VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lodím chybí služby pro turisty

Ústecký kraj - Osobní lodní doprava na Labi nemá na růžích ustláno. Nejvíc jí škodí chybějící infrastruktura pro turisty, sucha i nesoulad mezi vodním hospodářstvím a životním prostředím.

9.8.2015
SDÍLEJ:

Lodní doprava na Labi je pro turisty zajímavá a atraktivní alternativa.. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Roman Nešetřil

Přesto nezmizela a osobních lodí, i když pomalu, na řece přibývá.

Rejdaři v tom mají jasno. Dolní tok Labe potřebuje vzedmout hladinu a vyřešit letitý problém zanášení dna erozní půdou. Podle jednoho z nich, Josefa Třešňáka, nedostatek vody v Labi způsobuje mnoho faktorů, které stát roky neřešil. „Počínaje horským zemědělstvím, přes zabahněné dno Labe, po nefunkční poldery, sloužící k regulaci výše hladiny," myslí si.

Podle jeho slov například zemědělci sekají trávu v horách dřív, než vysemení a louky pak neudrží vodu. Kromě plavební dráhy je v Labi o dva metry víc bahna, než by mělo.

Boj o jezy

A konečně, podél Labe chybí pro turisty infrastruktura. Což prý brání jejich přílivu z Německa. Zkomplikovat by to podle Třešňáka mohlo i zařazení údolí Labe mezi evropsky významné lokality. „Pokud bude údolí Labe součástí soustavy Natura 2000, tak tu nepostavíme ani toalety. Nejvíc rozvoji lodní dopravy brání ekologové," poznamenal Josef Třešňák.

Lodní doprava na Labi je pro turisty zajímavá a atraktivní alternativa.. Ilustrační foto.Kvůli vzedmutí hladiny na dolním toku Labe stát už utratil miliony korun na projekt jezu v Děčíně. Proti němu ale aktivisté bojují už víc, než jednu dekádu.

Například ti ze spolku Přátelé přírody. Spolek v minulosti sehnal zhruba sedmnáct tisíc podpisů na protestní petici proti betonovým jezům na dolním Labi.

„Naturu 2000 tu dávno měl stát vyhlásit. Zavázali jsme se k tomu v roce 2005. Pokud ne, republika přijde o dotace stovek miliard korun," upozornil předseda správní rady spolku Marian Páleník. „Co se jezu týká, není potřeba ho stavět, existují alternativy. Především jednosměrná plavební dráha a moderní lodě."

Peníze z kraje ne

Lodní osobní doprava nemá ve srovnání s železniční, nebo autobusovou tak rozsáhlou podporu krajské samosprávy. Ústecký kraj přispěl na její propagaci v rámci marketingové propagace cestovního ruchu. Nechal také vytisknout plavební (jízdní) řády lodi Porta Bohemica. Na lodní dopravu ovšem nepřispívá.

Jak uvedla Lucie Dosedělová, tisková mluvčí Ústeckého kraje, v delším časovém horizontu prý ale kraj znovuobnovení osobní lodní dopravy a s tím související stavby ucelené sítě veřejných přístavišť, podporuje. Měla na mysli především spolupráci s Ředitelstvím vodních cest na přípravě příslušných projektů.

„To je základní podmínkou pro rozvoj turistické vodní dopravy na labsko vltavské vodní cestě, obdobně jako na moravském Baťově kanále," přiblížila mluvčí.

Ústí má strategii

Oddělení cestovního ruchu magistrátu města Ústí vyčlenilo již třetím rokem 149,7 tisíc korun na linkový provoz lodi Marie mezi Vaňovem a Píšťany na Litoměřicku. Letos přibyly zastávky v kempu Brná a v Libochovanech.

Dále prý aktivně propaguje možnosti lodní dopravy a zajišťuje včasné přistavení mol. Jedná i s provozovateli lodí. „S podporou osobní lodní dopravy město počítá ve Strategii rozvoje města na roky 2015 až 2020," uvedla Jitka Stuchlíková z kanceláře ústecké primátorky Věry Nechybové.

Ústí si prý uvědomuje možnosti lodního spojení s okolními městy. I těmi německými a vedení Ústí prý s ohledem na cestovní ruch považuje za základ infrastrukturu. „Dostatek přístavů a mol, ale také navazující služby pro turisty," pokračovala Stuchlíková.

Firmu nezaloží

Obdobně vítají obnovu osobní lodní dopravy Litoměřice. Nechystají se ale kvůli tomu vyjednat založení firmy jako v minulosti. Koordinovat ji má Destinační agentura České středohoří. „Plavba zatraktivní celý region. Provozovatelům lodí budeme nápomocni, protože na možnost plavby se ptají návštěvníci tuzemští, i zahraniční, hlavně z Německa," tvrdil zdejší starosta Ladislav Chlupáč.

Přes všechny trable osobní přeprava na Labi nikdy nezanikla. Příkladem může být Porta Bohemica a obnovení lodní linky z Ústí, přesněji Vaňova, do Litoměřic. Vaňov je místo Ústí výchozím přístavištěm právě kvůli nízkému stavu vody pod Masarykovým zdymadlem na Střekově.

Porta Bohemica

Porta Bohemica o prázdninách vyplouvá každý den v 10 hodin a do cíle připlouvá ve tři čtvrtě na jednu. Polední pauzu lze využít k hodinové okružní plavbě kolem Litoměřic. „Ve čtvrt na tři odpoledne pak plavidlo opět odráží z Litoměřic zpět do Ústí. Je přístupné cyklistům, s možností občerstvení," popisuje litoměřická mluvčí Eva Břeňová.

