Přišlo to ve chvíli, kdy se připravují na přijímačky a chystají k maturitám. Nečekané prázdniny ale řada studentů vyměnila za pomoc seniorům a rodičům s dětmi, kterým bezpečnostní opatření vlády kvůli koronaviru komplikují život.

Karanténa - InfografikaZdroj: DeníkTereza Weissová z Chomutova, která má před maturitou na mosteckém zdravotnickém lyceu, nelenila a krátce po ohlášení uzavření základních škol se nabídla na sociálních sítích k hlídání dětí. „Sice mám před maturitou, ale měsíc sedět doma a celé dny se učit? To není nic pro mě. Naopak není lepší pocit než pomoci lidem v nouzi,“ myslí si studentka. „Dokážu si představit, jak to momentálně vypadá v rodině s malými dětmi, kde rodiče pracují od rána, nebo pokud je matka samoživitelka,“ doplňuje.

Studentka chomutovské zdravotnické školy Ivana Kuriljaková začne pomáhat v Droužkovicích, kde místní komunitní centrum pořádá menší příměstské tábory, které by zaměstnaným rodičům vytrhly trn z paty s hlídáním potomků. Kromě dobrého skutku, který je pro ni hlavní motivací, vidí v momentální situaci studentka i příležitost k osobnímu rozvoji. „Byla by to skvělá možnost získat nové zkušenosti ke studiu pedagogického oboru,“ doufá Kuriljaková.

Ilustrační foto
Kraj chce testovat lidi před svými nemocnicemi. Na Lounsku zatím stan nebude

Karolína Cílová z Ústí nad Labem nabízí hlídání dětí přímo u sebe doma. „Jedině v pomoci druhým vidím cestu, jak to jako společnost můžeme celé zvládnout,“ popisuje. „ Zkouškové ani před státnicemi nemám, tak tu nechám tři, čtyři děti prohánět. Už mám rodiče nasmlouvané,“ říká Cílová. Že by z toho byla výnosná brigáda, odmítá. „Za hodinu hlídání si účtuji padesát korun. Děti dostanou čaj, limču, svačinky, něco padne na úklid, koupila jsem lego. Žádný vejvar z toho nedělám, hanba by mě fackovala,“ tvrdí rázně Cílová.

O tom, že by se od malých dětí, které jsou pravděpodobně nejčastějšími přenašeči nemoci, sama nakazila, nepřemýšlí. „Co má přijít, přijde. Říkám si, že když je dokázané, že v mém věku to nemá těžký průběh, musíme jako mladí prostě zabrat,“ dodává Cílová.

Studenti pomohou i té nejstarší generaci. Řízenou akci rozjelo kadaňské gymnázium. Nejméně jedenáct studentů začne roznášet nákupy seniorům, které nákaza nejvíce ohrožuje.

Ilustrační foto.
Radnice v Lounech a Žatci omezují provoz pro veřejnost

Pomoc s hlídáním ratolestí nabízí i Pension U Johnů na Nakléřově na Ústecku. "Pension bude v této těžké době vyhrazen pouze pro spokojenost vašich dětí, pro veřejnost bude uzavřený. Pro děti bude zajištěno jídlo a pití (svačina-oběd-svačina). Počet dětí je omezen, věková kategorie 4-10 let," přibližuje Martin John. Zájemci mohou volat na telefonní číslo 737 753 627.

Výzva Deníku

Jsme na tom všichni stejně, můžeme se ocitnout preventivně v karanténě, ale i nemocní na lůžku. Jedni tak nutně potřebuji pomoc, jiní jim chtějí pomáhat. Uvařit, pohlídat, zabavit děti, učit konkrétní předměty, dojít nakoupit, pomoci s technikou, nakoupit, dojít do lékárny… Zatím o sobě nevědí. Proto přicházíme s nápadem:

Pokud chcete pomáhat nebo naopak potřebujete pomoc, neváhejte napsat na mail zatecky@denik.cz a my se postaráme o zveřejnění. Pokud nebude vaše prosba, nabídka platná, pošlete nám mail, že vás máme vyřadit. Budeme rádi, když díky Deníku se k vám pomoc dostane, případně budete pomocí pro jiné už plně vytíženi. Budeme rádi, když nám také pošlete fotografii, případně pár vět k tomu, jak jste pomáhali nebo našli pomoc.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník