Když se narodí, váží 4,30 kg. Aby se líbilo a tvořilo potřebný celek, musí se slepit ze šesti částí. A aby bylo vskutku zářící, zdobí se 24karátovým zlatem. Přesně tak je to s porcelánovým Pražským Jezulátkem, které má coby místo zrodu manufakturu Royal Dux.

V duchcovskému závodě Český porcelán ho vytvářejí, zejména v čase předvánočním, v několika velikostech. Největší má právě 4,30 kg. Celý postup jeho výroby není jednoduchý a navíc trvá dost dlouho.

Zdobení krajkou

Porcelánovou postavu tvoří šest dílů: tělo, hlava, ruce, jablko s křížkem a koruna. Porcelánová hmota se nalije do sádrových forem a po utvoření střepu se jednotlivé díly z formy vyndají a slepí se z nich celá figura. Pak se nazdobí krajkou namáčenou v porcelánové hmotě a po důkladném usušení se po dvanáct hodin pálí v peci při teplotě 900 °C. Korunka zůstává zvlášť.

„Podívejte se na výšivku na šatech. Ta se před glazováním vykryje izolační pastou, protože po ostrém výpalu na lesklém povrchu celého výrobku to vykryté místo zůstane matné bez glazury. Po vykrytí probíhá glazování a další výpal,“ vysvětluje ředitel duchcovského závodu Radislav Feix.

„Následuje dekorace šatiček. Zakryje se krajka na krku, kolem rukou a vykrývací lak se nanese na výšivku. Celé Jezulátko se nastříká naglazurovou barvou a na řadě je další několikahodinové vypalování,“ dodává Feix a míří do dílny malířek, které dodají na ruce nátěr pleťové barvy, stejně tak na obličej, který vykreslí spolu s vlasy. Poté zbývá zlacení výšivky na šatech, krajky, jablka s křížkem a samozřejmě korunky. Následuje poslední osmihodinový výpal v elektrické peci. Pak se už jenom nalepí na hlavu korunka a Pražské Jezulátko je na světě.

Pražské jezulátkoPražské Jezulátko. Ilustrační fotoPůvodně vznikla soška, zobrazující Ježíše Krista v útlém dětství, ve Španělsku kolem poloviny 16. století a byla z vosku. Do Prahy ji přivezla v roce 1628 a věnovala karmelitánům Polyxena z Lobkovic.
Nyní je soška vystavena v chrámu Panny Marie Vítězné na Malé Straně v Praze.
Pražské Jezulátko je nejuctívanější soškou malého Ježíška na celém světě.

Požehnání kardinála

Porcelánová Jezulátka, vyráběná v Duchcově věrně podle tohoto vzoru, najdete v řadě míst, a to nejenom v Česku, ale i ve světě. Naposledy, začátkem loňského prosince, se dostalo několika těmto soškám požehnání od Jeho Eminence kardinála Miloslava Vlka při jeho poslední návštěvě Teplicka. Poté už Jezulátka zamířila ke svým majitelům.

Duchcovští vyrábějí vedle Pražského Jezulátka i řadu dalších religiózních figur nebo postavičky z typicky českého betlému, a to nejenom v klasickém barevném dekoru, ale také v cibulákovém provedení. K době adventní a Vánoc neodmyslitelně patří a zájem o ně se v tuto dobu, jak říkají v manufaktuře Royal Dux v Duchcově, výrazně zvyšuje.

Libuše Maxová