Nejnižším přírodním bodem nejen v Ústeckém kraji a v severních Čechách, ale v celé České republice, je hladina řeky Labe na hranici s Německem u Hřenska, 115 m n. m.

Ale kde to konkrétně je? Pro šťouraly bychom mohli nabídnout odpověď: Pokud pojedete po levém břehu Labe po cyklostezce od Děčína a dorazíte ke hraničnímu sloupku, udělejte vpravo v bok a až se zadíváte na hladinu, vězte, že k vám bližší polovina toku po proudu patří už do Spolkové republiky Německo. Avšak máme tady ještě variantu číslo dvě, podle našeho soudu správnější. Hranice prostředkem Labe vede zhruba pět kilometrů a definitivně je Labe v celé šíři německé až asi dva kilometry za pravobřežním Hřenskem, kousek před saskou obcí Schmilka.

Co si o tom myslíte? Můžete nám o svém tipu, případně i se zdůvodněním, napsat.

Bývalý Severočeský kraj je v současnosti rozdělen na kraje dva, Ústecký a Liberecký. Pro úplnost tedy dodejme, že nejnižší bod Libereckého kraje, 208 m n. m., leží v okresu Liberec. Jde o místo, kde řeka Smědá opouští hranici republiky s Polskem.

Na výlet můžete vyrazit se strážcem Národního parku České Švýcarsko, ale také s certifikovaným průvodcem

Na výlet do Českého Švýcarska se můžete vydat se strážcem národního parku. Ten vám přiblíží v červenci ještě dvakrát, 29. a 31., skalní vyhlídky a krajinu od Mezní Louky po Pravčickou bránu. Sraz je oba dny v 9.15 u hotelu Mezní Louka. Z osady Kopec na Brtnický hrádek, k Vlčímu potoku a na Šternberk je naplánován výlet 24. 7. Vyráží se v 10 hodin.

Nabídku výletů s certifikovanými průvodci, místními znalci, do Českého, ale také Saského Švýcarska, najdete i na www.ceskesvycarsko.cz.

Nejblíž je Hřensko brána do Českého Švýcarska, turistické top destinace

Obec Hřensko je posledním sídlem na řece Labe v České republice. Do největší naší řeky zde ústí její pravý přítok Kamenice a za mostem, od něhož napravo se silnice zvedá na Janov a na druhé straně pokračuje na Mezní Louku, se dostanete do Edmundovy soutěsky a můžete se jí plavit na lodičkách. Otevřena je po obnově jezu i Divoká soutěska, která nad Mezním můstkem navazuje na Edmundovu soutěsku.

V samotném Hřensku se začal významně rozvíjet cestovní ruch už od 19. století díky podpoře majitele panství knížete Edmunda Clary-Aldringena. Vznikla řada hotelů, penzionů a restaurací. Ve 30. letech 19. století byla upravena stezka ze Hřenska na Pravčickou bránu. V roce 1898 byly zpřístupněny soutěsky. Zástavbu obce dnes tvoří především hotely a penziony. Ve Hřensku je i silniční hraniční přechod do Spolkové republiky Německo.

Do Hřenska se dostanete z 11 kilometrů vzdáleného Děčína po silnici, ale můžete se do něj dostat i po Labi. Lodě z děčínského přístavu v letním období vyplouvají každý den už od devíti hodin. Jízdní řád najdete na www.labskaplavebni.cz. Novinkou letošní sezony je, že u přistání lodi v 10.30 ve Hřensku čeká na přestup turistický autobus Dopravního podniku města Děčín směr Mezní Louka, který návštěvníkům usnadní a zkrátí cestu nejen na Pravčickou bránu největší pískovcový oblouk v Evropě ale i nástup k lodičkám v soutěskách o více než 1 hodinu.

Ještě připojíme tip na výlet přímo ze Hřenska. Naučná stezka přátelství vede po trase Hřensko Tři prameny (3 km) odbočka k Pravčické bráně (5 km) Pravčická brána a zpět (6 km) Mezní Louka (12 km) Mezná (14 km ) Soutěsky (14,5 km) přístaviště v Edmundově soutěsce (15,5 km) dolní přístaviště (16,5 km) silnice (18,5 km) Hřensko (19 km). Podrobnosti o ní naleznete na www.hrensko.cz.

NEJ severních Čech - co vyšlo a co vám ještě do konce prázdnin nabídneme

11. 7. Nejvyšší bod Klínovec, 1244 m n. m.

PŘIPRAVUJEME:

25. 7. Největší jeskyně

1. 8. Největší vodní plocha

8. 8. Nejdelší cykloatrakce

15. 8. Nejstarší česky psané zápisy

22. 8. Největší archeologické naleziště z mladší doby kamenné

29. 8. Největší sbírka knoflíků