Mezi nejlákavější města patří Praha, Brno, Ostrava, Teplice a Ústí nad Labem. Do značné míry to souvisí i s nabídkou volných pracovních míst, která se v těchto lokalitách více méně shoduje s profesními představami kandidátů. Vyplývá to ze statistik pracovního portálu Cliqjobs.com.

Nejvíce kandidátů má zájem o práci v administrativě, která předpokládá středoškolské vzdělání ekonomického směru. „Problém je, že takto profilovaných uchazečů je na trhu práce mnoho. Navzdory relativně vysokému počtu inzerovaných volných pozic musí o jedno pracovní místo soutěžit až 20 kandidátů," upozorňuje Lubomír Husar z Cliqjobs.com.

Věk a pohlaví uchazečů o práciŽeny 18 - 34 let: 33 %
Ženy 35 - 54 let: 20 %
Muži 18 - 34 let: 0 %
Muži 35 - 54 let: 9 %

Vzdělání uchazečůS maturitou 49 %
Vysokoškolské 27 %
Ostatní 24 %

„Vyhrává zpravidla ten, který nabídne zaměstnavateli nějakou přidanou hodnotu: vedle praxe je to například prokazatelná perfektní znalost programů z balíčků Office. Zaměstnavatelé stále častěji požadují ovládání Excelu na pokročilé úrovni. Sčítání čísel ve sloupečcích nebo navrhování jednoduchých kontingenčních tabulek již nestačí," doplňuje Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.

O obchodní pozice je stále zájem

Druhým nejpoptávanějším oborem uchazečů o práci je obchod, prodej a nákup. Z hlediska zájmu firem se pak tato oblast umístila na třetím místě, což do jisté míry souvisí s vyšší fluktuací zaměstnanců na těchto pozicích. „Jde o obor, kde zaměstnavatelé nehledí na počet odpracovaných hodin, ale na konkrétní výsledky a objem uzavřených obchodních smluv s odběrateli, což se v době rozpočtových škrtů nerealizuje zrovna snadno. Oproti administrativě zde musí uchazeči prokázat mnohem širší specifické osobnostní předpoklady, zejména dlouhodobou odolnost proti stresu," říká personalista Lubomír Husar. Průměrný plat na této pozici v Praze je 25 900 korun, v Brně 17 400 korun, v Ostravě 15 100 korun. Celorepublikový průměr je pak 17 400 korun.

Výroba je šancí pro padesátníky

Na třetí příčce s ohledem na zájem uchazečů o práci se umístily výrobní obory. Z hlediska firem ale patří tito uchazeči mezi nejžádanější, zejména pak ve strojírenství a zpracovatelském průmyslu. „Firmy mají veliký problém sehnat kvalifikované zaměstnance. V tomto smyslu vidím velikou šanci pro zbytečně podceňované padesátníky. V jejich generaci je stále dost vhodných a zkušených kandidátů. Ve výrobních oborech navíc nemají takovou konkurenci mladých, kteří nemají o studium těchto oborů zájem a na trhu práce je jich přirozeně méně," uzavírá Lubomír Husar.

Nejžádanější obory podle zájmu uchazečů

1. Administrativa
2. Obchod, prodej a nákup
3. Výroba a průmysl
4. Bankovnictví a finanční služby
5. Logistika a doprava
6. Služby
7. Zdravotnictví a sociální péče
8. Gastronomie a cestovní ruch
9. Informační technologie
10. Technika, elektrotechnika a vývoj

Nejžádanější obory inzerované zaměstnavateli

1. Výroba a průmysl
2. Administrativa
3. Obchod, prodej a nákup
4. Logistika a doprava
5. Gastronomie a cestovní ruch
6. Bankovnictví a finanční služby
7. Stavebnictví a reality
8. Zdravotnictví a sociální péče
9. Technika, elektrotechnika a vývoj
10. Služby