Lodní doprava na Labi je pro turisty zajímavá a atraktivní alternativa.. Ilustrační foto.Servisní den loď měla 31. července a tedy nevyplula. Dne 1. srpna pak plula pouze na trase z Litoměřic do Ústí Vaňova. Od neděle 2. srpna ale opět funguje dle jízdního řádu. Rezervace není nutná, lodní lístky si cestující mohou zakoupit přímo na lodi.

Loď na unese desítky cestujících. Linku proto začali hojně využívat nejen Ústečané nebo Litoměřičané, ale i lidé z dalších částí Ústeckého kraje. „Ten pohled na okolní krajinu si z auta, vlaku, či autobusu tak nevychutnám," pochvaloval si třeba Petr Mareček z Teplic.

Stará dáma

Ačkoliv to vypadalo, že Porta Bohemica už má svá nejlepší léta za sebou, opak je pravdou. Labská plavební společnost tuto bezmála sto let starou památku lodního stavitelství opět probudila k životu. „Museli jsme zrenovovat interiéry, dát lodi nová nátěr, ale to jsou ty nejmenší věci," řekl jednatel společnosti Martin Komrska.

„Plavíme se hlavně do Německa, ale nechceme ošidit i naši krásnou zem, tak jsme otočili jednu z našich lodí i do vnitrozemí," dodal.

Linku z Ústí do Litoměřic obnovili po dvouleté pauze. Tehdy loď poškodila povodeň.

Autor: Janni Vorlíček

9.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 750 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6750 kč, mzda max. 9750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Žatecký spolek Handicap zs. Nám. Svobody 144 a 150 Žatec, místo vhodné pro OZP, spolehlivost, flexibilita, pečlivost, zodpovědnost, kladný a empatický přístup k lidem, INFORMACE:Termín výběrového řízení bude sdělen zájemcům vybraným na základě životopisu na kontakt v něm uvedený. Na nekompletní přihlášky nebudeme reagovat. Vyhrazujeme si právo výběrové řízení kdykoliv zrušit nebo přerušit. , kontakt: telefonicky na č. 47470662 od 8,00 do 16,00 hod, email: handicap-zatec@seznam.cz, Kdo nahlásil: Čonková Vanesa Bc., tel.: 474770662, e-mail: handicap-zatec@seznam.cz, osobně na uvedené adrese. Pracoviště: Žatecký spolek handicap, z.s. - pracoviště, náměstí Svobody, č.p. 150, 438 01 Žatec 1. Informace: Vanesa Čonková, +420 474 770 662.

Výroba - Výroba Seřizovači 23 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC frézař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Dobroměřice, Jsme zakázková výroba, z toho plyne každodenní různorodá práce. Nabízená pozice se zabývá CNC frézováním na moderních CNC frézách 3os a 5os. Požadujeme znalost výkresové dokumentace. Znalost SW Heidenhain výhodou, ale není podmínkou. Hledáme pracovité zaměstnance s ochotou učit se stále novým věcem, nabízíme: 3 volné dny sick-day, stravenky, možnost práce přesčas, kontakt: 777796119, e-mail: petr.luttermann@mbbtechnik.cz, jan.pohl@mbbtechnik.cz. Pracoviště: Mbb technik, spol. s r.o., provozovna dobroměřice, 5. května, č.p. 534, 440 01 Louny 1. Informace: Petr Luttermann, +420 777 796 119.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol učitel/ka 1. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Přemyslovců 2209, kontakt: tel.: 415672213, e-mail: info@zspremyslovcu.cz. Pracoviště: Základní škola louny, přemyslovců 2209, příspěvková organizace, Přemyslovců, č.p. 2209, 440 01 Louny 1. Informace: Vlastimil Hubert, .

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 15 000 Kč

Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: místo výkonu práce: Koito Žatec, Na Astře 3001, krátkodobé zaměstnání, vstupní a výstupní kontrola kvality výrobků v automobilovém průmyslu, kontakt: po-pá od 8,00 do 12,00 hod na telč. 608840449, nebo email: svetlana.romaniv@seznam.cz. Pracoviště: Plzeňská servisní a stavební s.r.o., pracoviště koito czech žatec, Na Astře, č.p. 3001, 438 01 Žatec 1. Informace: Svitlana Romanivová, +420 608 840 449.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Policisté vypátrali dva muže, na které soud vydal zatykač

Tentokrát si v seriálu Jak jsme žili představíme vesničku na Podbořansku - Dětaň.

Jak jsme žili v Československu: Poznejte Dětaň na Podbořansku

VIDEO: Prohlédněte si, jak vypadá obří pěstírna marihuany ve Vejprtech

Neštěmice, Vejprty - Kriminalisté z Toxi týmu, zaměřeného na boj s drogami v Ústeckém kraji, rozkryli další pěstírnu marihuany na severu Čech.

Na dřevorubce spadl strom, zasahoval také vrtulník

Kounov - Při kácení v oboře u Kounova spadl ve středu 15. srpna jeden ze stromů na dřevorubce.

Hořelo v areálu bývalého cukrovaru v Březně u Loun

Březno - Požár v areálu bývalého cukrovaru v Březně u Loun likvidovali hasiči v úterý 14. srpna večer a v noci.

Boj s úmorným horkem: Města vsadí na vodu a zeleň

Lounsko - Jak zchladit rozpálené ulice? Města okresu chtějí do budoucna v centrech více stromů, kašen a pítek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT