Hanlivé označení ale budou muset vzít zřejmě hodně brzy zpět. Tříletý mezinárodní program OdCom totiž prokázal, že nepříjemný puch nepochází jenom z českých fabrik, ale současně i z těch na německé straně hranice. Program OdCom se zaměřil na měření látek v ovzduší v Ústí nad Labem, v Lomu na Litvínovsku, na Schwartenbergu a v Seiffenu.

Sasové ve svých stížnostech často uváděli, že kvůli zápachu mají bolesti hlavy a žaludeční potíže. Podle závěrů OdCom se závadné látky ve vzduchu neobjevily a škodliviny nepřekračovaly limitní hodnoty. Nyní se čeká na závěrečnou zprávu, která konkrétní české a německé zdroje identifikuje.

„Ve spolupráci s německou stranou se tímto zabýváme už dvacet let. Zjistili jsme, že látky pocházejí jak z německé, tak z české strany, ovšem dodnes přesný zdroj nebyl určený. S podniky roky spolupracujeme, nabízely nám i možnost se do nich podívat. Nové jednání v této otázce je naplánované na podzim,“ uvedl pověřený ředitel České inspekce životního prostředí v Ústí Jaroslav Hájek.

Inspekce se vyjadřuje k integrovaným povolením, která podnikům vydávají krajské úřady. V reakci na opakované požáry nedávno zpřísnil ústecký krajský úřad povolení pro skládku Celio u Litvínova. Zápachem se inspektoři zabývají také v okolí areálu ve Vřesové na Sokolovsku nebo v areálu bývalé Setuzy na Střekově v Ústí nad Labem.