„Dneska nikdo nemůže těžit, pokud se nedohodne s posledním vlastníkem," řekl premiér. Jeho tým se má limity aktivně zabývat ještě před nástupem nové vlády. Rusnok nevylučuje, že usnesení o limitech jeho vláda zruší. Podle něj nelze čekat, protože hrozí masové propouštění tisíců lidí a oslabení energetiky. „Ta věc je skutečně vážná," uvedl. Podle něj neexistuje žádná alternativa hornictví, která by rychle vytvořila nová pracovní místa.

Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka by se mělo těžit dál po dohodě a náležitém odškodnění. „Na věci, které nás v kraji tíží, máme s panem premiérem stejný názor, a nejedná se jen o limity," řekl. Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje se shodla, že „zrušení těžebních limitů umožní seriózní diskuzi mezi státem, spotřebiteli uhlí, těžaři i postiženým regionem o podmínkách, za jakých je těžba uhlí možná a přínosná".

Odpůrce zbourání Jiřetína Rusnok nemile překvapil. „Je to smutný pohled. Jiří Rusnok před třemi měsíci na tiskovce úřadu vlády prohlašoval, že jako velký ekolog je odpůrce prolomení limitů těžby, nyní je jeho vláda patrně zruší," sdělil Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace. „Rusnokova vláda v demisi nemá pravomoc rozhodovat nevratně už vůbec o ničem, tím spíše o tak zásadní věci," sdělil Rovenský.