Ájurvéda je tradiční indická medicína pocházející již od starověku z období véd (pojednání) někdy před pěti tisíci lety. V Indii se praktikuje souběžně se západní medicínou importovanou Brity, kterou jsme si zvykli označovat „tradiční".

Ájurvéda se zaměřuje na celkové zdraví a harmonii organismu a působí tím na samotnou podstatu problému na rozdíl od západní medicíny, která je zaměřena na odstraňování jednotlivých symptomů.

Čisticí zelený jíl

K provedení očisty je vhodný francouzský zelený jíl, který absorbuje viry, bakterie, plísně, plyny a působí jako antioxidant. Čistí polykací, trávicí i vylučovací trakt. Jíl se nevstřebává, dochází k jeho přirozenému vyloučení z těla. Posiluje organismus při únavě, stresu a při rekonvalescenci. Zelený jíl se vyskytuje též v povodí Amazonky, kde se nachází řada jedovatých rostlin. Vědci zkoumali, jak je možné, že je zvířata konzumují, aniž by si přivodila jakékoli problémy. Zjistili, že zvířata též běžně konzumují zelený jíl, který jedovaté látky absorbuje a z těla vyloučí.

Zákon rovnováhy

V lednu je ohrožen močový měchýř. Hlavní přírodní zákon je zákon rovnováhy. Pokud nás příroda vystavuje nějakému zatížení, dává nám zároveň přirozené prostředky k vyvážení. Naše problémy často pramení z neznalosti přírodních zákonitostí a možností, které máme na dosah.

Například funkci močového měchýře podpoříme bylinnou směsí přírodní tibetské medicíny EPAM „Na ledviny". Směs normalizuje funkci vylučovací soustavy a podporuje vylučování ledvinových kamenů. Pro ty, kteří mají chronické nebo akutní problémy ve vylučovací soustavě je vhodný EPAM 24 ledvinový biostimulátor, který obsahuje kvalitní propolis a léčivé rostliny zpracované v čerstvém stavu: mátu, chmel, mrkev, lékořici, dobromysl, přesličku, třezalku a truskavec, podle původního receptu z Tibetu.

Užitečné informace

Ájurvéda je pojem ze sanskrtu a ten je původem z Indie. Sanskrt je jazyk učenců podobně jako mnohem pozdější latina. První ájurvédská univerzita s uchovanými záznamy výuky a veškerého lékařského poznání pochází z období 700 až 800 let před Kristem.

Ájurvédské masáže jako prevence i jako součást léčby mají nejen uvolňující účinky na lidský organismus, ale mohou nastartovat i samoléčebné procesy, kterým tělo rozumí a o které se neustále pokouší tedy uvádět organismus do rovnováhy. Stavu, který je mu vlastní.

Zpracovala Iva Kukačková