Na lyžaře v horských střediscích, které leží na území Ústeckého kraje, jich čeká v zimní sezoně řada. Patří mezi ně nové lanovky, delší a rozšířené sjezdovky a také kvalitnější zázemí včetně větších parkovišť. Provozovatelé skiareálů vložili do jejich úprav desítky milionů korun a střediska díky tomu začínají splňovat nejnáročnější parametry.

Horní Podluží

Skiareál Horní Podluží v Lužických horách, který najdete na Děčínsku, je moderní areál zaměřený především na rodiny s dětmi. Jsou zde tři sjezdovky, všechny zhruba 650 metrů dlouhé. K dispozici tu mají umělé zasněžování a možnost večerního lyžování za umělého osvětlení. Oblíbená je zdejší lyžařská a snowbordová škola a dětský TimPark, kde výuku zpestřují svítící průjezdové branky, branky s motivy zvířátek či postavičky z večerníčků. Součástí parku je i vytápěný domeček.

Novinky? „Přejezdové mosty, překážky a houpačka, která se po přejetí s dětmi pohybuje. Tou největší novinkou jsou však monoski a biski, speciálně upravené lyže k zapůjčení. Na nich se mohou svézt i tělesně postižené děti," upozorňuje Hana Jurčková, vedoucí lyžařské školy ve Skiareálu Horní Podluží.

Zadní Telnice

Předseda klubu a jednatel Skiareálu Zadní Telnice na Ústecku Jindřich Holinger doufá, že sezonu tady zahájí 15. prosince. Právě na tento den je naplánováno otevření nového dětského lyžařského hřiště vedle budovy Horské služby, které klub vybudoval za finanční podpory Nadace ČEZ. V sobotu 15. prosince se uskuteční na sjezdovce Meva akce s názvem Sport pro všechny, která přiblíží sjezdové lyžování handicapovaných.

Návštěvníci areálu budou v nové sezoně mít možnost využívat nové sociální zařízení u parkoviště. „To hodně chybělo, prostředí je mnohem kulturnější a myslím si, že půjde o hezký dárek k Vánocům," usmívá se Jindřich Holinger. „Největší akcí před sezonou však byla náročná rekonstrukce vleku na Slalomáku, kde se vyměnily závěsy, musela se rozebrat konstrukce… A podařilo se nám rozšířit na sjezdovce Buben pod kioskem trať pro snowboardisty o čtyři terénní nerovnosti."

Lyžaři a snowboardisté ale stále čekají na vybudování sedačkové lanovky na vrch Rudná. „Začali jsme s přípravnou dokumentací, ale nechci nic slibovat. Žádné termíny. Všechno závisí na tom, jestli bude dostatek finančních prostředků," je ve svých soudech v tomto případě opatrný Jindřich Holinger.

Bouřňák

Na Bouřňáku jdou do sezony hlavně se snahou, aby povrch pro lyžování, ať již sjezdové nebo běžecké, byl co nejlepší. „Místo jednoho stroje budeme na úpravu sjezdovek nasazovat dva, novější stroj máme připraven na úpravu běžeckých tras. Další novinkou je možnost platby kartou v našem centru. Zavádíme bodové jízdenky na 50, 100 a 150 jízd, které budou přenosné a máme dohodnutou spolupráci se slevovým portálem," sdělil ředitel společnosti Sport Centrum Bouřňák Tomáš Tvrdík.

Na Bouřňáku během sezony podle jeho vyjádření hodlají pořádat řadu akcí, hlavně během večerního lyžování, ve spolupráci s dalšími subjekty.

Klíny

Na Klínech na Mostecku je novinek celý seznam. Oproti minulé sezoně především nová čtyřsedačková lanovka s neodpojitelnými vozy a rozběhovým pásem, ale také se tady uskutečnila náhrada stávající Kotvy přesunutým a zmodernizovaným vlekem Poma.

„V nové sezoně nabízíme milovníkům zimních sportů nové, delší a rozšířené sjezdovky. Dále jsme instalovali nové osvětlení centrální sjezdovky podél lanovky, nové turnikety a návštěvníci jistě ocení i nový snowpark s osvětlením a největším BigAirem v České republice," vyjmenovává jednatel společnosti Skiareál Klíny Tomáš Holub. Dostavěna je i nová sportovní hala u Chaty Emeran II. V ní je osmimetrová lezecká stěna.

A nelze zapomenout na to nejdůležitější: Jak provozovatelé areálu slibovali v závěru předcházející sezony, automatický systém umělého zasněžování na Klínech už mají také. Klíny nabízejí čtyři sjezdovky s délkou od 450 do 850 metrů.

Měděnec

„Připravili jsme několik vylepšení na sjezdovkách i ve snowparku. Velký i malý skok dostaly nový základní profil, na dolní platformě bude nyní možné předvádět až 12-ti metrové polety. Vyrobili jsme nové a upravili stávající překážky pro freestyle. V místě bývalého rozjezdového můstku došlo k zarovnání terénu. Osvětlení ve spodní části sjezdovky prošlo rekonstrukcí a vlek dostal nový nátěr," informoval Milan Klíma, vedoucí Skiareálu Alšovka na Měděnci. Ten disponuje dvěma sjezdovkami s lyžařskými vleky s délkou 550 a 300 metrů.

Zatím se nepodařilo dojednat s Lesy ČR znovuotevření propojky, která byla před dvěma lety uzavřena a oplocena. „Co se týče umělého zasněžování, je vydáno stavební povolení a město Klášterec přislíbilo, že v roce 2013 ho začne stavět z vlastních prostředků," slíbil Milan Klíma.

Klínovec

Největší částku opět investoval do modernizace střediska Skiareál Klínovec, který nabízí přes 11 kilometrů sjezdovek. Na lyžaře čeká nová čtyřsedačková lanovka Suzuki u sjezdovky Přemostěná. Tato trať byla zároveň rozšířena a prodloužena. Bezplatné parkoviště bylo z kapacity 700 vozů zvětšeno o místa pro dalších 200 aut. U nástupu na lanovku Suzuki bude nové sociální zařízení, občerstvení doplní bufety poblíž nástupu na lanovku CineStar Express a nad sjezdovkou U Zabitého. „Investice do areálu jsou kolem 90 milionů korun," uvedl jeho mluvčí Adam Svačina.