Ještě do 15. června přijímá Informační centrum Ledvice výtvarné práce do Jarní soutěže kreseb. Jejím nosným tématem je 20 let v sousedství Skupiny ČEZ, přičemž je rozdělena do tří kategorií, a to do 7, od 8 do 14 a od 15 do 20 let.

Libovolnou technikou ztvárněná výtvarná práce formátu A3 musí například obnášet uhelnou, vodní či větrnou elektrárnu, sloupy či stožáry elektrického vedení, ale i rypadla Severočeských dolů či zrekultivovanou krajinu. Prostě vše, co výtvarníky napadne ve spojení se Skupinou ČEZ.

Každý může přihlásit jen jeden obrázek

„Každý ze soutěžících má možnost přihlásit do soutěže maximálně jeden obrázek. Nesmí u něj přitom zapomenout uvést své jméno, věk, adresu, název díla a krátký komentář, o čem je. Pak už jen záleží na nich, zda k nám hotové dílo přinese osobně, nebo zašle na adresu: Informační centrum Ledvice, Bílina 141, 418 48 Bílina," říká Jana Muraňská, průvodkyně infocentra. Jak dodává, pokud někdo hodlá přijít osobně, tak nejlépe v čase od 8 do 16 hodin, a to od pondělí do pátku. „Zároveň si tak může naše informační centrum i prohlédnout."

Tři nejlepší výtvarníci v každé kategorii získají věcné ceny a jejich výtvarná díla budou i v prostorách Informačního centra vystavena. Jména výherců budou zveřejněna koncem června.

Fotografická soutěž bude mít deset výherců

Hned deset výherců pak bude mít obdobná soutěž pro fotografy. Ta startuje 1. července a bude probíhat po oba prázdninové měsíce.

Její název je Krásy severočeského kraje. „Soutěž není věkově omezena, tudíž je bez kategorií. Opravdu bude rozhodovat vydařenost snímku. Každý může do soutěže zaslat dva, a to ve formátu JPG a s rozlišením 1600x1200 pixelů. Jejich podoba může být papírová i elektronická na CD, DVD nebo USB. Fotografie je možné poslat na výše uvedenou adresu nebo opět přinést osobně," přibližuje druhou soutěž Jana Muraňská.

Uzávěrka fotosoutěže bude 31. srpna a platí to samé jako u výtvarné soutěže. U všech fotografií musí být uvedeno jméno, věk a adresa autora, název snímku a krátký komentář, včetně uvedení místa pořízení. „Kromě věcných cen čeká na nejlepší fotografy i realizace výstavy v Informačním centru Ledvice," uzavírá Jana Muraňská.

Styl expozice je akční, interaktivní, s zobrazením 3D

Informační centrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor, nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách.

Je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku, a je tak první svého druhu v České republice. Tematicky doplňuje ostatní informační centra Skupiny ČEZ zaměřená na jadernou energetiku či obnovitelné zdroje. Nové informační centrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Styl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku atd. Kapacita informačního centra pro skupiny je 50 osob.

Místo, kde budou vítězná díla viset

Informační centrum Ledvice nabízí pohled do minulosti, současnosti a budoucnosti klasické energetiky. Jeho návštěvníci se mohou nejdříve prostřednictvím 3D filmu seznámit se vznikem vesmíru, tedy i planety Země a jejím evolučním vývojem. Všichni se tak hned na začátku exkurze dozvědí, kdy se mezi plavuněmi a přesličkami proháněli dinosauři, jaký je potkal osud a co z toho vzniklo.

Samozřejmě uhlí a od něj už byl jen krůček, trvající ovšem ještě řadu století, ke zrození první uhelné elektrárny a po ní pak dalších. Závěrečný pohled na osvícená města pak nenechá nikoho na pochybách, že se ocitl správně v předpolí Elektrárny Ledvice, v níž se staví nový moderní vysoce ekologický výrobní zdroj.

I s tím je možné se ve virtuálním a interaktivním světě Informačního centra seznámit. Pomocí joystiku se do velké trojrozměrné obrazovky ponoří každý a hned vidí, jak vypadá elektrárna zevnitř. Projde se kolem turbíny, nahlédne do odsíření, kotelny a dalších provozů. Samozřejmostí je pak audiopanel se zvuky chladicí věže, turbíny, elektroodlučovačů a dalších elektrárenských zařízení. Bez povšimnutí není ani on-line měření fotosyntézy živého stromu a rekultivace. Prostřednictvím více či méně náročných testů si pak každý může ověřit své znalosti z klasické energetiky, ať už s nimi na prohlídku Informačního centra přišel nebo je zde právě získal.

Po dostavbě nového zdroje bude v rámci exkurzí umožněn vstup na vrchol nejvyšší budovy v České republice (150 metrů vysoká) nabízející atraktivní vyhlídku.

Informační centrum v Ledvicích je přístupné veřejnosti od pondělí do pátku, vždy od 8 do 16 hodin. V případě větších skupin si lze jeho návštěvu předem objednat prostřednictvím telefonu na čísle 411 10 2313 nebo e-mailu: infocentrum.ele@cez.cz. Informační centrum bylo vybudováno v rámci probíhající komplexní obnovy uhelných elektráren a výstavby nového zdroje v Ledvicích. Zdroj: www.cez.cz