Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko v rámci projektu Ústeckého kraje Brána do Čech pro tento region plní funkci destinační agentury. A v souvislosti s projektem Turistické akce v Českém Švýcarsku podpořeným Ministerstvem pro místní rozvoj ČR vyvíjí iniciativu k obnovení tzv. Hřebenovky.

Lužická spojka

Původní hřebenovka historicky zřejmě nejdelší souvisle vyznačená turistická trasa v Čechách vznikla před více než sto lety. V poválečné době, kdy už se ovšem sám název vytratil, vedla červeně značená hřebenová trasa pohraničními horami od Hrubého Jeseníku přes Králický Sněžník, Orlické hory, Broumovsko, Krkonoše, Jizerské a Lužické hory a České Švýcarsko do Krušných hor. Liberecký kraj otevřel 25. září obnovenou Hřebenovku z Jizerky přes Ještěd a Luž k hranicím s Ústeckým krajem.

V oblasti Českého Švýcarska v Ústeckém kraji je právě „čerstvě" vyznačen úsek na pomezí Lužických hor a Českého Švýcarska od hranic s Libereckým, tedy z rozcestí Pod Ptačincem přes Tolštejn a Jedlovou do Krásné Lípy a přes Vlčí horu do Brtníků. Nejedná se o hlavní směr Hřebenovky, je to tzv. Lužická spojka, která jednou spojí naši Hřebenovku s německou dálkovou cestou Oberlausitzer Bergweg v Horní Lužici.

V rámci této aktivity pořádá o. p. s. několik výletů pro nejširší veřejnost. Například v neděli 10. listopadu se uskuteční od 15 hodin setkání na obnovené Karlově vyhlídce. Ta leží právě na trase Lužické spojky. Zájemci mohou společně s průvodci projít pohodlnou cestou až do centra Krásné Lípy. K intenzivní propagaci přispějí i nové tištěné informační letáčky.

Více informací najdete na www.ceskesvycarsko.cz/hrebenovka a www.hrebenovka.cz .

Zážitky z cest

Fanoušky filmových dokumentů, přibližujících zajímavé kouty světa, láká již 5. ročník festivalu s cestovatelskou tematikou 7 DIVŮ. Tradičně jej pořádá společnost České Švýcarsko ve spolupráci s magazínem Koktejl a Správou Národního parku České Švýcarsko. Uskuteční se v Krásné Lípě v sobotu 16. listopadu.

V Domě Českého Švýcarska budou v přednáškovém sále probíhat přednášky již od 11 hodin. Těšit se můžete na vyprávění profesionálního fotografa P. J. Juračky o slavném grónském treku, během nějž tři kamarádi urazili 200 kilometrů pěšky, 40 kilometrů stopem a přepluli 25 kilometrů dlouhé jezero na katamaránu. Ředitel národního parku a zároveň fundovaný ornitolog Pavel Benda se podělí o své zážitky z třítýdenního pobytu v národních parcích Ugandy.

Poloostrovní Malajsii představí znalec regionu jihovýchodní Asie a přednášející na Metropolitní univerzitě Praha Tomáš Petrů, který do oblasti malajského světa a Indonésie zavítal snad patnáctkrát. Naopak Ladislav Bezděk jako krásnolipský cestovatel a propagátor tradičního českého nože rybičky představí svůj výstup na Kilimandžáro a povypráví i o životě pod ním. Podvečerní chvíle vám zpříjemní vyprávění sympatické ženy Lucie Radové, která sama vyrazila na cestu kolem světa. Za čtyři měsíce pak procestovala na osm států Chile (a Rapa Nui), Argentinu, Japonsko, Vietnam, Kambodžu, Indonésii, Singapur a Madagaskar. Naopak s Rudolfem Krautschneiderem doplujeme do polárních moří, abychom zjistili, jak on říká, že: „Moře je jediným pevným bodem, který jsem našel v chaosu světa." Třešničkou na přednáškovém dortu si pro vás na úplný závěr připravil Dan Přibáň, který se vydal trabantem nejen do Jižní Ameriky. Během celého festivalu bude v promítacím sále v expozici k vidění snímek Water Tales autora Pavla Mrkuse, který natočil částečně dokument a částečně umělecký artefakt reflektující sociální situaci vymírajícího japonského venkova s postupně nenávratně mizejícími tradičními hodnotami.

Během festivalu se můžete například zapojit do soutěže o fotografický nástěnný kalendář Českosaské Švýcarsko 2014. Vstupné na festival je dobrovolné.

PROGRAM CESTOVATELSKÉHO FESTIVALU 7 DIVŮ

Kdy: 16. listopadu 2013 od 11.30 do 21.00, Dům Českého Švýcarska, Krásná Lípa

11.30 | Petr Jan Juračka: Za polárním kruhem v Grónsku
Vyprávění profesionálního fotografa o slavném grónském treku „Destination Arctic Circle", během nějž tři kamarádi urazili 200 kilometrů pěšky, 40 kilometrů stopem a přepluli 25 kilometrů dlouhé jezero na katamaránu.

12.50 | Pavel Benda: Uganda 2010
Přírodovědec, ornitolog, ale zároveň ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko se podělí o své zážitky z třítýdenního pobytu v národních parcích Ugandy.

14.10 | Tomáš Petrů: Západní Malajsie aneb s dětmi to jde taky
Poloostrovní Malajsii představí znalec regionu jihovýchodní Asie a přednášející na Metropolitní univerzitě Praha, který do oblasti malajského světa a Indonésie zavítal snad patnáctkrát.

15.30 | Ladislav Bezděk: Tanzánie
Krásnolipský cestovatel a propagátor tradičního českého nože rybičky představí svůj výstup na Kilimandžáro a povypráví i o životě pod ním.

16.50 | Rudolf Krautschneider: Plavby do polárních moří
„Moře je jediným pevným bodem, který jsem našel v chaosu světa." K tomuto závěru dospěl slavný mořeplavec nejen během 3,5 roku dlouhé cesty kolem světa v pásmu Arktidy, ale i během dalších cest.

18.10 | Lucie Radová: Jak přežít cestu kolem světa
Vyprávění ženy, která sama vyrazila na cestu kolem světa. Za čtyři měsíce pak procestovala na osm států Chile (a Rapa Nui), Argentinu, Japonsko, Vietnam, Kambodžu, Indonésii, Singapur a Madagaskar.

19.30 | Dan Přibáň: Trabantem Jižní Amerikou
Kam až se dá v Jižní Americe dojet autem? … a trabantem? Cestovatelé, kteří projeli trabantem Hedvábnou stezku, Afriku, se podělí o zážitky z poslední cesty do Jižní Ameriky.

Pavel Mrkus: Water Tales
Během celého festivalu bude v promítacím sále v expozici k vidění snímek Water Tales částečně dokument a částečně umělecký artefakt reflektující sociální situaci vymírajícího japonského venkova s postupně nenávratně mizejícími tradičními hodnotami.