Na počátku byl rozchod s bývalým manželem a pozemek, který by byl hřích nevyužít. Litoměřicko a Lounsko je proslavené zemědělstvím, ale na klasické obhospodařování pozemků si Simona Görtlerová před dvaceti lety netroufala. Navíc měla síť prodejen květin, proto se je rozhodla zásobovat svou květinovou produkcí. Mělo to však háček. „V té době všichni chtěli zahraniční gerbery, a my jsme tady na čediči. To znamená sucho,“ vysvětluje Görtlerová, proč se rozhodla pro středomořské levandule, kterým slabá zálivka nevadí a teplo milují.

Simona Görtlerová
Mé plány jsou stále větší, říká majitelka levandulové zahrady Simona Görtlerová

První levandule se nechytly, následně pod Hazmburk do Klapého z Holandska připutovaly odrůdy typické pro anglické zahrady. Dnes jich můžete na zahradě obdivovat celkem 24. Liší se jak barvou, od růžové po sytě fialovou, tak vzrůstem nebo využitím.

„Nejznámější je samozřejmě levandule lékařská zvaná úzkolistá, ale u nás máme třeba i lavandin, což je přírodní kříženec levandule úzkolisté a levandule širokolisté. Označuje se jako levandule prostřední,“ přibližuje zakladatelka zahrady.

Zahrada je krása i práce

Pozemek je svými rozměry pevně daný, takže zahrada se do prostoru dál rozpínat nemohla. Co ale šlo, byly další podnikatelské aktivity. Komisi, která Görtlerové udělila titul Živnostník roku 2022 Ústeckého kraje, upoutalo hned několik skutečností. Jedním z nic bylo otevření soukromého pozemku veřejnosti bez placení vstupného.

„Předpokládáme, že se lidé, kteří k nám přijedou, nejen potěší květinami a odpočinou si, ale využijí i služeb kavárny, ochutnají šumivé víno - levandulové frizzante - nebo sušenky podle našeho tradičního receptu,“ láká majitelka a připomíná i kosmetiku s obsahem voňavých levandulí. Levandulové sušenky se navíc pyšní certifikátem regionálního produktu.

Levandulová zahrada v Klapém na Litoměřicku
FOTO: Levandulová zahrada v Klapém vykvetla do krásy. Podívejte se

Podnik Görtlerové je rodinná firma, kde se do práce zapojuje pět generací. Celou dobu je financována bez přispění dotací. I to je důvodem, proč se musí do práce zapojit všichni. Proto je u pece se sušenkami i 74letá maminka zakladatelky podniku. Jen v létě je potřeba najmout brigádníky. V posledních letech je podle Görtlerové čím dát těžší najít dobré pracanty třeba na sklízené levandule. „Přitom nejde o složitou a odbornou práci. Myslím, že je to důsledek příliš štědrého sociálního systému,“ domnívá se Görtlerová.

Turistické lákadlo

Návštěvnosti zahrady paradoxně přispěla omezení daná covidovou pandemií. Lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí nemohli cestovat, a tak začali objevovat krásy domoviny. Zahrada je otevřená celoročně, ale největší návštěvnost má v létě, kdy jsou levandule v plném květu. Nejsilnější sezona je od dubna do září, pak už je možnost návštěvy omezená. Aktuálně bude otevřeno od 28. září do 2. října.

Zahradu je potřeba zalévat, a tak současné zdražení energií mohlo být nepříjemným zásahem do rozpočtu. „Naštěstí ne, protože si vystačíme s dešťovou vodou a velkou část spotřeby energií kryjeme solárními panely, takže aktuální situace na trhu s energiemi nás nijak dramaticky nezasáhla. Doufejme, že se to nezhorší,“ říká s nadějí v hlase Görtlerová. Jisté riziko ovšem tady podle ní přece jen je. Živnostnice se obává, že pokud lidé začnou šetřit, část z nich oželí výlety nebo levandulovou kosmetiku.