První prosincový víkend se lyžařům otevře nová tříkilometrová sjezdovka a čtyřsedačková lanovka na jižním svahu Klínovce, nejvyšší hoře Krušných hor. Vše včetně zázemí a parkoviště pro zhruba 700 vozů přijde na 250 milionů korun, z toho zhruba 150 milionů stála lanovka a sjezdovka, řekl ČTK mluvčí skiareálu Klínovec Adam Svačina.

Lanovku čeká už v úterý zátěžový test se 445 sudy piva. „Budeme zkoušet maximální zatížení, k němuž v reálném provozu nedojde, a brzdové systémy v obou směrech," uvedl mluvčí.

Nová jáchymovská sjezdovka s téměř půlkilometrovým převýšení bude široká od 50 do 100 metrů a vhodná i pro začátečníky. „Tato šířka s takovou délkou a převýšením v ČR není. Sjezdovka zabrala 15 hektarů," uvedl Svačina. Lanovka vyveze lyžaře na vrchol za pět minut.

Investice do zázemí v dolní stanici lanovky, 2,5 kilometru od centra Jáchymova, dosáhne 100 milionů Kč. Vznikají tam dvě velké nádrže vodu, nová provozní budova, občerstvení, půjčovna vybavení, WC, lyžařská škola, příjezdová silnice a velké parkoviště.

„Z Jáchymova bude pendlovat zdarma skibus. Budeme přístupnější z Karlových Varů, protože turisté nemusejí stoupat přes Boží Dar do kopce, ale dojedou po čtyřproudé silnici do Jáchymova, kde zahnou doprava a jsou tam hned," řekl Svačina. Lanovkou se lyžaři dostanou na obě strany Klínovce, jižní i severní, bez sundávání lyží. Klínovecký areál se tak zvětší z 12 na 15 kilometrů sjezdovek.

Lanovka, která bude v provozu celoročně, podle starosty třítisícového lázeňského města Bronislava Grulicha výrazně posílí cestovní ruch. Také díky tomu, že k dolní stanici vedou cyklotrasy a naučná stezka. „Sedačka umožní převoz kol na vrchol," uvedl.

Léčebné lázně Jáchymov (LLJ) podle generálního ředitele Eduarda Bláhy také očekávají, že se jim podaří přilákat krátkodobé turisty a lyžaře. „Připravujeme se na lyžařské zákazníky," řekl. Za zhruba 20 milionů korun dokončují lyžařský penzion s 50 lůžky, který vznikl z lázeňského domu. Penzion stojí u paty nové sjezdovky.

„Cílíme na to, abychom byli takovým alpským střediskem, tedy lázně dole a nahoře krásné lyžování a kopce," uvedl Bláha. Skiareál podle Svačiny s LLJ hodně počítá. Mají výborné ubytovací kapacity a služby, uvedl.

V listopadu chystají lázně podobnou slavnost jako květnové zahajování lázeňské sezony. „Bude to otevření naší první zimní sezony. Přestože se tu lyžovalo vždy, tak letos to bude výrazně jiné. Bude tu nejdelší sjezdovka v ČR, která bude obrovským magnetem," uvedl Bláha.

Sjezdovka bude součástí velkého areálu Klínovec-Neklid-Oberwiesenthal. Podle Svačiny tam funguje společný skipas s německým regionem Fichtelberg.

Václav Prokš