V pondělí 27. května ráno už vybaloval věci v Bruselu. Řeč je o jednom ze dvou europoslanců zvolených za Ústecký kraj, poslanci Mikuláši Peksovi z Litoměřic. „Kdo je u vyjednávání první, má výhodu,“ řekl Peksa, který do Evropského parlamentu kandidoval za Piráty z 3. místa.

Mikuláš PeksaZdroj: Aktron / Wikimedia CommonsJste europoslanec, máte radost?
Stalo se to, splnilo se mi mé přání.

Jak jste slavil?
Bujaře, ale zas až tak divoké to nebylo. Museli jsme s dalšími dvěma zvolenými europoslanci za Piráty stihnout let do Bruselu v 6.55.

Co vás teď čeká?
Máme domluvené první schůzky. Musíme se především sladit s Piráty z jiných zemí. Vyjednávání o výborech, o komisi a jejím předsedovi začnou už v tomto týdnu. Komise se má ustavit 2. července. Kdo je u vyjednávání první, má výhodu.

Co teď bude s vaším českým poslaneckým mandátem?
Položím ho, počítal jsem s tím. Není to úplně standardní situace a vyžaduje proaktivní rezignaci. Do Sněmovny za mě nastoupí náhradník.

Alexandr Vondra.
Skokan voleb do Evropy Alexandr Vondra: Do Bruselu se stěhovat nebudu

Budete se stěhovat?
Předpokládám, že budu fungovat v podobném režimu, jako když jsem pracoval v IT v Německu. Tehdy jsem pendloval mezi Čechy a zahraničím. Hrozně moc chci zůstat v kontaktu s lidmi odsud. Že bych se přesunul do Bruselu a zapomněl na své voliče? To by bylo špatně.

Zřídíte si v Čechách kancelář?
Europoslanec musí většinu času trávit v Bruselu. Počítám ale s kanceláří v Praze. Cizí mi však není ani myšlenka mít něco malého v Litoměřicích. Zajímavé by bylo mít židli ve zdejším rozvíjejícím se coworkingovém prostoru Litohub. Druhá kancelář z peněz daňových poplatníků by byla moc.

Eurovolby. Ilustrační foto.
Volby vyhrálo ANO před ODS, slušně si vedla kandidátka vytrollíme europarlament

Je pro náš kraj dobré, že teď máme dokonce dva europoslance?
Myslím si že ano. V tomto volebním období převažují mezi českými europoslanci Pražáci. Přitom má Ústecký kraj spoustu strukturálních problémů, které se EU snaží řešit. Jako chudoba a nezaměstnanost.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu?
Vždycky jsem považoval evropské volby za nejdůležitější. Unie tvoří většinu legislativy, která ovlivňuje naše životy, ať už jde o pravidla pro dotace, nebo směrnice regulující šíření zpráv na internetu. Evropská politika není zahraniční politika, spíše přirozené rozšíření té domácí.