Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úžasné a dechberoucí mosty

Ohromující, unikátní a okouzlující stavby, které spojují části města, ostrovy nebo i státy fascinují nejen obyčejné smrtelníky, ale i režiséry či umělce. Londýnský most Millenium Bridge byl například k vidění ve filmech o Harry Potterovi.

15.10.2014
SDÍLEJ:

Gateshed Millenium Bridge. Foto: Spektrum

Víte, který most zachránil sám Hitler před bombardováním, nebo který předčil svou výškou Eiffelovu věž?

Viadukt Millau

Tři roky práce, 400 milionů eur a neskutečné úsilí stálo vybudovat úžasný viadukt Millau. Dechberoucí stavbu v roce 2004 slavnostně otevřel tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac.

Most je dlouhý 2,5 kilometru a stojí na sedmi pilířích, přičemž nejvyšší z nich je o 16 metrů vyšší než Eiffelova věž (324 m) v Paříži. „Naše dílo musí být v souladu s přírodou. Pilíře musejí zapadnout do krajiny, jako kdyby vyrostly ze země," vysvětluje projekt britský architekt Norman Foster, který projektoval i londýnský Millenium Bridge. Tento mostní unikát se tyčí nad údolím řeky Tarn a ohromuje svoji impozantností. Motoristé tak díky obrovské výšce jedou téměř v oblacích a za tuto projížďku po dálničním mostu také zaplatí, a to nemalou částku. Cena za osobní automobil se pohybuje od 6 do 9,1 eur dle sezony. Každá platba mýtného jde od otevření mostu na účet společnosti Eiffage, která stavbu financovala.

Millennium Bridge

Millenium Bridge, nebo-li Klátivý most, spojuje břehy řeky Temže v hlavním městě Velké Británie. Soutěž o návrh nové lávky vyhrály nakonec tři společnosti, kterým se podařilo navrhnout čtyři metry široký a 350 metrů dlouhý most. Celková částka za výstavbu Millennium Bridge se vyšplhala na 18,2 milionů liber.

Slavnostně byl otevřen po dvou letech stavby 10. června 2000. Po dvou dnech jej ovšem museli uzavřít, jelikož provoz na mostě, vítr a okolní doprava způsobily drobné chvění. Problém byl vyřešen až po instalaci hydraulických tlumičů pro horizontální a vertikální směr. Na znovuotevření si tak lidé museli počkat až do 22. února 2002.

Gateshead Millenium Bridge

Oko hledící směrem k moři, tak prý vypadá most Gateshead Millenium. Tato úžasná stavba spojuje Gateshead a Newcastle nad řekou Tyne. Pěší a cyklistická lávka je součástí projektu na obnovu nábřeží řeky. Díky možnosti otáčení lávky až o 40 stupňů pod ní mohou lodě bezpečně projet. Navíc celková doba otáčení trvá necelých pět minut a most se zároveň sám vyčistí, protože se všechny odpadky sesunou do speciálně umístěných košů v podlaze.

I když most obsahuje tolik oceli, že by se z něj mohlo vyrobit 64 doubledeckerů nebo 16 tanků, byla jeho výstavba rozumnou volbou.

Lávku za 22 milionů liber navrhli architekti z Wilkinson Eyre. Sama britská královna a vévoda z Edinburgu jej přijeli slavnostně otevřít 7. května 2002, to už ovšem po mostě téměř dva roky kráčela veřejnost.

Ponte Vecchio

Florencie je proslulá svými nádhernými památkami a jednou z nich je i malebný most Ponte Vecchio. O elegantní stavbu se zasloužil architekt Neri di Fioravante v roce 1345. Ponte Vecchio v překladu znamená Starý most. Název jej měl odlišit od mnohem staršího mostu Ponte alla Carraia z roku 1218, kterému tehdy říkali Ponte Nuovo nebo-li Nový most.

Most Ponte Vecchio sloužil nejprve k obchodu s rybami. Později velkovévoda Ferdinando I. nechal rybáře a další obchodníky z mostu vykázat a prostory nově začal pronajímat zlatníkům a klenotníkům. Od té doby je památka známá jako Most zlatníků.

Ponte Vecchio úspěšně přečkal všechny zlé časy od povodní přes války, dokonce i samotný Hitler jej uchránil od bombardování (další zajímavosti se můžete dozvědět v pořadu Spojený svět na stanici Spektrum).

Ponte di Rialto

Nádherná čistě renesanční památka se nachází v samém centru Benátek. Ponte di Rialto je jedním ze čtyř mostů, které vedou přes Canal Grande a je také nejblíže k náměstí Sv. Marca. V dávných dobách bylo Rialto jméno celého ostrova, na kterém vzniklo malé město. To se časem stalo jedním z hlavních center obchodu v Evropě.

Archeologické nálezy dokládají, že již od dávných dob zde stál pontonový most, který byl ve 13. století nahrazen dřevěným mostem. Po čase se vzhledem k materiálu začal rozpadat, proto Benátská republika rozhodla o postavení nového kamenného mostu, který navrhl proslulý architekt Antonio da Ponte. Zpočátku měli lidé obavy, že se most zřítí, jelikož na 16. století to byla velmi velkolepá stavba. Ponte di Rialto si však dodnes zachoval svou krásnou atmosféru.

Autor: Ludmila Veselá

15.10.2014
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

Lounsko - Speciální souprava se salonním vozem projede trať Českým středohořím příští víkend.

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení