Zpomalit nebo zcela zastavit tok mízy mohou pooperační jizvy, úrazy, rychlý úbytek hmotnosti, poporodní stav u žen, ozáření a nejrůznější civilizační návyky, jako je například přejídání, nedostatek pohybu a špatná životospráva. Jestliže míza nemůže volně proudit, vznikají nepříjemné otoky postihující především dolní končetiny. Lymfa také přímo souvisí s problémy pokožky, která je pak suchá, unavená, popelavá a hrubá, případně s velkými póry.

Snížení transportní kapacity mízního oběhu má za následek i celulitidu je-li kůže a tkáň slabá, odpadní látky z látkové přeměny se ukládají do tukových buněk a výsledkem je „pomerančová kůže". Následkem celulitidy se problémové partie špatně prokrvují, čímž se pokožka ještě více oslabuje, a začíná těžko zastavitelný proces. Pokud neovlivníte lymfatický systém, pak vám žádný zázrak nepomůže.

Nejvhodnější dobou je určitě léto

Využijte čerstvých sezonních plodů a snažte se jíst pravidelně a zdravě. Vyhýbejte se červenému masu, kofeinu, alkoholu, cukru a sladkostem, mléku, mléčným výrobkům a chemii v potravě. Pijte ovocné nebo zeleninové šťávy, jezte čerstvou zeleninu a ovoce tak, aby tvořily polovinu příjmu potravy. Už po dvou dnech zvýšeného příjmu ovoce a zeleniny pocítíte výraznou úlevu. Nezapomínejte na pravidelný pitný režim a očistu lymfatických cest podpořte i pohybem. Výborná je svižná chůze, jízda na kole či jiný aktivní pohyb. A samozřejmě lymfodrenážní masáže.

Zpevněte pokožku

„Pro zpevnění pokožky je účinná takzvaná manuální lymfodrenáž, která pomáhá pročistit, zpevnit a prokrvit pokožku a zároveň úspěšně léčí i projevy celulitidy," říká fytoložka, bylinkářka a masérka Venuše Studničková, a dodává: „Aby byly znát výsledky, je nutné absolvovat deset aplikací v časovém rozestupu dvou až tří dnů." Pokožku dále doporučuje pravidelně potírat emulzí EFFFI bronze, jejímž základem je Jerlín japonský (Sophora Japonica). Podle Venuše Studničkové je to přírodní zásobárna rutinu látky, zpevňující stěnu cévních kapilár. Kombinací jerlínu s výtažky skořice, zeleného čaje, červené papriky, vinného listu, kaštanu, dubové kůry a heřmánku získá emulze také antibakteriální, protizánětlivý a pročišťovací účinek. Výborně působí proti lymfatickým otokům, výrazně zrychluje buněčný metabolismus, podporuje odtok lymfy a zpevňuje podkoží. Rychle proniká ke tkáním podkoží a zanechává pokožku příjemně hladkou a pružnou.

Emulze se používá pravidelně po dobu čtyř až osmi týdnů. Odpoledne či večer se nanáší v dostatečném množství na pokožku a zakryje volnějším oděvem (emulze se rychle vstřebá a působí samostatně). Nejúčinnější je aplikace po koupeli. Když se ošetřené partie zabalí do teplé přikrývky, zlepší se vstřebávání emulze.

Zpracovala Dagmar Beníšková