Poprvé vidělo Ústí v sobotu 6. září čokoládové auto, propagující myšlenku fair trade obchodu. Je na turné Evropou. Prvně Planetu bavila skupina RotFront, etno rocková kapela ukrajinského emigranta z Berlína.

Se zatajeným dechem

Dívky ze skupiny Dolphins Cheerlanders létaly vzduchem, až se tajil dech. Po letech se vrátila skupina Allstar Refjúdží Band, kapela uprchlíků i Čechů. Jejich čínská zpěvačka umí lidovky své vlasti, českou hymnu i techniky Šanghajské opery. Ti všichni i mnozí další nám říkali, že kultura i jídelníček cizinců je pro nás zpestřením, že je dobré vše vidět, slyšet, ochutnat. Že se nemusíme bát cizinců, kteří tu žijí.

Barvami národních krojů nadchly vietnamské tanečnice i tanečníci, mongolští i bolivijští hudebníci. Skupina orientálního tance Karima i DDM Ústí učily břišním tancům.

Každý si na 15. ročníku Barevné planety našel své; jásali rodiče malých tanečnic či mažoretek i účastníci workshopu hry na africké bubny. Romové malí i velcí se odvazovali na „svou" kapelu Terne Čhave i na ska punkovou radost Pub Animals, v ČR úspěšnou partu. Nadšení byli asi všichni, kteří ochutnali pokrmy cizinců, již v Čechách našli svůj domov. Pěkně to na Lidickém náměstí to sobotní odpoledne i večer vonělo. A počasí skvěle vyšlo… „Bollywoodské tanečnice dnes byly naprosto úžasné. Byly přirozené a konečně zas něco jiného než jen břišní tance," řekla La Bionda (Blondýnka) z Teplic.

Smutná kuriozita

Smutnou raritou Planety byl obří obraz. Více o něm řekl Rachid Khalil z Iniciativy pro svobodnou Sýrii. „Namaloval ho Feras al Jawabra, známý syrský malíř žijící dnes v Praze, na počest syrské revoluce. Tvoří ho třicet šest kusů, měří 6 x 6 metrů. Jsou na něm jména 15 tisíc lidí padlých za naši revoluci." Obraz v Ústí skládali Syřané čtyři hodiny. „To je raz dva. Ale autor ho maloval rok a půl," dodal Khalil.

Duet a květinářka

Od 13.00 bavilo svou orientální pohádkou Divadlo Krabice Teplice v atriu ústeckého magistrátu, ač mu konkuroval skákací hrad, kolotoče, stánky. Kdo rád kulturu Vietnamu, nesměl chybět po patnácté hodině na Lidickém náměstí. Pestré tradiční kroje i vějíře, usměvavé dívky, milostný duet, pěkná květinářka… Když se všichni účinkující plus děti spolu vyfotili, koordinátor programu vietnamské komunity Nguyen Si The z Ústí prozradil:

„Ukázali jsme tu naše tradiční umění, písničky i oblečení. Pocházejí z pradávna, ale tance už mají moderní prvky. Je to radost ukázat lidem jaká je naše kultura. Tančily slečny z Ústí i z Děčína. Jindy jezdí i z jiných měst, ale dnes shodou okolností jinde oslavují náš Den dětí," tvrdil. Na poznámku, že ve Vietnamu mají pěkné slečny, se smál: „Šaty dělají člověka."

Spokojený na festivalu byl i Kuba Vágner, ústecký muzikant. „Festival Barevná planeta je pro mě hodně důležitý už proto, že jsme se zabýval irskou muzikou a podporuju multikulturalismus. Jsem rád, že tu Barevná planeta každý rok je," přiznal.

Když divák poradí…

Nezapomněl ani na jídla Planety. „Už jsem byl u Pákistánců, ještě zkusím Kubu a Indonésii. Rád poznám nové chutě. Stánek Pákistánu má zajímavé jídlo, pálivé zeleninové pirohy. Už je znám, krmil jsem se jím asi měsíc, když jsem byl v roce 1995 v Anglii. Zavzpomínal jsem si, i dnes ho dělají úplně stejně," pochvaloval si. I autor tohoto článku se nechal inspirovat a byl spokojený s kvalitou i cenou.

„Přivedla nás sem dobrá hudba, těšíme se na české Pub Animals i RotFront, Ukrajince z Berlína. Už jsme si zkusily Oranžové kolo ČEZ, rády jsme podpořily Člověka v tísni z Ústí. Má mamka u něj pracuje," řekla Míša z Děčína. Přijela se bavit s přítelkyněmi Lucií a Ráďou, Deník je zastihl, jak se brodí fontánou u magistrátu na Lidickém náměstí. „Nebýt tu tolik lidí, tak tam vlezu celá jako ty děti tady. Mají se nejlíp," smála se Lucie.

Výstava má úspěch

V zákulisí velké scény na Mírovém náměstí jsme během koncertu romské rockové skupiny Terne Čhave potkali Jindřicha Šrejbera, spolupořadatele výstavy Společný prostor v Infocentru v Paláci Zdar. „Až mě zaskočilo, jaký je zájem o výstavu velkoformátových snímků od fotografů ze severu Čech i z Prahy. A to nejen na vernisáži, i během dne chodili lidé," řekl. Dnes přišlo dvě stě, dvě stě padesát lidí. „A mohou chodit dál, výstava končí až zkraje října," řekl. „Fotografové-profíci ohodnotili pěkné fotky Tomáše Nghuyena z Vietnamu. Prý jsou to perfektní záběry a dva se hned dohadovali, jak by se do Vietnamu dostali," ohlédl se Šrejber, šéf sdružení Ars Porta Bohemica.

„Škoda že výstavní prostor v Paláci Zdar je pro tuto příležitost, pro tolik velkoformátových snímků, malý. Spoustu fotek jsme nemohli využít, představíme je později v Děčíně na magistrátě," slíbil.

Ani Jindřich Šrejber si ale nenechal ujít šanci ochutnat speciality cizinců. „Vzal jsem to přes Rusko, Írán, Sibiř, Indonésii, Pobřeží slonoviny. No a teď se odívám, co kde mají dalšího," plánoval si. „Zase tolik peněz to nestálo. A je to jen jednou za rok, takže se to vyplatí. Moc mi chutnala íránská basmati rýže s kečupovou omáčkou, k tomu omáčka ze sušených citronů a špenátová placička.Kateřina Nosková z Neštěmic, maminka Veroniky (8) z Dolphins Cheerlanders, byla nadšená z výkonu týmu své dcery. „To chce odměnu, vezmeme Veroniku na zmrzlinu," prozradila. „Přijít mezi nás mohou dívky, které také baví pohyb," dodala dívka.

Markéta Prokšová ze Všebořic si nechala udělat u stánku Činoheráku Ústí obtisk tohoto divadla. Mám ho velice ráda, nelíbí se mi, co magistrát provedl. Moje srdce dál bije pro Činoherák," řekla.

Pivečko je radost

Vlastní text „Radost ze života udělá pivečko!" zpíval česky na Planetě konžský reggae zpěvák Prince Alfredo s partou Warriors (Válečníci). Jeho čeští spoluhráči prozradili: „Teď má radši víno, ale už i pivo jsme si s ním rádi dali."