Pokud vaše jednání nezrušili, počítejte s tím, že vám justiční stráž změří teplotu. Veřejnost včetně novinářů teď na líčení nemá přístup. Opatření zatím platí do konce března, dotkne se nejspíš i sledovaných případů. Jako ten se starosty z regionu v kauze dotačních podvodů kvůli neexistujícím přívalovým dešťům nebo líčení s Litevci obžalovanými z přepadení teplického klenotnictví.

Karanténa - InfografikaZdroj: DeníkPlošně k rušení jednání nedošlo, opatření jsou v rukou jednotlivých soudců. „Byli nabádáni k tomu, aby zvážili, zda je v současné situaci nutné konat jednání,“ potvrdil mluvčí krajského soudu v Ústí nad Labem Jiří Barč.

Jednání proběhnou tehdy, když je pro to legitimní důvod nebo v urgentních případech. Uskutečnit se musí například vazební jednání. Situace je dynamická a další změny lze čekat například tehdy, když onemocní advokát. Informaci o případném zrušení jednání lidé najdou v přehledu jednání konkrétních soudů na internetu nebo tamtéž v systému Infosoud.

Ilustrační foto.
Dobrovolníci v Podbořanech nakoupí osamoceným seniorům

Podobná situace jako na krajském soudu v Ústí je i u většiny okresních soudů v Ústeckém kraji. „Upozorňujeme, abyste si ve vlastním zájmu ověřili, zda se jednání, ve kterém jste předvoláni, koná nebo bylo zrušeno,“ vyzval lidi na svém webu například soud v Litoměřicích.

Na líčení, která nyní probíhají, soudy nepřipouštějí veřejnost. Účastníkům jednání hned u vchodu soudu změří justiční stráž teplotu. Pokud ji budou mít, nepřipustí je k jednání, ale omluví je. „Počet osob přítomných v soudní síni se snažíme minimalizovat na nejnižší možnou míru,“ dodal Barč s tím, že pokud jednání musí proběhnout, ale například svědeckou výpověď lze odložit na později, tak i svědka předvolají později.

Samotný krajský soud jakožto úřad teď funguje v limitovaném režimu. Řada zaměstnanců zůstává doma. Také soudce jejich vedení nabádá, aby pracovali z domova, odkud mají přístup do systému, kde můžou dál pokračovat v administrativě.

Veslaři v Lounech mají vylepšené zázemí.
OBRAZEM: Lounští veslaři mají vylepšené zázemí

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník