Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem má nového zaměstnance - studenta ze srbského Jižního Banátu. Odborné znalosti získal díky projektu mezinárodní spolupráce. Podobných pracovníků by krajské zdravotnictví mohlo získat i více, v hledáčku jsou nyní další tři.

Jižní Banát
Území najdeme na severu Srbska v autonomní oblasti Vojvodina. Oblast je specifická vysokou koncentrací národnostních menšin. Žijí tu i čeští krajané. Hlavním městem srbských Čechů je městečko Bela Crkva.

„Zatím se jedná o první vlaštovku ze čtyřčlenné skupiny studentů, kteří k nám v rámci spolupráce přijeli v říjnu loňského roku. Náročné podmínky studia, praktické přípravy a jazykové vybavenosti zvládl právě jen on,“ popisuje nováčka předseda krajského výboru pro zdravotnictví Pavel Csonka.

Ústecký kraj spolupracuje s Banátem od roku 2010. Postupně se realizovaly projekty zaměřené na rozvoj venkova, podnikání nebo krizové řízení. V roce 2018 začala česká a srbská strana společně pracovat na projektu Zvyšování odborné kvalifikace absolventů středních škol v jižním Banátu přenos know-how, studijní stáže v Ústeckém kraji. Spolupráci navázaly Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická v Ústí nad Labem a Chemicko zdravotní škola ze srbského Vršace.

Nehoda. Ilustrační foto.
Policisté šetřili na silnicích okresu Louny za týden dvacet sedm nehod

Teď partnerství přináší ovoce. „Je to pro nás znamení, že projekt má smysl a je přínosný pro obě strany. Srbským studentům zajistí výborné vzdělání na naší vyšší odborné škole a praxi v nejmodernějším lékařském zařízení, Krajská zdravotní pak získává dobře připraveného a motivovaného zaměstnance z řad nelékařského personálu,“ doplňuje Csonka.

Projekty mezinárodní spolupráce Ústeckého kraje se Srbskem jsou hrazeny z rozpočtu kraje a České rozvojové agentury. Na zdravotnické projekty přispívá také Krajská zdravotní.

Zkušenost z Berlína

Příležitost ke studiu v zahraničí mají i čeští studenti. Ti ale míří dále na západ, především skrze programy mezinárodní spolupráci na úrovni Evropské unie. Dnes 28letá Kamila Skálová z Chomutova v dobrém vzpomíná na 11 let starou středoškolskou zkušenost z berlínského muzea a projekt Comenius. „Měsíc v Berlíně mi otevřel cestu minimálně ke dvěma zaměstnáním už při nástupu na vysokou, protože jsem si osvojila to nejdůležitější - praxi. Měla jsem oproti svým spolužákům náskok většinou tak tři roky, navíc v zahraničí. To se velmi cenilo,“ vypráví Skálová. „Ačkoli bych nikdy nechtěla odejít pracovat do zahraničí natrvalo, tak podobnou zkušenost doporučuji všem. Rozšíří to nejen obzory v pracovní sféře, procvičíte také jazyk a máte na co vzpomínat,“ dodává Chomutovanka.

Zkušenosti přímo ze Srbska si přivážejí za posledních šest let mezinárodní spolupráce i studenti gymnázia v Teplicích.

V lounské knihovně proběhla beseda s autorkou knih Sláma v botách a Nejdůležitější v životě je láska. A hlína za nehty!
Hostem besedy byla lounská rodačka a autorka knihy Sláma v botách