Na plavbu po řece se mohou letos opět vydat turisté z regionu. Po výpadku se na Labe opět vrací pravidelná osobní lodní doprava. „Dojednáváme s dopravci podrobnosti, ale už nyní můžeme říci, že se připravují plavby ve spolupráci s Labskou plavební společností, která zajistí pravidelné plavby z Ústí do Litoměřic a zpět. Máme domluvené také kratší plavby s lodí Marie z Vaňova," sdělila Hana Slawischová z oddělení cestovního ruchu ústeckého magistrátu. Ústí nad Labem má pro podporu turistických plaveb v rozpočtu 400 tisíc korun.

Labská plavební společnost nasadí na plavby z Ústí do Litoměřic loď Ústí nad Labem. „Jízdní řád už je umístěn na našem webu. O prázdninách budeme plout každý den, na květen, červen a září připravujeme víkendové plavby. V těchto měsících se každý čtvrtek a pátek uskuteční také dvě okružní plavby u Masarykových zdymadel," sdělila obchodní ředitelka Labské plavební Jana Novotná.

Vyplouvá se 8. května

Zahájení turistických plaveb na Labi se připravuje na 8. května. Zúčastní se jej i převozní lodě provozovatele vnitrozemské lodní dopravy Josefa Třešňáka. „Letos opět zahájíme provoz přívozu mezi Dolními Zálezly a Církvicemi. A chceme rozjet také přívoz ze Svádova do Neštěmic. Přípravy jsou v běhu, prakticky zbývá doladit jen smlouvy a některé podrobnosti," uvedl Josef Třešňák. Kombinace velké lodě a přívozu a dalších druhů dopravy umožňuje turistům různé varianty cestování. V labském údolí se nabízí řada možností. Patří k nim plavba do Dolních Zálezel, odtud přívozem do Církvic a návrat do města městskou dopravou.

Osobní dopravu na Labi zajišťovala do roku 2013 loď Porta Bohemica. Provoz ale přerušily červnové povodně, které loď navíc poškodily. Po několikatýdenní opravě už bylo na záchranu sezony pozdě a roku 2014 loď z ekonomických důvodů už nevyplula vůbec.