To, co zprvu bylo jen okrajovým produktem, je v současné době nejžádanějším zbožím. Řeč je o nanovlákenných respirátorech roudnické firmy Pardam. V souvislosti s šířením nového typu koronaviru zaznamenala v posledních dnech malá podřipská firma o tuto ochranou pomůcku nebývalou vlnu zájmu. Respirátory s aktivním stříbrem jsou totiž vůči virům mnohem účinnější než běžné papírové roušky.

Ředitel společnosti Jan Buk přiblížil, že respirátory na trh uvedl Pardam teprve v loňském roce. „Vyrobili jsme dva tisíce kusů, ani se neprodávaly. Rozdávali jsme je jako vzorky partnerům a distributorům. Letos jsme měli na skladě asi tři tisíce kusů, vyprodaly se za jediný víkend,“ popsal Jan Buk s tím, že současná poptávka mnohonásobně převyšuje množství, které je firma schopna nabídnout.

Lékař v ochranném oděvu si prohlíží rentgenový snímek během kontroly pacientů držených v karanténě kvůli koronaviru.
Smrtící koronavirus nakazil víc lidí než SARS a MERS. Čechy ale kosí chřipka

„My nemáme problém vyrobit samotné nanovlákno, problém je vylisovat finální respirátory, protože není dostatek strojů. Jedná se o manuální proces,“ vysvětlil ředitel a dodal, že firma v současné době intenzivně řeší možné navýšení výroby.

V současné době postup funguje tak, že Pardam vyrábí pouze role netkané textilie. Finální respirátory z nich tvaruje partnerská firma. „Kapacita je pět tisíc respirátorů měsíčně. Víc neuděláme. Máme v plánu postavit přímo u nás poloautomatickou linku a hledáme další partnery, kteří by respirátory mohli lisovat,“ poznamenal Jan Buk.

Podle něj je však otázkou, jak dlouho zvýšená poptávka potrvá. Investice do drahých lisovacích strojů by se tak firmě nemusela vyplatit. Jako nejrychlejší způsob vidí ředitel spíše spolupráci s dalšími subdodavateli.

Ilustrační foto.
V nemocnicích v Žatci a Lounech platí zákaz návštěv kvůli epidemii

Veškerá produkce respirátorů zůstává v současné době v Česku. Pardam je prodává přes dva specializované e-shopy, které je poté nabízí koncovým uživatelům. V současné době jsou v těchto internetových obchodech nanorespirátory vyprodané. Další várka jich poputuje právě do e-shopu, který je má předobjednané. „Máme i poptávky od firem, avšak v takovém množství, které nejsme v současné době schopni vyrobit. Budeme to řešit v horizontu jednoho měsíce. Pevně věřím, že se nám kapacita podaří navýšit,“ doplnil Buk.

Současnou situaci kolem mimořádné poptávky po ochranných obličejových pomůckách hodnotí ředitel Pardamu jako zveličenou. „Říkáme tomu, že přiletěla černá labuť, ta hysterie tady je obrovská. Minulý týden jsem byl v Japonsku, tam se nic hysterického nedělo. Tady mi volala například nějaká babička z Krkonoš, která se dožadovala roušky. Přímo u nás u brány zase zvonil pán, který chtěl také roušku. Musel jsem vysvětlovat, že roušky nevyrábíme. Navíc se objevilo spoustu spekulantů a překupníků, kteří na tom chtějí jen vydělat,“ upozornil Jan Buk.

Rozruch kolem koronaviru výrazně zvedl zájem o obličejové roušky. Ilustrační foto
Strach z koronaviru je normální, je za rohem, říká psycholog Josef Kovářík

Kromě respirátorů, které ještě donedávna byly pro Pardam spíše okrajovým produktem, se firma už od roku 2009 zaměřuje na výrobu a především vývoj dalších nanovlákenných produktů.

„Používáme unikátní technologii a děláme vývoj na zakázku pro konkrétní partnery, jsme schopni vyvinout nanovlákennou membránu nebo nanovlákno pro konkrétní aplikaci. To je naše výhoda. Sedmdesát procent aktivit máme v oblasti vývoje,“ pochlubil se Buk.

Mezi prodávané produkty Pardamu patří například filtr na bazénovou vodu, který byl prvním výrobkem firmy. Dále membrány na filtraci potravinářských produktů, pleťové masky či materiál pro baterie a palivové články.

Ilustrační snímek. Pes v útulku
Zubožení psi, svázaná koza. Týraných zvířat na Lounsku jsou desítky