„Je to hrozné, co se stalo. Dotyčného neznám," řekl student Martin. „Myslím, že se vše odehrálo v kabinetu, ale více nevím. Navíc máme zákaz od ředitele školy o tom mluvit," řekla studentka Martina, otočila se k budově gymnázia a poté pokračovala směrem na náměstí.

O tom, co se přesně stalo, tak studenti zprvu jen spekulovali. Každý věděl něco. „Podle informací se incident měl odehrát v kabinetu. Více vám k tomu ovšem neřeknu," řekl Luděk Štíbr, ředitel rakovnického gymnázia. Ten nechtěl mluvit ani o tom, zda-li se jednalo o žáka, jenž měl potíže se známkami a podobně. „Tyto informace vám nemohu kvůli vyšetřování sdělit," odpověděl Štíbr.

Podle studentů gymnázia se však jednalo o tichého hocha. „Byl to kluk spíše tichý, zamlklý. Nikdy bych neřekla, že by byl schopen tohle udělat. Vypadal opravdu mírumilovně," popsala údajného útočníka jedna ze spolužákyň. Ta také dále řekla, že se nijak zvlášť nechoval ani během pondělního dne, ani během vyučování matematiky, po níž mladík zaútočil. „O všem jsme se dozvěděli až když jsme uviděli policisty," dodala žákyně gymnázia.

Transport vrtulníkem

„Žena utrpěla hlubokou bodnou ránu do zad, při příjezdu záchranářů byla při vědomí. Jednalo se však o těžké zranění v oblasti hrudníku, proto lékař přivolal vrtulník," sdělila Tereza Janečková, mluvčí záchranky. Dále upřesnila, že ženu transportoval vrtulník do Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích. Podle informací Deníku byla žena již odpoledne ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Rozhodující však podle námi zjištěných informací budou následující hodiny. Jednašedesátiletá leží na jednotce intenzivní péče.

Na místě zasahovali rakovničtí státní policisté a také rakovničtí městští strážníci. „Policisté mladíka zadrželi. Vzhledem k nízkému věku pachatele nebude policie zveřejňovat další informace," řekla Jana Žáčková, mluvčí rakovnické policie. Ta dále řekla, že si případ přebrali středočeští policisté.

Možný afekt?

Ještě během pondělního odpoledne vyslýchali čtrnáctiletého mladíka policisté, u výslechu byli nejen rodiče ale také zástupci ze sociální péče. Mladík se údajně k činu nechtěl doznat.

Co bylo motivem jednání mladého klučiny, není zatím jisté. Podle námi zjištěných informací si mladík nůž do školy údajně nepřinesl, tudíž do školy nešel s cílem ublížit učitelce. Podle dobře informovaného zdroje se konflikt odehrál v kabinetu. Jaký přesně, to je předmětem vyšetřování. Mladík pak měl údajně v afektu sáhnout po noži a bodnout s ním učitelku do zad. Násilníka poté zadrželi kantoři a předali policistům. I s touto verzí policie pracuje.

Miroslav Koloc: Věřím, 
že smutná událost otevře oči

„Četli jsme si knížky typu Džungle před tabulí, koukáme se na film Bastardi… . Napětí, agresivita, nepředložené reakce jsou všude ve společnosti a škola nebude a není výjimkou. Řada škol už to řeší psychology, byly návrhy, aby učitelé měli statut veřejného činitele. Na druhou stranu věřím, že tato smutná událost otevře oči a naprostá většina studentů je na takové úrovni, že tento čin odsoudí."

Miroslav Koloc, pedagog Obchodní akademie Rakovník