V příštím roce na konci ledna se bude konat mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování, kdy vedle atraktivních lyžařských sprintů se budou diváci kochat i ladnými skoky mladých dívek na ještědských můstcích.

Skokanské můstky asi nikdy nebudou využity v masovém měřítku, i když vedlejší zařízení již nacházejí svá uplatnění a ještědské svahy se začínají pravidelně zaplňovat nejrůznějšími druhy soutěží. Po mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 je již dnes v podstatně větším měřítku využíván areál Vesec. Je víceúčelovým zařízením, kde nacházejí prostor nejen lyžaři, ale i celá řada volnočasových aktivit. Soutěžit sem přichází mládež, sportují zde amatéři i vrcholoví sportovci, ale aktivit zde najdou i senioři, kdyby jen místo k procházkám.

Není nad pohyb v krásné přírodě

Dostat se sem lze snadno městskou dopravou. Cesta mírně stoupá s výhledy na Ještěd a k severní stráni na vesecké domy. Spíše odpoledne potkáte ženy se psy, děti usilovně šlapající na kole do kopce nebo auta s mladými lidmi, kteří vezou v kufru in-lajny.

Ani od parkoviště pod hřbitovem se ještě neobjeví celý areál, první most, za ním pak padák vlevo ze stráně k lesu a vpravo už se pomalu opět otevírá pohled na Ještěd dosud skrývaný vrškem Špičákem. Po krátkém úseku cesty se dostaneme k srdci areálu, prosklené budově a cílové či startovní rovince. Nádherné louky, rozházené stromky či skupinky a výhledy. Vrcholek zvaný Na kopci poskytne skvělý výhled na všechny strany. Asfaltové cestičky vábí k procházkám sem a tam, i když se tady řítí cyklista nebo mladá maminka s kočárkem na in-line bruslích.

Naučná stezka

Nedaleká zvučící dálnice ztrácí na intenzitě, když opouštíme areál nedaleko parkoviště neznačenou cestou stoupající do lesa. Tam jsme v přírodě, která potěší tichostí, ladností smrků i cestou s loužemi a sem tam poházenými balvany, které prý ztráceli čerti, když stavěli Krkonoše. Tady už vede zelená značka k veseckému rybníku. Ráj rybářů, maminek s kočárky, zahrádkářů či v létě milovníků koupání a opalování. Naučná stezka podél zahrádek poučí o zvířeně i rostlinách a nakonec dovede na autobusovou Jeřmanickou zastávku.

Zážitky z procházky veseckým areálem bez nadsázky přinášejí po celý rok uvolnění duševního napětí, osvěžení mysli, příjemnou únavu, vyčistí chuť i čich. Občas by se sice některé potřeby mohly uspokojit civilněji, ale časem, doufejme, určitě i to nabude na skutečnosti.

Skokanský kotel a sportovní areál

Druhým areálem vrcholových soutěží je skokanský kotel na severním svahu vrcholu Ještědu. Rotační hyperboloid stříbřitě září do dáli a láká k návštěvě také pro svou neobvyklou architekturu horského hotelu a komunikačního objektu. Kamenité sutě, skaliska, svahy protkané chodníčky hostí dnes turisty, v minulosti navštívené jen pašíři, pytláky a chudými horaly. Sportovci se tady „zahnízdili" už na počátku dvacátého století, kdy byly organizovány první běžecké závody. Sáňkařská dráha, vybudovaná v roce 1909, byla dlouho předmětem obdivu a její pokračovatelka z roku 1973 nepředčila královskou krásu staré stavby.

Popularita stříbrné špičky láká i další druhy sportů a jakoby se sem jen nesměle zakusovala golfová hřiště, pronikali jezdci na koních, rogalisté či plachtaři nebo orientační běžci, krosoví atleti, cyklisté na horských kolech, turisté a horolezci. Novodobé sporty ovládají jen pozvolna Ještěd a vnucují jeho horám nový charakter gigantického multifunkčního sportovního areálu. Včetně létání, jízdy na koloběžkách a dalších tělo mordujících aktivit lze na ještědských svazích napočítat ke třem desítkám aktivit.

Umělé zasněžování potěší lyžaře

Lyžování, donedávna charakterizované jen kabinovou lanovkou z roku 1933 a několika vleky, prožívá výrazné změny. Retenční nádrž u dolní stanice lanovky vytvořila podmínky pro umělé zasněžování svahů a lyžaři mimo Pláně a turistickou sjezdovku nepocítí již tolik rozmary počasí. Zlepšení doznalo i osvětlení sjezdovek a umožnilo spolu s tunelem pod přístupovou cestu k centru skoků bezpečné večerní sjezdování i skákání. Na okrajích sportovišť vyrostly nové objekty pro Horskou službu, rozhodčí závodů, zázemí pro sportovce, restaurace, velkokapacitní parkovací garáže.

Světové soutěže

Oba dva areály jsou každoročně místem vrcholových světových soutěží, ať již jsou to světové poháry skokanů, severské kombinace nebo jen běžců. Liberec jako město sportu zve tak každoročně lyžařskou elitu především v klasickém lyžování. Hned po začátku roku mohou příznivci zimních sportů fandit v Jizerských horách Padesátce, vzápětí ve Vesci v polovině ledna proběhne světový pohár ve sprintu. Nebudou to však jen klasické závody lyžařů, na Liberecku se uskuteční lety na lyžích v Harrachově a Krkonoše budou hostit také světový pohár snowboardistů.

Hlavní soutěží ve Vesci a na Ještědu se však stane mistrovství světa juniorů a světový pohár běžců do 23 let, a to od 20. do 27. ledna. V průběhu soutěží juniorů do 21 let na libereckých závodištích se uskuteční 15 závodů v běhu na lyžích, skocích na lyžích a severské kombinaci, dalších šest bude na programu v rámci mistrovství světa U 23, závodníků do 23 let v běhu na lyžích.

Běžecké disciplíny budou v Rekreačním a sportovním areálu Vesec. Skokanské pak na můstcích Ještědu. Svaz lyžařů předpokládá, že se zúčastní více než 30 zemí, tedy kolem 600 závodníků a 350 členů doprovodu a servisu.

Užitečné informace

Velkou výhodou Ještědských hor je zejména snadná dostupnost z Prahy, z jejíhož okraje lze dorazit ke sjezdovkám dálnicí za necelou hodinku jízdy autem. V celém areálu je dostatek parkovacích ploch a navíc se zvýšila i nabídka sportovcům od firem, které organizují skibusy nejen z České republiky, ale i z Německa a Polska.

Z centra města je nejjednodušší nastoupit do tramvaje číslo 3 a jet na konečnou, pak zbývá už dorazit jeden kilometr do kopce za dolní stanici kabinové lanovky, kde je areál skoků.

Blíže se seznámit s Ještědskými horami po celý rok lze denně mimo pondělí v Turistickém informačním centru na začátku Beranovy stezky, pár metrů od konečné tramvaje.

Zpracoval Milan Turek