Lidé se tak od úterního rána museli vypořádávat s nánosy bahna, slámy a stále i s hromadami krup. Nejvíce zasažená byla libochovická Revoluční ulice a okolí úřadu. Proud vody, která s sebou brala vše, na co narazila, se totiž valil nedaleko ulice Dvouletky přes železniční trať a zastavil se právě tady. Přesto bahno dokázalo doputovat také až k západní bráně zámku.

„Byla to asi třičtvrtěhodinová smršť. Kroupy ucpaly okapy a voda tak neměla kam stékat. Střechou protekla na půdu a odtud postupně prosákla do všech pater budovy," popsal katastrofu kastelán libochovického zámku Ladislav Pešek. Podobnou událost podle svých slov nepamatuje.

Zasažen byl zámek i zahrada

Libochovice, ilustrační foto.Jak uvedla jeho zástupkyně Michaela Prokopová, největší škody jsou v Saturnově sále a malé jídelně. „Ze zdí jsme museli sundat obrazy a vodu ihned vytírat, aby více nepoškodila parkety. Poničený je také zámecký park se skleníky. V pondělí přitom šest lidí celý den pracovalo na výsadbě letniček. A nezůstalo z toho nic," sdělila Prokopová s tím, že prostory zámku je nutné vyvětrat a vysušit. Památka proto byla pro veřejnost v úterý uzavřená.

Významné škody přívalový déšť napáchal také ve městě, a to především v Revoluční ulici a na náměstí. Lidé čerpali vodu ze sklepů a odklízeli nánosy bahna s hnojem, které přitekly z polí nad městem, i hromady krup. „Je to tragédie. Nic podobného jsem nezažila. Bláta máme plnou kancelář. Nechápu, jak se sem skrze dveře mohlo dostat," řekla Deníku v úterý 24. května ráno jedna z pracovnic libochovického úřadu práce. Zaplavené byly také prostory městského úřadu, hlavně informační centrum v přízemí, a další obchody a provozovny na náměstí.

Katastrofa zasáhla také zemědělce

Dlouho očekávaný příchod deště meteorologická observatoř v Doksanech zaznamenala v pondělí v 18 hodin. Od 18.12 hodin liják provázely ve zhruba dvacetiminutových intervalech tři bouřky. Na stanici naměřili pouhých 10,5 milimetru srážek, což je proti Libochovicku, kde přívalový déšť doprovázelo i silné krupobití, minimální hodnota. Proti jiným kalamitám déšť tentokrát nedoprovázel nárazový vítr.

Zemědělci na Libochovicku a Lovosicku odepíší část úrody, škody zatím vyčíslují. „U nás spadlo během dvaceti minut 30 milimetrů srážek, naše pozemky postihly i kroupy. Částečně budou poškozené sady, ale také řepka, jarní ječmen a ostatní plodiny, které jsou ve vývojové fázi při zakládání generativních orgánů. To může mít vliv na snížení výnosů. Přívalový déšť také mohl způsobit erozi na svažitých pozemcích s kukuřicí a cukrovkou. Daleko větší škody však budou mít kolegové hospodařící v katastrech Libochovice, Poplze, Dubany a na části Radovesic," uvedl Otakar Šašek, ředitel ZD Klapý.

Škody se projeví až za pár dnů

Největší škody na plodinách zřejmě bude mít společnost AGRI Libochovice, která hospodaří na výměře přes 1 600 hektarů. „Škody ještě stále monitorujeme, ale budou značné. Víc budeme vědět až tak za dva týdny, kdy se teprve projeví intenzita krupobití na rostlinách. Rozsah škod pozemek po pozemku ohodnotí pojišťovna. Nejvíce poškozené jsou ozimé plodiny řepka a pšenice, ječmen jarní a kukuřice. U některých porostů odhadujeme poškození přes 50 procent, u jiných dokonce totální likvidaci. Poškozená je i cukrovka, ale u ní se to nedá poznat, protože je ještě málo vzrostlá," uvedl Jiří Vaněk, agronom společnosti AGRI.

Hasiči během pondělního večera v kraji vyjížděli ke 36 zásahům, ve většině případů čerpali vodu. Nejvíc zásahů bylo podle mluvčího Lukáše Marvana na Litoměřicku, Ústecku a Děčínsku. „Jednalo se většinou o ucpanou kanalizaci, kdy neodtékající voda zaplavila komunikace, nebo o zatopené sklepy a přízemí budov. Čtyřiadvacet událostí, většinou šlo o vodu ve sklepech, bylo nahlášeno v okresu Litoměřice, devět v okresu Děčín, šest v okresu Ústí nad Labem, dvě v okresu Teplice. Hasiči vodu odčerpali a pročistili kanálové vpusti nebo sama opadla," popsal Marvan.