknutí)

- dosud neobjevený, respektive nedostatečně prokázaný, přírodní úkaz

- návštěvy kosmických lodí cizích vesmírných civilizací

- návštěvy lidí z budoucnosti, schopných cestovat v čase

- návštěvy pozemšťanů, kteří však žijí mimo pozornost naší civilizace, kteří jsou případně příslušníky alternativní civilizace.

Zdroj: wikipedia.org

Zpracovali Robin Braun a Ludmila Veselá