Ptačí chřipka byla potvrzena už na druhém místě v Ústeckém kraji. Po Bílencích to bylo opět na Chomutovsku – v Kadani. Laboratorní výsledky z minulého týdne prokázaly, že dvě labutě nalezené v řece Ohři na okraji města měly v sobě vir subtypu H5N8.

Virus se šíří

Zatímco v případě nálezu v chovu drůbeže v Bílencích na Chomutovsku přijali veterináři rozsáhlá opatření, v případě volně žijících ptáků toho příliš dělat nemohou. „Žádná opatření se v Kadani nepřijímají. Je to ale ukazatel, že se virus v dané populaci v místě nachází," sdělil Petr Majer, zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy. V celé ČR už bylo onemocnění potvrzeno u čtyř desítek volně žijících ptáků napříč téměř všemi kraji. „Kvůli velkému množství volně žijících ptáků a jejich velké mobilitě ani nejsou nějaká opatření možná," dodal.

Mezi nejvíce zastoupené uhynulé volně žijící ptáky, kteří jsou zasíláni na vyšetření, patří labutě, kachny a volavky.

Kvůli nálezu viru tzv. ptačí chřipky v chovu drůbeže v Bílencích na Chomutovsku platí nadále v regionu mimořádná veterinární opatření. Jsou zavedena v částech okresů Louny, Chomutov a Most.

Připomeňte si: Mezi Chomutovem a Žatcem se objevila ptačí chřipka

Veterinární opatření mají zamezit šíření této nákazy. Kvůli ptačí chřipce veterináři vytyčili tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru v okolí obce Bílence. Pro chovatele to znamená nutnost dodržovat určitá opatření, jako je například zákaz vývozu a dovozu drůbeže. Zakázány jsou také výstavy.

Grafika Státní veterinární správy ukazuje tříkilometrové ochranné pásmo (červeně) a desetikilometrové pásmo dozoru (modře).

Grafika Státní veterinární správy ukazuje tříkilometrové ochranné pásmo (červeně) a desetikilometrové pásmo dozoru (modře) kolem obce Bílence. zdroj: Státní veterinární správa

V tříkilometrovém pásmu dělají veterináři soupis drůbeže. „V případě nutnosti by se musela vybít. V desetikilometrovém pásmu dozoru se sleduje, zda tam nedochází k nějakému onemocnění," uvedl ředitel ústecké krajské veterinární správy Petr Pilous.

Virus ptačí chřipky se v Bílencích potvrdil u uhynulých krůt v uzavřeném chovu. Zlikvidovat se tam muselo na 400 kachen, krůt, perliček, slepic a hus. „Utraceno v ohniscích a v některých odůvodněných případech i v ochranných pásmech, bylo dosud v České republice přibližně 40 tisíc kusů ptáků," informovala Státní veterinární správa.

Čtěte také: Kvůli ptačí chřipce platí na Žatecku mimořádná veterinární opatření

K pondělí 6. února bylo evidováno v České republice celkem 21 ohnisek tzv. ptačí chřipky včetně uvedených Bílenců na pomezí Žatecka a Chomutovska. Nákaza se rozšiřuje docela rychle; jenom během uplynulého víkendu zjistili veterináři pět nových ohnisek. Z nich tentokrát žádné nebylo v Ústeckém kraji.