V Jirkově si rodiče hlídají své děti ještě více než kde jindy. Městem obíhá zpráva, že po ulicích chodí muž, který měl před pár dny zneužít děvčátko. „Pozor!!! V Jirkově znásilnil 190 cm vysoký, udělaný chlap malou holčičku, hledá ho kriminálka, může být kdekoli." Takto zní úvod upozornění, které sdělují na facebooku, aby se měli i další rodiče na pozoru.

Policie skutečně vyšetřuje týden starý případ sexuálně motivovaného činu. „Nějaký muž osahával holčičku ve vchodu domu v ulici Generála Svobody," potvrdila mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. „Nakonec se jí, naštěstí, nic vážného nestalo, zůstalo u osahávání. Nezranil ji ani neznásilnil," doplnila.

Dva dny po sobě

Přesto policie čin šetří jako mimořádně závažný, protože se jednalo o dítě a na stopě pachateli je krajský policejní tým. Navíc nezůstalo u jediného případu. K prvnímu došlo podle mluvčí krajského policejního útvaru Šárky Poláčkové v pondělí 3. září mezi devátou a desátou hodinou. Další dítě muž, který vypadal jako častý návštěvník posilovny, obtěžoval ve stejné ulici hned v úterý mezi 18. a 19. hodinou. Tehdy zmizel z místa činu po lávce směrem do ulice Pod Přivaděčem.

Kriminalisté od té doby obcházeli místní obyvatele, kteří mohli něco podstatného vidět či slyšet, a na základě jejich výpovědí sestavili co nejvěrohodnější popis pachatele. Ten také zveřejnili na policejním webu s výzvou, aby se přihlásili případní svědci.

Pachatel podle něj může zaujmout tím, že má urostlou postavu se širokými rameny a vyholenou hlavu, jen s „čírem" od týlu po temeno. V obou případech byl nápadně oblečený buď do žlutého trika a nápadně modré mikiny, nebo do žlutého trika a červených šusťákových kraťasů.

Spousta rizikových zákoutí

Informace, že muž, který se ukájí přinejmenším osaháváním dětí, běhá na svobodě, nenechává v klidu rodiny v Jirkově ani v Chomutově. „Když jsem byla malá, zažila jsem pokus o znásilnění a mám z toho strach," říká Kateřina Procházková, která žije na Kamenném Vrchu. „Mám pětiletého syna a dalšího, kterému je rok a půl. Hodně je hlídáme a nepouštíme je samotné ven, stejně ale máme strach. Ani kluci si dnes nemohou být jistí, jestli je někdo nezneužije," dodává. Podle jejího soudu je město málo hlídané. „Zdá se mi, že je tu spousta zákoutí, kde se něco může stát," míní. Informaci o jirkovském případu zachytila od svých známých a sama ji poslala dál těm, kteří mají malé děti a nechávají je, aby si mohly venku hrát samy.

Policie hledá tohoto muže

Policejní identikit pachatele z JirkovaPolicie hledá muže ve věku 30 - 50 let, vysokého 180 - 190 cm, světlé pleti, silné urostlé postavy se širokými rameny, typ bývalého kulturisty. "Pachatel má modré oči, hnědé vlasy - na bocích vyholené a na temeni ponechán podélný asi deset centimetrů široký pruh vlasů dlouhých 10 mm. Obličej má oválný, širší nos, rty středně tlusté, kulaté tváře, byl oholen," popsala muže policie. Na předloktí rukou a na krku měl navíc slabě patrné škrábance.

V pondělí měl na sobě tmavé dlouhé kalhoty, žluté triko a výrazně modrou mikinu. V úterý se na ulici pohyboval ve žlutém triku bez nápisu s krátkým rukávem a červených krátkých šusťákových kalhotách nad kolena.

Jakékoli informace, které by mohly přispět k dopadení pachatele, můžete oznámit policistům na lince 158, případně na tel. č. 974 447 500.