Evidovaných uhynulých psů je již šest. Další uhynulá zvířata, která se v oblasti Hazmburku nacházejí, nikdo nespočítá.

Všechny dotázané instituce jednání neznámého traviče pobuřuje, žádná však nekoná  – nemá to prý ve své kompetenci: „Policie pokračuje ve vyšetřování,“ uvedla mluvčí Policie ČR Litoměřice Pavla Kofrová.

„Můžeme podávat vyhlášky či ohlášení pouze v případě, kdy se jedná o nákazu. Věcí se má zabývat PČR nebo příslušná obec,“ konstatovala mluvčí Krajské veterinární správy Lenka Hanušová. „Obec nemá pro tento účel vyhrazené peníze v rozpočtu,“ reagoval starosta obce Slatina Josef Škobis. Nabízí se otázka – kdo se má tedy věcí zabývat?

„Pokud se v některé oblasti vyskytne více otrávených návnad, je v povinnosti příslušného úřadu vydat patřičná upozornění. Takovým úřadem je odbor životního prostředí, v případě malých obcí tato věc přísluší starostovi. Jeho povinností je totiž bezpečnost občanů a jejich majetku,“ upozornila místopředsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová.

Od prvního upozornění na případy otrávených zvířat uplynulo 38 dní. Nikdo však aktivně nezakročil. Litoměřický deník se tedy rozhodl konat.

Redaktoři Deníku vyjeli do oblasti Slatiny, Klapý a Sedlce, aby v těchto místech, kam turisté nejčastěji přijíždějí, vyvěsili letáky. Na nich je upozornění v českém, anglickém i německém jazyce – tak, aby skutečně každý turista věděl o hrozícím nebezpečí: „Varování pro pejskaře! V této oblasti se nacházejí otrávené návnady! Hrozí nebezpečí otravy nervovým jedem!“

Náklady byly minimální: celý „výlet“ přišel redakci na 336 korun včetně výdajů na dopravu z redakce a zpět.

NÁKLADY spojené s výrobou i vývěsem letáků byly následující:

Tisk barevného papíru 12 kusů:                        96 Kč
Euro desky 12 kusů:                                          45 Kč
Připínáčky krabička:                                           15 Kč
Doprava 60 km:                                               180 Kč
Celkové náklady:                                              336 Kč


Těsně nad Slatinou se nacházelo několik upozornění v českém jazyce. Ani ta však nepocházela od obce, „O žádných letácích nevím, ničeho jsem si nevšiml,“ řekl starosta Slatiny Škobis.

Podle informací Deníku tyto letáky vyvěsil občan Slatiny z vlastní iniciativy. Veterinář, který zasahoval u všech zmiňovaných případů otrávených psů, se také rozhodl konat. „O víkendu se spolu s majitelkou otrávené kokršpanělky chystáme vyvěsit další letáky s upozorněním. Je potřeba ve věci zakročit,“ avizoval veterinář Marek Káninský.

„Travičovi nikdo jeho počínání neznesnadňuje, naopak. Do míst by měla vyrazit policie, oblast prohledat a hlídat,“ uvedla občanka Slatiny. Hrad Hazmburk je přitom jednou z nejčastěji navštěvovaných oblastí Litoměřicka.

„V loňském roce nás navštívilo přibližně čtyřiadvacet tisíc turistů. Ti k nám přicházejí nejčastěji z parkoviště Klapý, kde zaparkují svá auta a pokračují dále nahoru,“ informovala kastelánka hradu Miriam Němcová. I v této oblasti Deník upozornění vyvěsil.