V Ústeckém kraji to ale vypadá, že lidé o možnostech ekologické likvidace všech těchto produktů snad skoro vůbec nevědí. Region je totiž stále na chvostu hodnocení množství odevzdaného elektroodpadu v rámci celé České republiky, jak ukazují statistiky.

Nejhorší byl region již předloni

Obyvatelé Ústeckého kraje odevzdali v roce 2012 prostřednictvím kolektivních systémů Asekol, Ekolamp a Elektrowin každý 2,69 kg elektroodpadu, celkem tedy 2 226 tun vysloužilých elektrospotřebičů, které se dostanou k recyklaci.

Nesplnili cíl daný Evropskou unií všem členským státům, a to vybrat 4 kg starého elektroodpadu na osobu. Koresponduje to s faktem, že celková čísla sběru Česka oproti roku 2011 klesla. Naproti tomu zpětný odběr baterií, který zajišťuje kolektivní systém Ecobat, opět rostl.

Obyvatelé Ústeckého kraje se se svým výsledkem stali nejhoršími v České republice i v roce 2011. Tehdy dohromady prostřednictvím zmíněných kolektivních systémů odevzdali každý 2,7 kg elektroodpadu, celkem tedy 2 256 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Z uvedených čísel tak vyplývá, že předloňský a loňský výsledek Ústeckého kraje je prakticky identický…

Nejlepší výsledek má Zlínský kraj

Nejlépe v roce 2012 dopadl Zlínský kraj, kde každý občan odevzdal 5,3 kg starého elektra. Pětikilogramovou hranici pak překonal ještě Královéhradecký kraj (5,14 kg) a šlape jí na paty i Vysočina (4,95 kg). Nejhůře třídí tradičně právě Ústecký kraj (2,7 kg) a Moravskoslezský kraj (3,35 kg).

Celkem v České republice kolektivní systémy vybraly 43 148 tun vysloužilých elektrospotřebičů, tedy o více než 1 600 tun méně než za rok 2011.

Za trendem stojí ekonomická situace

Trend stagnace množství zpětně odebraných spotřebičů je patrný již od roku 2010. Stojí za tím především ekonomická situace obyvatel, kteří méně nakupují novou elektroniku a staré funkční se raději nechtějí zbavovat.

„Lidé stále více zvažují, zda se starých spotřebičů zbaví jen kvůli morálnímu opotřebení nebo počkají, až spotřebič opravdu doslouží," říká Jan Vrba, jednatel společnosti Asekol. „Výsledky sběru za rok 2012 lze však vzhledem k aktuální ekonomické situaci považovat za dobré," dodává Vrba.

Čísla neklesají díky sporákům, pračkám

„Čísla sběru výrazněji neklesají zejména díky velkým domácím spotřebičům, jako ledničky, pračky nebo sporáky, které tolik nepodléhají novým trendům a svým objemem tvoří významnou část vybraného elektra," říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému Elektrowin a potvrzuje tak, že nejméně lidé odevzdávájí malé spotřebiče. „Podíl drobného elektra na sběru pomalu roste, ale stále tvoří sotva 25 %," dodává Tvrzník.

Sběr klesá i u úsporných zářivek

Klesající tendenci sběru zaregistroval i kolektivní systém Ekolamp, který sbírá úsporné zářivky a průmyslová svítidla. V loňském roce vybral 973 tun osvětlovacích zařízení. Přitom sběr světelných zdrojů zůstal na přibližně stejné úrovni jako v roce 2011, pokles se projevil zejména u vysloužilých svítidel.

„Důvodem poklesu je krize ve stavebnictví, tlak na snižování investic do obměny osvětlení, ale také šedá ekonomika postavená na využívání již vyřazených průmyslových svítidel nebo zpeněžování prodeje druhotných surovin mimo režim zpětného odběru," říká Alexandr Hanousek, jednatel společnosti Ekolamp.

Nárůst u baterií je světlou výjimkou

Světlou výjimku tvoří sběr baterií, který tvoří samostatnou kategorii a do celkových výsledků se nezapočítává. Stará se o něj kolektivní systém Ecobat, který jako jediný zaznamenal nárůst sběru. Češi v roce 2012 odevzdali 921 tun starých baterií, což znamená růst dokonce o 20 %.

Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Ecobat, k tomu dodává: „Největší nárůst odevzdaných baterií jsme zaznamenali do červených venkovních kontejnerů. Je vidět, že spolupráce s ostatními kolektivními systémy, v tomto případě s Asekolem, se určitě vyplácí."

Limity z Evropské unie se zpřísní

Aspektem, který ovlivní zpětné odběry do budoucna, je novelizovaná směrnice Evropské unie o odpadních elektrozařízeních. Ta po implementaci do české legislativy v horizontu několika let zpřísní limity míry sběru. Kolektivní systémy proto již nyní stojí před nelehkým úkolem, jak tyto rozevírající se nůžky zastavit.

Organizace, které sběr v ČR zajišťují:

ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, nástrojů, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístroje pro monitorování a kontrolu a výdejní automaty (tj. skupiny 3, 4, 6, 7, 8, 9 a 10). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 4 214 městy a obcemi a 2 568 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozováním více než 12 500 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. V roce 2011 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,67 kg elektroodpadu.

EKOLAMP s.r.o., Společnost EKOLAMP je neziskovou organizací, která byla v roce 2005 založena tuzemskými pobočkami společností Philips, OSRAM, GE Industrial a NARVA B.E.L./ČR. EKOLAMP vytváří síť sběrných míst a zajišťuje sběr a svoz použitých osvětlovacích zařízení, jejich zpracování včetně následného materiálového využití a odstranění zbytkových odpadů.

ELEKTROWIN a.s., je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval na 150 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladicí zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří na 1400 sběrných míst ve více než 950 městech a obcích, skoro 2600 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3000 obcích.

ECOBAT s.r.o., je nezisková organizace, která od roku 2002 zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií v České republice. V roce 2012 společnost odebrala 921 tun baterií, což představuje téměř 16 milionů kusů přenosných baterií. ECOBAT v současné době provozuje více než 16 800 míst zpětného odběru.