Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Montanregion neboli Hornická kulturní krajina má být světovou

Ústí nad Labem - Montanregion Krušnohoří usiluje připojením k německé nominaci o zápis do seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

12.4.2012
SDÍLEJ:

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Krupce.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Montanregion. Kde je? Není potřeba pátrat daleko. Montanregion respektive Hornická kulturní krajina Krušnohoří je název také pro projekt, který usiluje o zápis oblasti po obou stranách hranice, tedy v Česku a Sasku, do seznamu celosvětového dědictví UNESCO. A mohlo by k němu dojít poměrně brzy, za tři roky.

Montanregion Krušnohoří byl totiž již 24. února letošního roku zapsán na „čekatelský“, indikativní seznam památek UNESCO ČR, což je předpokladem k podání společné sériové německo-české žádosti výboru UNESCO v Paříži.

Právě to zdůrazňovali představitelé Ústeckého kraje, kteří ve středu v Ústí nad Labem novinářům projekt představili. Ústecký kraj se v této mezinárodní aktivitě angažuje v rámci Programu Cíl 3/Ziel 3, financovaného Evropským fondem pro regionální rozvoj.

Jedinečná možnost získat značku

Je tedy zřejmé, že připojení k německé nominaci představuje pro českou stranu Krušných hor jedinečnou možnost získat značku UNESCO, která je nejen nástrojem památkové péče k zachování celosvětově významného kulturního statku, ale také pečetí kvality se značným marketingovým potenciálem uplatňovaným především v turistickém odvětví.

Na české straně 6 lokalit, německé 42

Hornická kulturní krajina je v žádosti o zápis do seznamu celosvětového dědictví UNESCO reprezentována výběrem šesti českých lokalit souvisejících s montánními dějinami Krušných hor. V Ústeckém kraji jde o historické hornické město Krupka se štolou Starý Martin a vrch Mědník, unikátně dochovanou krajinu formovanou těžbou a zpracováním rud po dobu téměř sedmi století. V západní části pohoří pak historické hornické město Jáchymov, město Horní Blatná s Blatenským vodním příkopem, sejpoviště u Božího Daru a důl Mauritius v Hřebečné.

Za saskou stranu bylo vybráno a nominováno 42 statků, které reprezentují například hornická města Freiberg, Annaberg (-Buchholz), Schneeberg, hornické krajiny s pozůstatky po těžbě rud jako hornická oblast Altenberg, hornická krajina Zug, hornická krajina Brand-Erbisdorf, Erzkanal ve Freibergu, vápenka Lengefeld, Saigerhütte v Olbernhau a Seiffen, oblast s takzvaným následným průmyslem po ukončení těžby rud, soustruženým hračkářstvím.

Památky spojené s těžbou i města

„Projekt Montanregion představuje památky spojené s historickou těžbou drahých a obecných kovů a vedle důlních děl a hornických měst se jedná především o krajinu, poznamenanou montánní činností. Takto rozsáhlá aktivita se neobejde bez českých partnerů. Pokud vše půjde dle plánu, mohli bychom se dočkat zapsání tohoto rozsáhlého přeshraničního kulturního statku na seznam UNESCO v roce 2015,“ vysvětlila radní Jana Ryšánková, zastupující Ústecký kraj jako hlavního koordinátora projektu.

Rychlá cesta na indikativní seznam

Týmu české části projektu v čele s Ústeckým krajem se podařilo dosáhnout zápisu na indikativní seznam za pouhé dva roky, což představuje jeden z nejkratších termínů v rámci České republiky, jak zdůraznil vedoucí oddělení kultury na ústeckém krajském úřadě Adam Šrejber.

Podle jeho slov je Krušnohoří unikátní v tom, že je zde zachováno nejvíce hornických měst v Evropě.

„V Ústeckém kraji je přitom mnoho památek tohoto charakteru, ale všechny samozřejmě nejde na seznam zapsat, takže se na základě zpracovaných studií vybralo jen šest lokalit dvě v Ústeckém a čtyři v Karlovarském kraji,“ uvedl Adam Šrejber. Ale jak dodal, nominace na seznam UNESCO půjde ze saské kvóty: „Především oni ji budou podávat. Nicméně bez příhraničního efektu projekt nelze realizovat. Dá se říci, že Němci ten rychlík řídí, ale my jsme jízdenka…“

Jak představitelé Ústeckého kraje informovali, v průběhu letošního roku bude zpracovávána dokumentace pro společnou česko-německou nominaci, zajišťovanou na české straně pracovní skupinou Ústeckého a Karlovarského kraje. Skupina vznikne na základě smlouvy o spolupráci mezi kraji a šesti nominovanými obcemi, kterými jsou Krupka, Měděnec, Jáchymov, Horní Blatná, Abertamy a Boží Dar. Slavnostní podpis deklarace zástupci obou krajů a nominovaných měst a obcí se uskuteční 30. dubna v Královské mincovně v Jáchymově.

Na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je z České republiky zapsáno zatím 12 lokalit, z nichž jedinou krajinnou lokalitou je od roku 1996 areál Lednice Valtice.

Autor: Ivo Chrástecký

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Volební urny už začali úředníci stěhovat ze skladů do jednotlivých volebních okrsků.
5

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

Lounsko - Speciální souprava se salonním vozem projede trať Českým středohořím příští víkend.

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Levý nebo pravý břeh? Žatec řeší, kde by mohl být kemp

Žatec - Radnice chce turistům nabídnout místa pro stanování.

AKTUALIZOVÁNO

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

Ústí nad Labem, Jirkov - Pachatel nalil na dveře toluen a zapálil ho. Obyvatelé bytu se už nedostali ven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení