Zvony znějí z věže mosteckého kostela jen výjimečně. Původně byly ve zvonici, která se před přesunem kostela zbořila. „Dlouho jsme je pak měli na dvoře a až v roce 1992 bylo rozhodnuto je dát do věže, protože zvony ke kostelu patří. Z počátku jsme pravidelně zvonili, ale bohužel vibrace poškodily věž, předstěna v lodi kostela popraskala a musela se opravit a zpevnit,“ uvedla kastelánka Ludmila Klimplová.

Otevřely se například také brány zámků na Jezeří na Mostecku, v Duchcově na Teplicku, Ploskovicích na Litoměřicku nebo Krásném Dvoře na Lounsku, kde chystají ochotníci divadelní představení o tamním rodu Černínů, kteří zámek vlastnili od roku 1649. Zámkem navíc hosty provázejí průvodci v dobových kostýmech. Ve skanzenu v Zubrnicích zahájili letošní návštěvnickou sezónu tradičním velikonočním programem.

Nové expozice poprvé ukázali veřejnosti na zámku v Benešově nad Ploučnicí na Děčínsku. Památkáři pro ně připravili výstavu historických loveckých pušek a tesáků, kterou doplňují obrazy, grafiky a lovecké trofeje. Nově instalována je také kancelář posledního soukromého majitele zámku. „Textilní velkoprůmyslníci Martin a Theodor Grohmannové ho i s velkostatkem koupili v roce 1888 od jeho poslední šlechtické majitelky hraběnky Aloisie Černínové,“ vysvětlil mluvčí ústecké pobočky NPÚ Petr Soukal.

Další památky otevírají své brány návštěvníkům v dubnu. Hned 1. dubna zahajuje sezonu Chrám chmele a piva v Žatci, vyhlídková věž a bludiště na Větruši v Ústí nad Labem nebo ústecká zoologická zahrada, kde pokřtí novorozené mládě orangutana. O týden později začně letní sezona i ve Hřensku, na vodu tam spustí oblíbené lodě, které vozí návštěvníky soutěskami řeky Kamenice.

Například České Švýcarsko ale zahájí sezonu až o víkendu 21. a 22. dubna. Návštěvníkům se otevře naučná stezka okolím Jetřichovic, cyklisté si mohou zazávodit v Janovském trháku a zájemci mohou také doplout po hraniční říčce Křinici do Německa.

V roce 2011 v Ústeckém kraji přenocovalo 320.000 turistů, co do jejich zájmu je ale region jedním z nejhorších v Česku. Méně je vloni lákal už jen Pardubický kraj. Oproti předchozímu roku se sice situace zlepšila o více než desetinu, tehdy ale kraj zasáhly velké povodně. Přestože turistů v regionu přibývá a kraj na propagaci turistických cílů vynaložil vloni přes deset milionů korun, návštěvnosti z roku 2009 se zatím dosáhnout nepodařilo.